ДЕНОТ НА ВИНОТО И ВЉУБЕНИТЕ УТРЕ ЌЕ БИДЕ ОДБЕЛЕЖАН И ВО СТРУМИЦА НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД!

Утре со почеток во 13:00 часот на Градскиот плоштад „Гоце Делчев“ во Струмица, Младинскиот Совет на општина Струмица по повод денот на виното и вљубените ќе приредат еден необичен и убав настан на кој заедно со струмичани ќе го прослават овој ден. На плоштадот ќе биде поставена фото кабина каде сите они граѓани кои ќе сакаат ќе може да се фотографираат и да создаваат спомени. За забавата ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ПЕТТИ ДЕН НА СТРУМИЦА ОПЕН ФЕСТИВАЛ!

Брзи, вешти и со натпреварувачки дух – 20 струмички келнери се бореа за епитетот Најдобар келнер за 2017 година. Сцената кај Чешмичката беше резервирана за исклучително талентираниот охриѓанец – Владимир Василевски – Четкар и неговиот секстет кои приредија прекрасна џез вечер.

Почнува летото: Утре најдолгиот ден оваа година

Летото во Македонија и на северната хемисфера ќе почне утре во 00 часот 34 минути и 20 секунди. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи зимата. Првиот летен ден e најдолг во годината и во Македонија ќе трае 15 часа и 14 минути. Сонцето во Скопје ќе изгрее во 4 часот и 58 минути, а ќе зајде во 20 часот и 12 минути. Синоптичарите за утре најавуваат сончево и многу топло време со температути ...

Супер вест – Следуваат многу продолжени викенди

Три седмици ќе треба да поминат пред следниот неработен ден. Согласно одуката на Министерството за труд и социјална политика, нареден неработен ден за сите граѓани е вторник, 24 мај, денот на словенските просветители Кирил и Методиј. Неработен ќе биде и 23 мај, но само за припадниците на влашката заедница во Македонија кога ќе се одбележува Националниот ден на Власите. Во продолжение ...

Следен неработен ден е понеделник – еве кога ќе одмориме

Еден од најголемите празници, Велигден, е неработен ден. Ова се сите неработни денови до крајот на годината. За сите граѓани на РМ: 1 Јануари (петок) Нова Година 7 Јануари (четврток) Прв ден на Божиќ 1 Мај (недела) Ден на трудот – Понеделник неработен ден 2 Мај (понеделник) Втор ден Велигден 24 Мај (вторник) „Св. Кирил и Методиј” 7 Јули (четврток) Рамазан Бајрам, прв ден на Рамазан Бајрам 02. ...

Убави мисли за љубовта

Не е важно многу да се мисли, туку многу да се љуби. Затоа правете го она што на најдобар начин ве поттикнува на љубов. – Мајка Тереза Само љубовта може да донесе мир во светот. – Мајка Тереза Љубовта се раѓа од верба, живее од надеж, а умира од милостина. – Џан Карло Меноти

Малку мудрост за убав ден

Не мораш да бидеш голем за да започнеш нешто, но мора не што да започнеш за да станеш голем.  

Убава мисла за убав ден

Што и да се случува околу тебе, немој да го сфаќаш тоа лично. Луѓето не прават ништо заради тебе, туку заради самите себеси.

Утре е неработен ден за православните верници

Верниците од православна вероисповед утре го празнуваат празникот Богојавление, односно Водици, кој се прославува на 19-ти јануари според верскиот календар. Според Законот за државни празници за православните верници, вторник, 19 јануари е неработен ден, информираат од Министерството за труд и социјална политика.