СТРУМИЧАНЕЦОТ ПАНЧЕ ОРЦЕВ – НОВ ЧЛЕН НА РЕГУЛАТОРНАТА КОМИСИЈА ЗА ЕНЕРГЕТИКА!

Панче Орцев, поранешен пратеник на СДСМ од Струмица е избран вчера за член на Регулаторната комисија за енергетика. Претходно, Собранието го разреши од РКЕ Дејан Бошковски, кој пред да дојде на оваа функција беше директор на ЕЛЕМ.  

Прес-конференција на OO на СДСМ

Денес на прес-конференција на Општинската организација на СДСМ  во Струмица, Панче Орцев   говореше за неисплатени субвенции кон земјоделците, односно за околу 140 милиони евра помалку субвенции. – „Каде се субвенциите за земјоделците, неисплатени сеуште за 2013 година, ако е толку силна определбата на власта на Груевски кон земјоделството? Срамно е објаснувањето на Груевски дека ...

Дневник: Обвинение против Панче Орцев во случајот „Глобал“

Нова кривична постапка тече за случајот „Глобал“ во струмичкиот Основен суд, овој пат за даночно затајување од 7,5 милиони денари (122 илјади евра) за продажба на дуќани од струмичкиот трговски центар во 2008 година од страна на тогашниот директор на комуналното претпријатие, а сега пратеник во оставка на СДСМ, Панче Орцев, дознава „Дневник“. Ова е трета афера која се појавува во врска ...

(ВИДЕО+ФОТО) Изјава на кандидатот за пратеник од СДСМ, Панче Орцев, по гласањето

Би посакал сите граѓани на Струмица да гласаат и денес да го искористат своето демократско право – беше дел од изјавата на кандидатот за пратеник од СДСМ, Панче Орцев после гласањето. Во продолжение видео од изјавата и фотографии од гласањето на Орцев.

Орцев: Да свртиме нов лист и да направиме промени за подобра иднина

За жал  и покрај сите наши  обиди и покрај сите настојувања на СДСМ преку борба на идеи,размислувања, програми да му дозволиме  на граѓанинот на слободен и демократски начин да одлучи кој сака да го води, тоа е невозможно. Уште во првиот круг  на претседателските избори  власта ни покажа  на сите дека нема да го почитува ниту Изборниот закон, ниту другите закони во РМ – изјави кандидатот ...

Орцев: СДСМ ќе се посвети на интегрирање на лицата со посебни потреби во општеството

Република Македонија  според Устав како социјална држава должна е да создава еднакви можности на лицатата  со посебни потреби. Изминативе години владата на ДПМНЕ наместо вистинска грижа за оваа категорија на граѓани, наместо вистински да им ги решава проблемите, со популистички мерки ги искористуваше за сопствени цели,за политички поени – рече денес на прес конференција кандидатот ...

Интервју со Панче Орцев- Кандидат за пратеник од СДСМ

  Панче Орцев е актуелен пратеник во Собранието на Република Македонија од редовите на СДСМ. Овојпат тој повторно се најде на кандидатската листа за престојните предвремени парламентарни избори. Орцев завршил на Технолошки факултет – органска насока, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Скопје. Во собранието е член на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања и Комисијата ...

Кандидатот за пратеник Панче Орцев на средба со жителите на Конче

Кој не работел и не произведувал тутун не ја знае тутунската мака. Еден од тие кои не знае што е мака е Никола Груевски, рече денеска кандидатот за пратеник на СДСМ, Панче Орцев, пред граѓаните на општина Конче. Тој го обвини Груевски за ниската цена на откупот на тутунот и за многуте излажани тутунари кои сеуште го немаат наплатено својот труд.  Државата, Министерството за земјоделство ...

Орцев: Јакнење на превенција и вложување во квалитетно државно здравство

Лошата состојба во здравство ни е позната на сите, а ЕБРД во својот извештај вели дека сме на последното место по задоволство на  граѓаните од услугите кои ги добиваат во здравството, рече денеска кандидатот за пратеник на СДСМ, Панче Орцев. Тој истакна дека главната цел на Социјалдемократскиот сојуз е подобрување на здравството преку јакненње на превенцијата и вложување  во квалитетно ...

Орцев и Даскаловски на средба со младите

Кандидатите за пратеници на СДСМ Марјан Дасскаловски и Панче Орцев се сретнаа денеска со младите пред кои ги промовираа мерките со кои ќе се овозможи пристоен живот во сопствената држава. Овие мерки ќе го запрат иселувањето  на младите, истакнаа Орцев и Даскаловски. „Трагично е за една земја, како Македонија, над 400 илјади луѓе да се наоѓаат на печалба по туѓите држави. Токму затоа, ...