СТРУМИЦА ЗАГУБИ ОД ФЕНИ ИНДУСТРИ!

Во последниот натпревар од 16. коло во Првата македонска кошаркарска лига, Фени Индустри стигна до победа на гостувањето против Струмица од 58-71 (23-22,8-16,14-15,13-18). По израмнетиот прв период, кавадарчани презедоа се во свои раце во втората четвртина која ја добија со осум поени предност и најавувајќи ја победата. Во второто полувреме во ист ритам се одржуваше предноста за конечна победа. Најефикасен ...

Фени рутински ја совлада Струмица

Кошаркарите на Фени индустри очекувано ја совладаа Струмица на домашен терен со 81-63. Со доминантна игра во втората и во четвртата четвртина, кавадарчани создадоа убедлива предност. На полувремето Фени имаше водство од 40-31, а во вториот дел и го надгради за убедлив триумф. Горјан Марковски со 19 поени и Јане Петровски со 18 поени беа најефикасни во составот на Фени, додека кај струмичани ...

Фени Индустри поуспешен од Струмица

Кошаркарите на Фени Индустри ја постигнаа 18. победа во првенството откако вечерва на домашен терен ја победија Струмица со 82:67 (35:14; 14:20; 25:16; 8:17) во првиот натпревар од последното коло. Тимот од Кавадарци победата ја обезбеди по одличната прва четвртина кога постигна 35 поени, а гостите 34 поени реализираа во првото полувреме. Најефикасен на натпреварот беше Карло Враговиќ со 31 поен, а имаше ...

Убедлива победа на Фени Индустри во Струмица

Екипата на Фени Индустри забележа убедлива победа на гостувањето против Струмица со резултат 87:65 во рамките на 21 коло од македонската кошаркарска лига. Најефикасни во победничката екипа беа Враговиќ со 33 и Кире Николовски со 20 поени. Ним подршка им беше Пековиќ, кој мечот го заврши со 11 поени. Кај Струмица најефикасен беше Томчо Соколов со 26 поени, а Марковиќ крај своето име додаде ...

Последно коло во кошарскарската македонска Прва лига

Викендов стартува последното 14 коло од првиот круг на натпревари во првата македонската Прва лига, а струмичани му гостуваат на добро познатиот кошарскарски тим Фени Индустри, денеска во 18 часот. Струмица моментално е на седмата позиција на табелата а домаќинот Фени на четвртото.

Фени ја совлада Струмица со 30 поени разлика

Фени Индустри, со резултат 65:96, убедливо ја совлада екипата на Струмица. Струмица своите први поени на натпреварот ги постигна преку Лазар Марковиќ по пет минути игра, период за кој Фени веќе успеа да дојде до водство од 14-0. Кај кавадарчани доминираа Јововиќ со 20 поени (седум скокови) и Кемп со 15 поени (10 скокови), додека кај струмичани по 17 кошеви имаа Хасанов и Цветков (четири асистенции). На ...

Заврши паузата за кошаркарите, Струмица го пречекува Фени

Заврши паузата во Првата македоноска кошаркаска лига. Викендов  се игра 11. коло, во кое Струмица го пречекува тимот на Фени. Дуелот  Струмица – Фени е закажан за утре, сабота, во 13 часот во салата на СОУ „Никола Карев“. Во овој дуел апсолутен фаворит е Фени.