КОМАНДИР ДОБИ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ОД СВР СТРУМИЦА!

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство Гевгелија, поднесе кривична пријава против З.Б (52) од валандовското село Раброво, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службена положба и овластување, казниво по член 353 став 5 од Кривичниот законик на Македонија. З.Б. како командир на полициската станица од општа надлежност ...

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА СТРУМИЧАНЕЦ ПОРАДИ ЗАПЛЕНЕТА СТОКА СО ПОТЕКЛО ОД ТУРЦИЈА!

Kривична пријава е поднесена против правно лице од Струмица и одговорното лице З. К. од Струмица. На ден 06.10.2017 година во царинската испостава Скопје 1, за потребите на пријавеното правно лице, со една увозна царинска декларација била пријавена стока со потекло од Република Турција. При извршениот преглед на декларираната стоката за увозно царинење, од страна на царинските службеници ...

НОВА, ТРЕТА ПО РЕД, КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПОРАНЕШНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА НОВО СЕЛО

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство поднесе нова кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Ново Село, Блажо Велков поради злоупотреба на службената положба и овластување. Ова е трета кривична пријава што полицијата ја поднесува против Велков во изминaтите четири месеци. Со последната, СВР Струмица го сомничи поранешниот градоначалник ...

СТРУМИЧАНЕЦ ОШТЕТИ ФИРМА ЗА ДВА МИЛИОНИ ДЕНАРИ!

Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против Б.Н. од   Струмица поради постоење основи на сомение за сторени кривични дела  „затајување“ и „фалсификување и уништување на деловни книги“. Пријавениот, како дистрибутер  во  ДПТУ „М.П.ДООЕЛ – СТРУМИЦА изготвувал Испратници со невистинита содржина и ги доставувал до  ДПТУ „М.П.ДООЕЛ – СТРУМИЦА, врз основа ...

Кривична пријава за докторот кој со возило влечеше куче во Струмица!

Сектор за внатрешни работи Струмица поднесе  кривична пријава против К.З.(61) од Струмица, за сторено кривично дело  „мачење животни“.  Според полицијата, на 26 ноември, тој од село Борисово до продавнца во селото Мокриево, со метален синџир го врзал своето куче за задната страна на возилото и додека го управувал возилото го влечел домашниот миленик. Случајот го пријавија граѓани, како ...

СВР СТРУМИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА И ПРОТИВ ПОРАНЕШНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ВАСИЛЕВО – ВАНЧО СТОЈАНОВ

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица, поднесе кривична пријава против  В.С  (50) од с.Едрениково и Л.Н (44) од Василево, поради постоење на основано соменение дека првопријавениот сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“ чл.353 ст.1 од КЗ на РМ, додека второпријавениот  сторил кривично дело „Злоупотреба на службена ...

Кривични пријави за одење по невеста со противпожарно возило

Секторот за внатрешни работи Струмица – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство во Радовиш, поднесе кривична пријава против Г.К.(47)  од Радовиш и A.К (40) од с.Јаргулица, радовишко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „послужување во службата“. Г.К., командир на Територијалната противпожарна единица Радовиш, ...

Струмичанец извршил нелегални трансакции

СВР Струмица поднесе кривична пријава против С.Н. (34) во Ново Село поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. На 24 март оваа година пријавениот од банкомат во Ново Село, со платежна картичка, сопственост на З.И., направил две успешни нелегални трансакции во износ од 1.300 денари и 13.000 денари. На тој начин пријавениот ...

Струмичанец заедно со поголема група без повод и причина физички нападнале четири лица

НК за КР Гевгелија поднесе кривична пријава против М.П. (53) од Струмица и против уште две непознати лица пради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда“ и „тешка телесна повреда“.  На 30.04.2017 година околу 21.00 часот на плажа во Стар Дојран пријавениот заедно со уште 10 до 15 непознати лица, без повод и причина, физички нападнале четири лица удирајки ги во пределот ...

СТРУМИЧКАТА ПОЛИЦИЈА СО ПОЛНИ РАЦЕ: Уште една кривична пријава за фирма од Ново Село

СВР Струмица поднесе кривична пријава против фирма од с.Ново Село и против А.С. (42), сопственичка и управител на фирмата, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „фалсификување и уништување на деловни книги“. Во периодот од 01.01.2013 година до јануари 2017 година пријавените, со цел да одбегнат целосно или делумно плаќање на данок на што се обврзани со закон, во книговодствената ...