Денес навршуваат 18 години од смртта на Игор Маџиров

Денеска се одбележуваат 18 години од смртта на една од македонските актерски легенди, струмичанецот Игор Маџиров. Околу смртта на актерот кружеа многу гласини, вистини и невистини, но случајот никогаш не се расветли до крај.  Маџиров имаше само 30 години кога во се уште нејасни околности си го одзеде животот скокајќи од балконот од неговиот стан, а единствен сведок на тој немил настан ...

Легенди за настанокот на името на струмичкото село Колешино

Легенди за името на селото Постојат две легенди околу името на селото. Според првата селово своето име го го добило по Беласичката битка од 1014 година помеѓу силите на Цар Самуил и византискиот император Василиј II, кога во страшен колеж загинале голем број македонски војници. Во чест на тоа, среде село е поставена табла со легендата за настанокот на името Колешино. Втората легенда е ...

Уште една интересна анегдота на струмичката фудбалска легенда Благој Истатов!

Неодамна објавивме една интересна анегдота од струмичката фудбалска легенда Благој Истатов која е надалеку позната ( ВИДИ ЛИНК ) но деновиве ни пристигаат од наши читатели повеќе интересни анегдоти поврзани со него и на најпозитивен начин ви ги пренесуваме вам драги читатели. „Кога Благој Истатов бил во фудбалскиот клуб Победа од Прилеп запознал некоја девојка. Во разговорот ...

Почина струмичката музичка легенда Зоран Маџиров

Популарниот музичар од Струмица, Зоран Маџиров, познат во светот и како ,,Човекот со шишињата“, поради својата невообичаена умешност да свири на шишиња, чаши и останати несекојдневни инструменти денеска почина по тешката сообраќајна несреќа која што ја доживеа во октомври, минатата година. Почивај во мир голем човеку, Струмица и Македонија изгубија уште едно големо музичко име!

Позитив на денот: Професоров е легенда! Ова е пример како да се заинтересираат децата и да слушаат со внимание

Муабетот е, ако на пример има пожар, што ќе направите. Ќе скокнете на прозор, но кој прво да скокне. Дали во таква ситуација ќе мислите прво на себе или на другите?!

На денешен ден е родена струмичката фолк-легенда – Гоце Арнаудов

На денешен ден, 19 август, 1954 година е родена струмичката легенда – Гоце Арнаудов. Гоце долго ги веселеше струмичани со своите безвременски хитови. Не постои струмичанец кој не знае барем еден стих од неговите песни. Уште на 10 годишна возраст Гоце Арнаудов започнал да свири на гитара и да пее во групата на својот татко. Подоцна ја формирал својата група „Крик“ и со неа настапувал низ ...