УТРЕ Е ГОЛЕМИОТ ХРИСТИЈАНСКИ ПРАЗНИК БОГОЈАВЛЕНИЕ – ВОДИЦИ

На полноќ се отвора небото. Според православниот обичај, во домовите се пуштаат чешмите, за да се освети водата и се означува големиот христијански празник Богојавление – Водици. Денеска, ден пред празникот на празниците меѓу верниците позната како Водокрштение и Водокрст или Водопост, е строг пост. Инаку празникот Водици се празнува два дена. Првиот, утре 19 јануари, Богојавление. ...

ГОЛЕМИ СМЕ КОЛКУ АЛЕКСАНДАР! ЕВРОПСКИОТ ПРВАК НА КОЛЕНА ПРЕД МАКЕДОНИЈА!

Во третиот меч на Европското првенство (ЕП) во Хрватска, Македонија ремизираше против Германија (25-25) и како прва ќе патува во главната фаза во Вараждин. Првиот гол го пост–игна нашиот противник, кој ја искористи играта без голман на Раул, кој подготви изненадување на стартот, но истото го казни Штефан Вајнхолд. Следуваше брз одговор на нашите репрезентативци, кои преку Пешевски и ...

(ФОТО) ЗАГРЕБ Е МАКЕДОНСКИ! СТРУМИЧАНИ ДЕЛ ОД ГОЛЕМОТО СЛАВЈЕ СИНОЌА

Не е важно дали од Скопје, Битола, Прилеп, Струмица или некој друг македонски град, сите навивачи заедно славеа. Во собиралиштето на нашите фанови долго во ноќта се пееја македонски песни и се славеше победата над Црна Гора. Сите посакуваат оваа еуфорија да продолжи и по мечот со актуелниот европски првак Германија. Напред Македонија!

Македонија вечерва против Црна Гора во вториот натпревар на ЕП

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Загреб против Црна Гора ќе го игра својот втор натпревар на Европското првенство во Хрватска. Македонија имаше успешен старт и победа над Словенија во саботата, па со евентуален триумф над Црногорците ќе обезбеди пласман во втората фаза. Победа за „црвено-жолтите“ ќе значи и пренесување најмалку два бода во следниот сегмент што ...

Храбрата Македонија на Раул ги сруши Вујо и Словенците!

  На дебито на Европското првенство во Хрватска, Македонија на Раул Гонзалез по голема драма ја совлада Словенија со 25-24 (11-11) на дебито на групата Б на Европското првенство во Хрватска. Дуелот започна со две водства на Словенците и два гола од седум метри на Лазаров за израмнување. Сепак, се разбрани Скок, момците на Вујовиќ постигнаа три гола, а ние останавме 11 минути без гол од игра. ...

ЛЕБЛЕБИЏИСКАТА УЛИЦА ПОВТОРНО ПОДГОТВЕНА СО ОРГАНИЗИРАНО СЛЕДЕЊЕ НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО!

Како и за секое спортско случување, така и овојпат #CafeSelect ви овозможува организирано следење на натпреварите од европското првенство во ракомет 2018. Да го бодриме нашиот тим и да навиваме за Македонија!!! #Македонија vs #Словенија Денеска, 13.01.2018 19:30 часот!

СТРУМИЧАНИ ДЕЛ ОД МАКЕДОНСКАТА ФАЛАНГА ВО ЗАГРЕБ – МАКЕДОНИЈА ВЕЧЕРВА ГО ИГРА ПРВИОТ НАТПРЕВАР!

Македонската ракометна репрезентација вечерва го игра првиот натпревар на Европското првенство со екипата на Словенија а нашата фаланга полека се мобилизира. И нашите струмичани се дел од неа и ќе ги бодрат нашите херови вечерва во Загреб. Да стискаме палци во 19:30 часот за прва и голема победа на Македонија. ЗА КОГО? ЗА МАКЕДОНИЈА!  

Од полноќ ново поскапување на горивата во Македонија

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот за 1 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според последната корекција, од полноќ, литар дизел ќе се точи за денар поскапо и сега ќе чини 59.5 денари по литар.  Не се менува цената на ЕУРОСУПЕР БЦ 95  и таа ќе биде 66.5 денари за литар додека 98 октанскиот ќе биде поскап за половина денар и ќе се точи за 68.5 денари по литар.

СТРУМИЦА ВТОР НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА!

Во Скопје, но и низ цела Македонија синоќа воздухот беше екстремно загаден. Концентрациите на штетните и опасни ПМ10 честички беа неколку пати над дозволеното. Најзагадено беше кај Ректорат, каде буквално не се дишеше. Загадени беа и Лисиче, Центар и Карпош. Загадено беше и во другите градови низ Македонија, па така во Тетово беа измерени 294 микрограми на метар кубен ПМ10 честички, во ...

Македонија и Бугарија заедно ќе привлекуваат туристи

Струмица и бугарскиот град Благоевград ќе прават заеднички туристички понуди. Целта на проектот е зголемување на туристичкиот потенцијал на југоисточна Македонија и југозападна Бугарија, со крајна цел, задржување на туристите на подолг престој во овој прекуграничен регион и развој на алтернативниот туризам. Проектот за формирање на туристички јазли меѓу двете држави е поддржан ...