СТРУМИЧКИТЕ БРАЌА ЃОРЃИ И НИКОЛА ЈА ОСВОЈУВААТ ТУРЦИЈА И ПОЛСКА – НОВИ ДВЕ ГОЛЕМИ ПОБЕДИ!

Победнички викенд за двајцата браќа струмичани Никола и Ѓорѓи и нивните тимови во Турција и Полска кои остварија значајни победи против жестоки ривали во своите лиги. „Навистина се гордеам со тоа како игравме овој викенд во Измир. Знаевме дека треба да победиме тоа и го направивме со одлична игра. Аркас играше навистина добро, но на крајот успеавме да земеме огромни 3 поени од нашата ...

СТРУМИЧАНЕЦОТ НИКОЛА ЃОРЃИЕВ И НЕГОВИОТ КЛУБ ОНИКО СЕ ИЗБОРИЈА ЗА ЧЕТВРТФИНАЛЕ ВО ПОЛСКИОТ КУП!

Голема победа за нашиот Никола и неговиот клуб ОНИКО против Јастрзебски. „Нашата цел беше да бидеме дел од најдобрите 4 тимови во Полска. Тоа беше навистина тешка игра за нас, Јастрзебски играше навистина добра одбојка но јас сум толку среќен што верувавме во оваа победа од почеток до крај и ние ја постигавме таа победа. Горд сум на моите соиграчи и цела организација на ОНИКО. Вчера ...

ЃОРЃИ И НИКОЛА ЃОРГИЕВИ СО ПОБЕДИ ЈА ЗАПОЧНАА 2018 ГОДИНА!

Голем успешен почеток во 2018 година за Никола и Ѓорѓи Ѓоргиеви и нивните тимови во Турција и Полска! „Многу беше важно да ја започнеме новата година со добар резултат и тоа го направивме и двајцата. Ние сме уште посреќни што остваривме победа и двајцата на Божиќ. На сите им посакуваме здравје, успех и една година полна со среќни моменти. Бог да ве благослови сите“ – напишаа тие на ...

Струмичанецот Ѓорги Ѓоргиев со голема и значајна победа ја заврши оваа сезона!

Струмичанецот Ѓорги Ѓоргиев и неговиот клуб Малије обезбедија пласман да се натпреваруваат и во следниот круг од европската лига елиминирајќи го словачкиот тим Нитра и во двата одиграни натпревари. „Навистина сум среќен што ќе ја завршиме годината со победа и квалификација за следниот круг. Денес завршивме една добра сезона и ние сме горди на нашите достигнувања. Сега ни следува ...

Ѓорги Ѓоргиев сребрен во турскиот одбојкарски куп

Ѓорги Ѓоргиев со својот клуб ,,ММ Пјанго” го освои второто место во турскиот одбојкарски куп и се закити со сребрен медел. Финалниот куп турнир кој се одржа од 15 до 17 Декември во Урфа тимот на Ѓоргиев го започна со победа во полуфиналето со резултат од 3-1 над тимот на Аркас, а во полуфиналето ММ Пјанго беа супериорни над тимот на Инегол и го совладаа со 3-0. Во неделното финале  против ...

„Студентките“ силно во Струмица

Стартуваа натпреварите од новата сезона и во Првата женска одбојкарска лига. На програмата беа четири натпревари, оној петтиот, во кој треба да се сретнат екипите на Куманово и Бами Кор ќе се одигра утре со почеток од 20.30 часот РЕЗУЛТАТИ 1. КОЛО Планет –  Пелистер Волеј 3:0 (25-22; 25-6; 25-20) Јанта Волеј – Унверзитет. Тетово 1:3 (21-25; 16-25; 26-24; 17-25) Македонија Макс – УГД Студент 0:3 (9-25; 4-25; 6-25) Викторија ...

Струмичанецот Александар Љафтов продолжува во тимот на Хебер

Македонскиот одбојкарски репрезентативец Александар Љафтов кариерата ќе ја продолжи во тимот на Хебер во Бугарија. Љафтов ќе биде големо засилување за Хебер. Тој е како претплатен за успеси. Во минатата сезона Љафтов го носеше дресот на тимот на Младост рибола во Хрватска со кој стана првак. Напиот репрезентативец беше МВП на првенството. Љафтов има освојувано шампионска титула ...

Турнир во одбојка на песок во Струмица

Одбојкарскиот клуб Ветерани Струмица под покровителство на Општина Струмица организира турнир во одбојка на песок кој ќе се одржи од 11 до 13.08.2017 година, но овој пат на игралиштето во дворот на ОУ „Сандо Масев“ – Струмица. Турнирот ќе биде поделен во 3 категории: 1. Сениори – Сениорки 2.Младинци – Младинки 3. Ветерани За сите учесници кои доаѓаат од надвор ќе биде обезбедено спиење ...

Струмичкиот „крал“ Никола Ѓорѓиев, најдобар поентер во Европската лига

Никола Ѓорѓиев, најдобриот македонски одбојкар, е прогласен за најдобар поентер во Европската лига за сезоната 2016/17. Ѓорѓиев одигра вкупно седум натпревари за националниот тим и успеа да постигне вкупно 181 поен, што го стави на првото место, пред Фредерик Густавсон од Шведска, кој на шест меча успеа да постигне 148 поени. Третото место му припадна на Петер Троле Бонесен од Данска со 123 ...

Ѓоргиев од Јапонија се сели во Полска

Сега и веќе официјално, Никола Ѓоргиев својата одбојкарска кариера ќе ја продолжи во полскиот тим Онико Варшава. Нашиот најдобар одбојкар во наредната сезона ќе настапува за овој тим. Тоа го потврди со фотографија на својот Фејсбук профил.