ПРЕТСТАВИТЕ „ТАА“, „ДВАНАЕСЕТТА НОЌ“ И „ЦАРОТ ВЛАДИСЛАВ“ ОВАА НЕДЕЛА ВО НУЦК „АНТОН ПАНОВ“-СТРУМИЦА

Почнувајќи од денес па се до петок во НУЦК „АНТОН ПАНОВ“-СТРУМИЦА може да уживаме во одличните претстави. Денеска со почеток од 20:00 часот ќе се игра претставата „ТАА“, претставата „ДВАНАЕСЕТТА НОЌ“ ќе може да ја погледнете утре исто така со почеток од 20:00 часот и „ЦАРОТ ВЛАДИСЛАВ“ во петок од 20:00 часот. Билети може да резервирате или подигнете на телефонските броеви 034/343120 и 071/205264 ...

Маџиров гостин во Белград!

Македонскиот писател Никола Маџиров е гостин годинава во крокодиловата „Куќа за писатели“ во Белград. На 17 јануари ќе настапи како специјален гостин на книжевната вечер на писателската Ане Ристовиќ и во рамките на т.н. Крокодилова книжевна вечер, а на 24 јануари во културната установа „Пароброд“, на која ќе зборува за поезија, за сопственото творештво и за наградите. Маџиров е роден ...

Струмичанецот Никола Маџиров, прв гостин во Крокодиловата куќа

Македонскиот писател Никола Маџиров, е прв гостин годинава во крокодиловата „Куќа за писатели“ во Белград. Тој е 62. автор-гостин во „Куќата на писатели“. На 17 јануари ќе настапи како специјален гостин на книжевната вечер на писателската Ане Ристовиќ и во рамки на Крокодиловата книжевна вечер, а на 24 јануари во културната установа „Пароброд“ на која ќе зборува за поезија, за сопственото ...

Маџиров ќе биде погребан во Струмица

Музичарот Зоран Маџиров, кој почина вчера по седум месеци минати во кома, ќе биде погребан утре, на градските гробишта во неговиот роден град Струмица. Погребалната церемонија ќе се одржи од 13 до 15 часот, ја информираше јавноста неговата сопруга Ели Маџиров. Зоран, познат во целиот свет како човекот со шишињата, падна во длабока кома, по сообраќајната несреќа што се случи на патот помеѓу ...

Почина струмичката музичка легенда Зоран Маџиров

Популарниот музичар од Струмица, Зоран Маџиров, познат во светот и како ,,Човекот со шишињата“, поради својата невообичаена умешност да свири на шишиња, чаши и останати несекојдневни инструменти денеска почина по тешката сообраќајна несреќа која што ја доживеа во октомври, минатата година. Почивај во мир голем човеку, Струмица и Македонија изгубија уште едно големо музичко име!

По тешката сообраќајна несреќа, Зоран Маџиров веќе шест месеци во кома

Популарниот музичар од Струмица, Зоран Маџиров, познат во светот и како ,,Човекот со шишињата“, поради својата невообичаена умешност да свири на шишиња, чаши и останати несекојдневни инструменти, сеуште е во кома по тешката сообраќајна несреќа која што ја доживеа во октомври, минатата година. Веста ни ја потврди неговата сопруга Ели Маџиров, која што постојано бдее над него, надевајќи ...

Никола Маџиров учествува на серија книжевни настани во САД

Македонскиот поет Никола Маџиров денеска читаше поезија на „Кент Стејт Јуниверзити“ во Охајо, САД, заедно со американскиот поет-лауреат Чарлс Симик, во рамки на серијата поетски читања посветени на поетите-лауреати на САД. Настанот вклучуваше тркалезна маса на тема „Поезијата како глобален дијалог“, како и вечерно поетско читање. Никола Маџиров во Охајо пристигна по читањето на ...

Никола Маџиров ќе чита во најпопуларната книжарница во Париз

Никола Маџиров утре ќе чита во најпопуларната книжарница во Париз „Шекспир енд компани”, како учесник на вечерниот настан „Поезија во превод”. Тој ќе се претстави со стихови на македонски, англиски и француски јазик од книгата „Остаток од друг свет” објавена во САД и Велика Британија. Освен Маџиров, поезија ќе чита и еден од преведувачите на Рилке, Шејмас Хоган. Вечерта на 17 март, ...

Сеќавање на прерано загинатиот струмичанец Игор Маџиров

Игор Маџиров беше еден од најдобрите актери во Македонија, најпознат по улогите од серијалот “Во светот на бајките”, беше еден од најталентираните и најхаризматичните актери. Познат по улогите од серијалот „Во светот на бајките” во кои го глумеше „Малиот Петар”, „Петар Гаван”, улогата во „Пред дождот”, но и многуте улоги во Театарот за деца и младинци. Беше вистинско чудо од ...