МАРТИН ДИНЕВ ОД СОУ „НИКОЛА КАРЕВ“ ГО ОСВОИ ПРВОТО МЕСТО НА ЕВРОПСКИОТ МАТЕМАТИЧКИ КУП!

Струмичанецот Мартин Динев кој е ученик во СОУ „НИКОЛА КАРЕВ“-СТРУМИЦА го освои првото место на шестиот по ред Европски математички Куп, кој се одржа на Машинскиот факултет во Скопје! Во категоријата за јуниори Динев победничкото место го освои во конкуренција од 40 свои врсници од цела Македонија!  

СОУ „ДИМИТАР ВЛАХОВ“ – СТРУМИЦА ДОБИ СВОЈ ЛИДЕР НА СТРУКА!

Во четврток (07.12.2017) во Куманово беше одржан натпревар ЛИДЕР НА СТРУКА (ХЕМИСКО-ТЕХНОЛОШКА). На натпреварот учествуваа и ученици од СОУ „ДИМИТАР ВЛАХОВ“ – СТРУМИЦА од ХЕМИСКО-ТЕХНОЛОШКАТА СТРУКА и на истиот ученичката Ребека Колевска од четврта година го освои првото место под менторство на професорките Билјана Бајрактарова и Маја Глигорова и стана ЛИДЕР НА СТРУКА за 2017/18 година.

ГОДИШНАТА НАГРАДА ВО ОБЛАСТА НА КУЛИНАРСТВОТО ДОДЕЛЕНА НА МАГДАЛЕНА МАФКОВА!

На вчерашната свечена седница на Советот на општина Струмица која се одржа во Центарот за култура „Антон Панов“ од страна на градоначалникот на општина Струмица Коста Јаневски, беше доделена наградата во областа на кулинарството на Магдалена Мафкова. Честитки!

ГОДИШНАТА НАГРАДА ЗА ОСОБЕН ПРИДОНЕС ВО ФИЛМСКАТА УМЕТНОСТ ЈА ДОБИ „ЗЛАТНАТА ПЕТОРКА“

Вчера, на денот на заштитниците на градот, на свечената седница – Советот на општина Струмица ги додели годишните и наградата за животно дело. Годишната награда за особен придонес во филмската уметност во изминатата сезона ја доби „Златната Петорка“. Честитки!  „Јубилејната десетта награда СВЕТИ ПЕТНАЕСЕТ екипата на филмот „Златна петорка“ ја доби за особен придонес во ...

ГОДИШНА НАГРАДА ВО ОБЛАСТА НА СЛИКАРСКАТА УМЕТНОСТ ДОДЕЛЕНА НА РОЗА МОЈСОВСКА!

Годишната награда во областа на сликарската уметност оваа година беше доделена на Роза Мојсовска.  Наградата и ја врачи градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски на свечената седница која се одржа во  во Центарот за култура „Антон Панов“  

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Талентираната струмичанка Спасова Марија со успех ја започна годината, со успех и ја завршува!

Марија Спасова ја започна годината со успех, така и ќе ја заврши. Талентираната средношколка од СОУУД „Димитар Влахов“- Струмица додаде уште една во долгата низа на награди, овојпат освојувајќи го првото место на конкурсот распишан од Општина Струмица и ЛУБ „Благој Јанков Мучето“ – Струмица посветен на градот. Спасова и нејзината менторка, Олга Хаџиева се натпреваруваа во категоријата ...

СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА за „Златна петорка“ во Санкт Петербург

Новинарите и критичарите на дневниот весник „Российская газета“ („Rossiyskaya Gazeta“) го наградија режисерот Горан Тренчовски со Специјална награда за филмот „Златна петорка“ на XVI Интернационален фестивал на дебитантски филмови „Начало“ („Beginning“) во Санкт Петербург, „за доследно трагање по историската вистина“.

Општина Струмица распиша конкурс за за доделување на Годишна награда и животно дело на општина Струмица „Св. Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици”

Врз основа на член 10 од Статутот на Општина Струмица (“Сл. гласник на општина Струмица” бр. 5/06) и член 28 од Правилникот за начинот, условите и постапката за доделување на Годишната награда на Општина Струмица „Св.Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици” (“Сл. гласник на општина Струмица” бр. 19/07, 23/09 и 25/09), Комисијата за општествени дејности при Советот на општина Струмица, распишува: К ...

Фризерско козметичкиот салон UNIQUE STYLE од Струмица доделува ГРАТИС ТРЕТМАН НА ЛИЦЕ И РЕЛАКС МАСАЖА!

UNIQUE STYLE – е името на еден од меѓу најдобрите фризерско-козметички салони во Струмица па и пошироко! Она што овој фризерско-козметички салон се издвојува од останатите е самиот уникатен амбиент, квалитетната услуга и прекрасната љубезност на персоналот. Овојпат, UNIQUE STYLE реши да награди една личност со ГРАТИС ТРЕТМАН НА ЛИЦЕ И РЕЛАКС МАСАЖА за оној кој ќе го СПОДЕЛИ овој пост ЈАВНО, ...

Димитар Џорлев од ООУ „Видое Подгорец“ освои бронзен медал на Иранската геометричка олимпијада

Димитар Џорлев ученик во деветто одделение од основното општинско училиште „Видое Подгорец“ од Струмица под менторство на наставничката по математика Натка Гарванлиева освои бронзен медал во категоријата до 15 години на Иранската геометриска олимпијада. Наградите на најдобрите им беа врачени деновиве, а олимпијадата се одржа во септември во Скопје на Факултетот за електротехника ...