Божиќна Евровизија – концерт на СОУ „Јане Сандански“

Учениците од хорот, оркестарот и ритмичката секција на СОУ „Јане Сандански“ на 4 јануари по осми пат ќе одржат хуманитарен божиќен концерт. Настанот кој прерасна во една од најпознатите традиции на оваа деценија ќе носи наслов „Божиќна Евровизија“. „Годинава публиката ќе може да ужива во најголемите евровизиски хитови кои оставиле специфичен белег на светската музичка сцена. ...

Струмичките гимназијалци најдобри во бизнис идеи

„V-plant“, „Easy Truck“, „Inhelt“ и „Достава на храна со дрон“ се имињата на бизнис-идеите со кои ученици од трета и четврта година под менторство на професорите М-р Македонка Манушева и Сашо Пиличев освоија прво, второ и трето место на проект за бизнис идеи помеѓу ученици од Република Бугарија и Република Македонија. Проектот “Зголемување на потенцијалот за претприемништво и изгледите ...

Прво и второ место на државниот натпревар по социологија и граѓанско образование за СОУ „Јане Сандански“

На државниот натпревар по социологија и граѓанско образование што се одржа на 13.05.2017 год. во Скопје нашите ученици ги освоија следниве високи награди :Митева Марта од II-1 го освои првото место на натпреварот по социологија под менторство на проф. Трајков Ѓорги и Цреварева Тена од IV-9 го освои второто место на натпреварот по граѓанско образование под менторство на проф. Дончева Борка.

(ВИДЕО) Краткометражниот филм „КАРМА” на СОУ „Јане Сандански“ со освоено прво место на МАССУМ 2017

Во режија, камера и монтажа на Коки Ќосев, СОУ „Јане Сандански“ – Струмица на образовното рандеву МАССУМ 2017 го освои заслуженото прво место во категоријата – краткометражен филм насловен „Карма“. Сценариото е на  Зуле Василева а асистент на режија Ирена Филева. „Животот ни поставува различни услови и патишта. Ако денес си овде утре не се знае каде ќе бидеш. Почитувај го секое ...

Во СОУ „Јане Сандански“ отворена е видео – конференциска сала

Во средното општинско училиште „Јане Сандански“, денеска, беше отворена сала за видео – конференција, а во рамките на проектот Е-учење во далечина. На ова модернизирање на наставниот процес присуствуваше и претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов и претставници на Општината. Собната видео – конференција претставува еден од современите начини за учење на далечина ...

Вечерва свечена академија по повод патрониот празник на Јане Сандански

Низа настани за одбележувањето на 101 година од смртта на Јане Сандански: 20.04.2016 (СРЕДА) СВЕЧЕНА АКАДЕМИЈА ВО ДОМОТ НА АРМ СО ПОЧЕТОК ВО 19:30 ч. 21.04.2016 (ЧЕТВРТОК) ПОСЕТА НА УЧИЛИШТЕТО ОД СТРАНА НА УЧЕНИЦИ ОД ДЕВЕТТО ОДДЕЛЕНИЕ ПРИ ГРАДСКИТЕ ОСНОВНИ УЧИЛИШТА И НАТПРЕВАР ЗА НАЈДОБАР ШТАНД 22.04.2016 (ПЕТОК) ПОЛОЖУВАЊЕ СВЕЖО ЦВЕЌЕ ПРЕД БИСТАТА НА ЈАНЕ САНДАНСКИ СО ПОЧЕТОК ВО 10:00 ч. Јане Сандански ...

Група ученици и наставници од СОУ „Јане Сандански“ престојуваат во збратименото училиште во Измир

Група ученици и наставници од средното општинско училиште „Јане Сандански“ од Струмица престојуваат во средното училиште „Јилдис Тинас Измироглу Анадолу“ од Измир, Турција. Ова е втора средба на двете збратимени училишта чија соработка започна во 2012 година на која се разменуваат искуства од областа на образованието и се врши запознавање со културата на двата народа. Делегацијата ...

СОУ „Јане Сандански“ постигна одлични успеси на Наноматеријали

Влера на Технолошко – Металуршки Факултет во Скопје се одржа регионалниот натпревар Наноматеријали. Ученици од училиштето Јане Сандански долго време се подготвуваа за натпреварот и вчера го покажаа својот резултат. На натпреварот учествуваа Нина Хаџи – Котарова и Митко Белмезов под менторство на професорката Зуле Цонева и го освоија првото место. Без спор од жирито добија максимум ...

„Јане Сандански“ повторно најдобри во областа на математиката

Учениците од четирите години од средното општинско училиште во Струмица „Јане Сандански“ на 39-тиот регионален натпревар по математика којшто се одржа во СОУ „Методи Митевски – Брицо“ во Делчево ги освоите првите три места. Најдобрите математичари од прва година се: Димитар Звонимир Митев и Крсте Симеонов – второ место,  Марија Серафимова – трето место. Од втора година: Сара ...