НОВО ПОСКАПУВАЊЕ: Бензинот над 70, дизелот над 60 денари за литар

Цената на нафтата на светските берзи минатата недела се зголемија за повеќе од три проценти, достигнувајќи највисоко ниво во последните три години, благодарение на намалената нерамнотежата помеѓу понудата и побарувачката. На берзата во Лондон цената на барел нафта порасна за 3,3 отсто на 69,87 долари, додека во Њујорк енергенсот поскапе за 4,7 отсто на 64,30 долари. Ова се највисоки цени ...

Од полноќ ново поскапување на горивата во Македонија

Бензините поскапуваат за половина денар, дизелот за 1 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Според последната корекција, од полноќ, литар дизел ќе се точи за денар поскапо и сега ќе чини 59.5 денари по литар.  Не се менува цената на ЕУРОСУПЕР БЦ 95  и таа ќе биде 66.5 денари за литар додека 98 октанскиот ќе биде поскап за половина денар и ќе се точи за 68.5 денари по литар.

Бензините поскапуваат, дизелот останува иста цена

Од синоќа на полноќ поскапеа цените на бензинот и на маслото за домаќинство. Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-95“ од синоќа на полноќ се зголемува еден денар за литар, на „евросупер БС-98“ и на екстра-лесното масло за домаќинство за 0,5 денари, а цената на „евродизелот“ останува непроменета, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на „евросупер ...

Нова цена на бензинот и дизелот од полноќ

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 1,50 ден/лит одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ,  малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 66,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 68,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува ...

Бензините поевтинуваат, цената на дизелите иста

Од ноќеска на полноќ бензините поевтинуваат за половина денар до денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските цени на нафтените деривати во просек за 0,24 отсто и зголемување на малопродажните цени за 0,11 отсто во просек. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува ...

Шок за возачите: Од полноќ големо поскапување на бензините и дизелот во Македонија

Дизелот поскапува за 3 денари, бензините за 2 денари по литар, одлучи денеска, Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините се зголемуваат за 2,00 ден/лит  и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 64,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 66,00 ден/лит. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се ...

Горивата од полноќ со повисоки цени

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за 0,5 денари, односно за денар, а на дизелот за три денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Половина денар поскапува „еуросупер БС 95“ и литар ќе чини 62,50 денари, а за денар се зголемува цената на „еуросупер БС 98“ кој ќе се продава за 64,50 денари за литар. Новата цена на литар еуродизел и на екстра лесно масло ...

Нови цени на горивата во Македонија?

Пресметката на цената на горивата во земјава е дирекно зависна од движењето на нафтата на светските берзи и курсот да доларот во однос на денарот. Изминативе две недели во земјава литар ЕУРОСУПЕР БС 95 се продаваше за 60,5 денари, а ЕУРОСУПЕР БС 98 за 62 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛОТ се точи за 45 денари за литар. Регулаторната Комисија за енергетика пред две недели ги објави новите цени на ...

Регулаторна ја донесе одлуката – Ова се новите цени на горивата во Македонија

Бензините поскапуваат за 2,5 денари. Цената на дизелот станува повисока за 1,5 денари. Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на нафтените деривати кои почнуваат да важат од полноќ. ЕУРОСУПЕР БС 95 ќе се точи за 60,5 денари по литар, а ЕУРОСУПЕР БС 98 за 62,5 денари по литар. Цената на ЕУРОДИЗЕЛ ќе изнесува 45 денари за еден литар.

Денешниот ден возачите имаат причина да го слават како празник

Денешниот ден возачите имаат причина да го слават како празник – регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија ги поевтини бензините за 3 денари, со што нивната цена сега изнесува рекордно ниски 55 денари за литар еуросупер БС-95, односно 57 денари за еуросупер БС-98. Но, во славјето нивните дизел-колеги нема да им се приклучат – цената на нивниот омилен репроматеријал за ...