Македонија и Бугарија заедно ќе привлекуваат туристи

Струмица и бугарскиот град Благоевград ќе прават заеднички туристички понуди. Целта на проектот е зголемување на туристичкиот потенцијал на југоисточна Македонија и југозападна Бугарија, со крајна цел, задржување на туристите на подолг престој во овој прекуграничен регион и развој на алтернативниот туризам. Проектот за формирање на туристички јазли меѓу двете држави е поддржан ...

МАЛКУ ПОЗНАТИ ФАКТИ: БУГАРИЈА ВО 1919 ГОДИНА СТРУМИЦА ЈА ДАДЕ НА КРАЛСТВОТО СХС!

За малкумина е познат фактот дека пред 2 дена, односно на 27 ноември е потпишан мировниот договор со кој е одлучено Бугарија да ја даде, на Кралството СХС, Струмица! Нејскиот мировен договор е потпишан на 27 ноември 1919 година во париското преградие Неји сир Сен помеѓу Антантата, како победнички сојуз во првата светска војна, од една страна и поразена Бугарија од друга страна. Овој договор ...

Заев од Струмица порача: Македонија и Бугарија не се само пријатели, туку и сојузници

Со Бугарија не сме само пријатели, туку станавме и сојузници, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за Бугарската национална телевизја – БТВ. – Македонија доби со Договорот за добрососедство со Бугарија, а не загуби ништо. Ние зборуваме на јазик на којшто се разбираме. Само заедно можеме да си помогнеме и да одиме напред, изјави Заев. Тој кажа и дека Договорот за добрососедство ...

Бугарија ќе донира возило за лица со попреченост за општина Струмица

Владата на Бугарија одобри доделување на 70.000 лева (35.000 евра) за набавка на специјализирано превозно средство за сите ранливи групи во општина Струмица, Македонија. Како што соопшти прес-центарот на бугарската Влада, неповратната финансиска помош е во рамки на проектот за социјално вклучување на ранливи групи во општина Струмица и создавање услови за инклузивно учество на лицата ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Свештеник од Струмица докторираше во Бугарија

Македонската православна црква доби уште еден докторант во своите свештенички редови. Отец Стоил Димитриев од струмичката епархија го одбранил својот докторат  и се стекна со титулата доктор на науки на Православниот богословски факултет во Велико Трново, Република Бугарија. Темата на која отец Димитриев докторирал е ” Дејноста на Американската конгрегациска црква во Македонија ...

Членови на КУД „Русалии“ – Секирник и КУД „Кирил и Методија“ – Иловица учествуваа на фолклорен фестивал во Бугарија

Членови на КУД „Русалии„  – с. Секирник  и КУД „Кирил и Методија„ – Иловица на ден 21.04.2017 учествуваа на фолклорен фестивал во Република Бугарија. Седмиот фолклорен фестивал со наслов  „Да пееме, да танцуваме„ го организира општина Грмен и традиционално се одржува секоја година во општина Грмен. Фестивалот има интернационален карактер со учество на повеќе културно уметнички друштва ...

(ФОТО) Проф. М-р Митко Тошев заедно со ученичката Ѓургица Варела со голем успех на меѓународниот натпревар за Ликовна уметност во Пловдив Бугарија

На меѓународниот натпревар за Ликовна уметност во Пловдив Бугарија на тема – традиција, екологија, творештво – ученичката Ѓургица Варела од  ПСУ „Јахја Кемал“ – Струмица под менторство на проф м-р Митко Тошев го освои третото место а ученичката Благица Лековска се здоби со сертефикат. Честитки!    

ОТВОРЕНИ 200 РАБОТНИ ПОЗИЦИИ – ЗАРАБОТУВАЈ И ЗАБАВУВАЈ СЕ !

PERLA TOURIST е една од најистакнатите и најреномираните бугарски туристички агенции. Најголем дел од нивните аранжмани за време на летниот период се во соседна Бугарија каде агенцијата поседува хотели на црноморската ривиера поточно во градот Приморско, општина Бургас. Токму за тој ланец од неколку хотели тие ангажираат свои работници, а од ова лето мрежата на тимот професионалци се ...

ФОТО: Денот кога во Струмица влегоа бугарската и српската војска

На 21. октомври 1912 г. една чета бугарски војници предводена од капетанот Алексиев влегла во Струмица. Наредниот ден, 22. октомври, во Струмица влегол и бригадниот генерал Атанасов. На пречекот на генералот, кога Сулејман Паша му ја подарил златната сабја, покрај народот, присуствувале: бугарскиот и грчкиот владика и турcкиот муфтија. Во придружба на бугарските офицери се наоѓале и двајца ...

АНКЕТА: Каде одат на одмор струмичани?

Сите струмичани кои беа во можност ги искористија годишните одмори онака како што ним најмногу им одговара. Тимот на Струмица Денес им го постави прашањето „Каде бевте на одмор?“ на повеќе испитаници кои своето слободно време одлучиле да го поминат на плажа. Резултатите од нашата анкета, во продолжение: