Маџиров гостин во Белград!

Македонскиот писател Никола Маџиров е гостин годинава во крокодиловата „Куќа за писатели“ во Белград. На 17 јануари ќе настапи како специјален гостин на книжевната вечер на писателската Ане Ристовиќ и во рамките на т.н. Крокодилова книжевна вечер, а на 24 јануари во културната установа „Пароброд“, на која ќе зборува за поезија, за сопственото творештво и за наградите. Маџиров е роден ...

Струмичанецот Никола Маџиров, прв гостин во Крокодиловата куќа

Македонскиот писател Никола Маџиров, е прв гостин годинава во крокодиловата „Куќа за писатели“ во Белград. Тој е 62. автор-гостин во „Куќата на писатели“. На 17 јануари ќе настапи како специјален гостин на книжевната вечер на писателската Ане Ристовиќ и во рамки на Крокодиловата книжевна вечер, а на 24 јануари во културната установа „Пароброд“ на која ќе зборува за поезија, за сопственото ...

Заев беше гостин на вториот натпревар „ГастроМак“ во Струмица

Премиерот Зоран Заев вечерва беше гостин на вториот Интернационален гастрономски натпревар – „ГастроМак“, чиј домаќин изминатите неколку денови беше градот Струмица, и на кој учествуваа околу триста натпреварувачи и гости од целиот свет, вклучувајќи ги САД, Индија, Пакистан, Велика Британија, Русија, Италија, како и од соседните земји Бугарија, Србија, Албанија и Грција. Претседателот ...

СОФ2017: Ристо Самарџиев ќе гостува на концертот на Александра Јанева

Струмица ОПЕН фестивал го најави проектот Александра Јанева & Friends како еден од концертни настани кои ја сочинуваат разновидната и богата културно-уметничката програма. По спектакуларниот солистички концерт во 2016 година, моментално најпопуларната естрадна личност од Струмица ќе одржи нов концерт. Двочасовното музичко уживање со Александра и нејзините пријатели ќе се случи на ...

Адлан Шишканов – човек „тежок“ шест милијарди евра, е гостин во Струмица

Денеска и утре во Струмица престојува Адлан Шишканов, сопственик на Дачија, или поубедливо кажано, човек кој „тежи“ милијарди, а заедно со семејството во Чеченија, односно Русија, се проценети на неверојатни 20 милијарди евра. Малку необично, на прес конференцијата на Дачија попладнево, во Струмица, дојде газдата на клубот Адлан Шишканов, кој е проценет на околу 6 милијарди евра Вчера ...

„Не сакам да ни свиркаат 5.000 луѓе, нека дојдат 30.000 со Италија и тогаш нека свират!“

Повратникот во репрезентацијата на Македонија, Горан Пандев во интервју за „ФФМ“ вели дека љубителите на фудбалот имаат право да ги исвиркуваат фудбалерите за нивните партии, но смета дека нашата селекција има надеж за подобро утре. Најуспешниот македонски репрезентативец во емисијата „Куќа на фудбалот“ потенцира дека резултатите се такви какви што се, но и покрај тоа, тој нема ...

КК Работнички гостин во Струмица

Најдобрите македонски кошаркарски екипи викендов ќе го одработат 11 коло. По десет одиграни кола лидер на табелата во Првата македонска кошаркарска лига е шампионот МЗТ Скопје Аеродром со 19 бода(9-1) пред Карпош Соколи со 18 (8-2), третото место на табелата засега е резервирано за Фени Индустри со 16 (6-4), на четвртата и петата позиција со по 15 бодови (5-5) се Куманово и Кожув, водолниот дел на ...

ВИДЕО: Павле Витанов гостин во Отвореното Студио на Канал5

Павле Витанов гостуваше во Отвореното студио на Канал5. Во емисијата, покрај Павле, учествуваа и Милица Јокановиќ Кузмановска и Наум Петрески. Во продолжение погеднете го видеото од Отвореното студио на Канал5:    

Павле Витанов гостин во „Шанк“

Павле Витанов, единствениот струмичанец кој настапува на шоуто „Ѕвездите на Гранд“ гостува во најновото издание на емисијата „Шанк“. Во интервјуто, Павле, открива дека се подготвува за вториот круг на  шоуто „Ѕвездите на Гранд“. А каков ќе биде вториот круг? …видете во интервјуто на „Шанк“: