СТРУМИЧАНЕЦОТ ВОДЕНСКИ ЈА ОДБИ ГЕРМАНИЈА И ЌЕ СЕ БОРИ ЗА БАЛКАНЕЦ И МАКЕДОНИЈА!

Мултиталентираниот за боречки вештини Кристијан Воденски во иднина ќе настапува за клубот од Штип. Популарниот Кико кој е мала ѕвезда во Германија сака да обезбеди место во репрезентацијата на Македонија и да настапи на Балканското првенство за деца и кадети. Воденски има 11 години и настапува во категоријата до 34 килограми. Минатата недела на Регионално првенство во Германија во ...

Работа за 570 македонци во Германија преку Министерство за труд и социјална политика

Министерството за труд и социјална политика објави јавен оглас за прибирање на барања од заинтересирани правни лица за учество при распределбата на правото за упатување на работници за изведување на проектни договори во СР Германија, за периодот од 1. октомври 2017 година до 30. септември 2018 година. Според огласот се бараат 110 работници за изолациони проектни договори, 150 работнициза ...

Одлична шанса за вработување во Германија за жителите од Струмица и струмичко!

Барате добра и платена работа во Германија, а сакате да бидете продавач грилер. Тогаш сте на вистинското место! Се што треба да поседувате е возачка дозвола Ц1 КЛАСА и БУГАРСКИ ПАСОШ. Може да изберете 3 или 4 работни денови во неделата со полно работно време. Освен тоа имате и првокласна обука, сигурна и основна плата, поделување на профитот и понатамошно напредување! При склучување на ...

Да им дадеме поддршка на Македонците во Германија: Со петиција ќе бараат признавање на македонската возачка дозвола

Македонците што живеат и работат во Германија со петиција ќе бараат од германските власти да ја признаат македонската возачка дозвола, која во оваа западна земја се уште не важи што преставува голем проблем за нашинците. Петицијата е отворена на 7 април 2017 година и сите заинтересирани граѓани ќе можат до 4 мај  да ја потпишат и да дадат поддршка на македонските државјани во Германија ...

Благоја Грујовски и струмичанката Стојне Николова на концерт во Германија

Фолк-пејачите Благоја Грујовски и Стојне Николова, заедно со музичарите Бобан Мојсовски – синтисајзер, Јане Рафајловски – саксофон и Илчо Јовановски – хармоника, заминуваат на концерт во Германија. Концертот, кој ќе се одржи во Штутгарт, е закажан за петти идниот месец, а е посветен на Денот на жената 8 Март. – Секогаш е задоволство да се настапува за нашите иселеници во Германија, ...

Струмичанецот Кристијан Воденски прогласен за спортист на годината во Германија

Кристијан Воденски е прогласен за спортист на годината во Германија според специјализираниот магазин за боречки вештини „Џерманфајтерс“. Поточно, Воденски се закити со три титули кои ги доби во ГФН. Младиот македонски борец победи во категоријата ГФН борец на 2015 година во категорија деца и ја освои титулата тим на годината со неговиот ММА Спирит Франкфурт. Нашиот Воденски, како ...

Кико во светската елита: Воденски избран за дете-фајтер на годината во Германија

Специјализираната веб-страница за боречки вештини „ГФН”  (German fight news) го избра 10-годишното Македонче Кристијан Воденски за „борец на годината за деца“. Успесите на сестраниот спортист што живее со семејството во Германија, а одбра да настапува за Македонија и покрај понудите да добие германски пасош, го привлекоа вниманието на новинарите од овој портал. Во текстот посветен ...

Воденски: Нема дете што може да ме победи во Германија!

Младиот Кристијан Воденски го победи Јакоб Грим од Валдшаф на „Голдбах купот“ во борење во  грчко-римски стил. Сега му остануваат 4 недели да се подготвува за претсижниот турнир НАГА во Париз на 15 ноември. „Во мојата категорија нема дете што може да ме победи во Германија. Сакам уште еден појас, кој ќе биде пети по ред“, категорично изјави Кристијан Воденски.  

(ВИДЕО) Кристијан Воденски двоен шампион на Германија во кик-бокс

Првак на Германија во кик-бокс, во WKU конкуренцијата, во две тежински категории е деветгодишниот Кристијан Воденски, македонскиот натпреварувач во повеќе боречки вештини. Со леснотија ги совлада двајцата противници потешки од себе во категоријата до 30 кг, во дисциплината лајт-контакт. За неколку дена Кико ќе наполни 10 години, а покрај кик-бокс, се натпреварува и во борење (грчко-римски ...

Градоначалникот Заев оствари средба со градоначалникот на општина Лауенбург, Германија

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, денеска, во својот кабинет оствари средба со Андреас Тиде градоначалник на општината Лауенбург (Елба) од Германија. Двајцата градоначалници разменија информации за општините и нивните карактеристики по што ја потврдија можноста за воспоставување заедничка соработка и пријателство меѓу граѓаните на Струмица и Лауенбург (Елба). На ...