(ФОТО) „Пазаро“ во минатото на Струмица

Вчера ве потсетивме на Струмица во времето на старата автобуска и во времето на стариот плоштад. Денес повторно Струмица Денес ви избра фотографии на кои сигурно  нема да останете рамнодушни потсетувајќи се на стариот и славен струмички пазар.

Штипјани ќе го добијат најсовремениот пазар, струмичка компанија вклучена во проектот

Штип ќе го го добие најсовремениот пазар во Источна Македонија. Договорот, вреден 120 илјади евра, потписниците, штипското комунално претпријатие Исар и изведувачот, струмичката компанија Евроинжењеринг денеска се обврзаа за два месеци, штипјани да го добијат еден од најфункционалните покриени пазари во Македонија. На корисна површина од 1.500 метри квадратни ќе бидат поставени уште ...

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ: Заев со години лаже за една иста работа

Ветувањата на Зоран Заев за покривање на пазарот Чешел, се еден од мноштвото примери за тоа како Заев со години лаже за една иста работа. Со години лаже, и внесен во тој свет на лаги  мисли дека некој во Струмица му верува на неговите лаги. Покривање на пазарот чешел, Заев вети во 2011 година, дека ќе го направи во 2012 година и не го направи. Потоа го стави овој проект во буџетот за 2013 и повторно ...

Компании од Струмица претставени пред повеќе од 20 земји

Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот во соработка со стопанските комори организираше он-лајн промоција на домашни компании од прехранбената индустрија пред повеќе од 30 промотори во светот. Како што соопшти Агенцијата, компаниите што се пријавиле за учество специфицирале кои пазари за нив се приоритетни. – Овие средби се многу корисни за нас бидејќи во друг ...

Вредноста на Горан Пандев вртоглаво паѓа

По трансферот во екипата на Галатасарај, Горан Пандев не игра во баш најдобра форма. За 272 минути во сите натпреварувања струмичанецот сѐ уште нема постигнато гол во дресот на турскиот клуб и поради тоа неговата цена на трансфер-пазарот е една од најниските во неговата кариера. Турските медиуми веќе на големо најавуваат дека нашиот фудбалер е на излезната врата од Галатасарај и зимоска ...

Струмичките трговци се соочуваат со проблеми на пазарот во Куманово

Струмичките производители и трговци кои своите производи ги продаваат во Куманово се жалат на условите за продажба и од надлежните бараат да им се обезбедат, за што би платиле соодветни такси. На импровизираниот пазар кој е во близина на булевар со згради и средно школо, најмногу се тргува на големо така што во чеврток и недела овде целосно се блокира сообраќајот. Грѓаните кои живеат ...

ФОТО: Трговскиот центар Глобал се проширува!

Деновиве во Глобал се работи на средување на третиот кат на трговскиот центар, односно се врши проширување и средување на просторот кој досега не се користеше. Луѓето кои работеа на местото ни кажаа дека спратот и делот кој се обновува ќе биде наменет за деловни простории, тие го преградуваа и средуваа канцеларискиот простор. Во трговскиот центар функционираат градскиот пазар ...

Производите на Млекара Јока во млечните ресторани „Специјал“ во Скопје

Почнувајќи од денес производите на струмичката млекара Јока ќе може да ги вкусат и граѓаните на главниот град. Јогуртите, ајранот и киселото млеко, веќе се наоѓаат во деветте млечни ресторани на „Специјал“ во Скопје. Соработката на Јока со овие ресторани кои располагат со едни од најдобрите бели печива во државата се должи на квалитетот на млечните прозиводи поради кој расте и побарувачката. Рестораните ...