,,Далвина” ги претстави своите вина на „Винодонија 2017“

Изминатиот викенд  на, 1ви декември, во хотел „Мериот“ се одржа „Винодонија 2017“ . Во салата за презентации на која се претставија околу 40 винарии учество зеде и струмичката винарија ,,Далвина”. Струмица во последните неколку години важи за еден од набрзорастечките градови во Македонија. Со самото тоа се моделира и сликата за пиење на квалитетни вина, а тука винаријата „Далвина“ ...

Дегустација на вината на Далвина во Бар Форца

Во винскиот бар Форца, во Скопје, на 3 -ти месецов, ќе се одржи дегустација на вината на Далвина. Далвина е позната по тоа што секоја винска етикета, носи своја, сопствена приказна. …„како да препознаете квалитетно вино само со поглед на етикетата?“ …„или да го изберете токму она кое, без да го пробате, сигурно ќе ви се допадне?“ – се само дел од работите кои ќе се дискутираат ...

Продолжува турнеата на струмичкото вино, на ред е Шангај

Струмичкото вино по промоцијата во Амстердам и Хонг Конг, деновиве се промовира на саем во Шангај, Кина. Девет македонски винарии, меѓу нив и „Далвина“, организирани преку Здружението „Вина од Македонија“ учествуваат на интернационалниот саем за вино „ProWine China“  на кој се присутни над 1.000 изложувачи од 20 земји од светот и привлекува повеќе од 20.000 увозници и дистрибутери на вино. Учеството ...

Промоција на струмичко вино на саем во Хонг Конг

Девет македонски винарии, меѓу нив и „Далвина“, организирани преку Здружението „Вина од Македонија“ учествуваат на интернационалниот саем за вино и жестоки пијалоци во Хонг Конг каде здружено ќе се претстават пред професионалната публика – увозници, дистибутери, преставници на ХоРеКА сегментот, вински критичари, новинари и сомелиери. Саемот се одржува од 6-ти до 8-ми ноември ...

Во Холандија ќа се пие струмичко вино

Осум македонски винарии, меѓу нив и Далвина, организирани преку Здружението „Вина од Македонија“ во Амстердам заеднички се промовираат пред холандската професионална публика – увозници, дистибутери, преставници на ХоРеКА сегментот, вински критичари, новинари и сомелиери. Во рамките на промоцијата е организирана и професионалана дегустација, Мастерклас за Вранец, каде се презентираат ...

Струмичките вина на Вино Скоп 2014

Афинитетот кон одгледување на грозје за производство на вино е еден од најважните во нашата историја бидејќи уште од времето на македонската династија, преку римската империја, раното христијанство и се до ден денеска виното игра значајна улога во македонската традиција и во сите славенички церемонии.   Македонија е земја богата со голем број винарии, а повеќето од нив ќе земат учество ...

Вината на Далвина се продаваат во Индија и во Австралија

Австралиската компанија Дринкс рус (DrinksRUS), која е во сопственост на Македонец склучи договор за извоз на вина на македонската винарија Далвина во Индија и во Австралија пренесува проталот МКД. Злате Нически, директорот на Дринкс рус вели дека седум вина на Далвина веќе се продаваат на полиците на маркетите во Индија, пишува индискиот весник Индијан експрес. По маркетите во Индија ...

Струмичките вина на Меѓународен саем за вино и на Меѓународен саем за гастрономија,

Македонските вина деновиве ќе бидат презентирани на две различни манифестации во Чешка, на 12. Меѓународен саем за вино и на 17. Меѓународен саем за гастрономија, јави дописникот на МИА. Претставувањето го организира здружението „Вина од Македонија” со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и македонската Амбасада во Прага. Во рамки на 12-тиот Меѓународен ...

„Далвина“ на винскиот саем „ProWein“ во Диселдорф

„Тиквеш“, „Сковин“, „Бовин“, „Стоби“, „Трајковски“, „Попова Кула“, „Камник“, „Езимит“, а меѓу нив и „Далвина“ се македонските винарници кои минатата недела се изложуваа на винскиот саем Провеин во Диселдорф- Германија. Тие се претставија на заеднички штанд именуван како Wines of Macedonia чии трошоци ги покри холандската организација CDI и дел самите. Менаџерите на винарниците се ...