БЕЛАСИЦА ПОСИЛНА ЗА МИРЧЕВСКИ, ВАСИЛЕВ, ПАШОВСКИ

Засега три новитети на „Младост“. Голман, стопер и офанзивец Тимот на Беласица официјално потпиша соработка со тројца играчи. Тоа се искусниот голман Горан Пашовски, потоа Александар Василев како и младиот Марин Мирчевски. Првиот речиси и да ја заврши кариерата, но одлучи да се реактивира што се вели. Василев изминатата полусезона ја мина во Штип, односно во таборот на Брегалница ...

Горан Пашовски ја прекина пензијата и потпиша за Беласица

Искусниот Горaн Пашовски е нов голман на есенскиот првак во Втората лига – Исток, Беласица, дознава Gol.mk. Иако се пензионираше на почетокот од оваа сезона, битолчанецот ја прифати понудата на струмичкиот второлигаш и потпиша договор до крајот на сезоната. 37-годишниот Пашовски ќе биде замена за Ванче Манчевски, кој си замина од Струмица по завршувањето на есента. Битолчанецот наскоро ...

Дедо Мраз во ФК Беласица

Младинските категории на фудбалскиот клуб Беласица беа посетени од Дедо Мраз. На церемонијата во ресторант Космополит, сопственикот на клубот  Беласица  се погрижи младите фудбалери да добијат новогодишни пакетчиња.  

ДЕДО МРАЗ И ОВАА ГОДИНА ВО ПОСЕТА НА НАЈМАЛИТЕ ФУДБАЛЕРИТЕ НА БЕЛАСИЦА

Новогодишните празници и оваа година ќе ги обележи Дедо Мраз кој ќе подели пакетчиња за најмалите членови на ФК Беласица. Целта на овој настан ќе биде дружење на најмалите членови на клубот и одбележување на 2017 година која беше од голем значај за развојот на младинскиот погон на ФК Беласица. Настанот ќе се одржи на 30.12.2017 Сабота во игротека “Pindolino” во 12:00 ч . Ве очекуваме !!!

ФК БЕЛАСИЦА ПОВТОРНО НА ТУРНИР ВО ИТАЛИЈА

ФК Беласица втора година по ред ќе земе учество на реномираниот меѓународен турнир „Ravenna European Cup 2018“, во Равена, Италија, кој ќе се одржи од 28 април до 1 мај наредната година. На овој турнир ќе учествуваат фудбалери родени 2003 и 2004 година. Голема чест и задоволство за нас претставува што ќе бидеме единствен претставник од нашата земја, а од друга страна и обврска да постигнеме добри резултати. Поканата ...

МЛАДИТЕ НАДЕЖИ НА БЕЛАСИЦА НА ЗАЕДНИЧКО ДРУЖЕЊЕ ПРЕД ЗИМСКИОТ ОДМОР

Дел од младите теленти на ФК БЕЛАСИЦА по завршувањето на првиот дел од оваа сезона, заедно со тренерите од младинската школа се собраа на заедничко дружење во ресторан “Cosmopolit”. Вчера воедно го одработија и последниот тренинг во овој зимски период пред новогодишните празници. На крајот од дружбата направија и една заедничка фотографија на јужната трибина на стадионот “Младост”. Во ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ФК Беласица и ЖФК Тиверија Струмица ја официјализираа соработката

Како што беше и најавено пред некое време Струмичката гордост ФК Беласица и женскиот прволигаш ЖФК Тиверија Струмица го официјализираа договорот кој значи официјална соработка на двата клуба во правец на развој на младинскиот а со посебен акцент на женскиот фудбал во Општина Струмица. Преку овој договор двата клуба се обврзаа да го развиваат женскиот фудбал со сите расположиви ...

ПРЕДЛОГ ИНИЦИЈАТИВА: ПЛАНИНСКИTE КОМПЛЕКСИ БЕЛАСИЦА-ОГРАЖДЕН И КОЖУФ НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ НА ПРИРОДАТА

ФЕЈСБУК СТАТУС НА КРУМ ВЕЛКОВ: (Дополнителен стратегиски аргумент за сопирање на рудниците на смртта) Во Македонија има само три национални паркови на природата (Галичица, Пелистер и Маврово), сите во Западниот дел, што е несразмерно малку и неоправдано со оглед на природните убавини, богатства и потенцијали со кои располага практично целата наша држава, а особено Југоисточниот дел. ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ФК БЕЛАСИЦА – ГОРДОСТА НА СТРУМИЧАНИ, ПРОСЛАВИ 95 ГОДИНИ ОД СВОЕТО ПОСТОЕЊЕ!

  Денеска во Ресторан „Космополит“ гордоста на струмичани, фудбалскиот клуб БЕЛАСИЦА прослави 95 години од своето постоење. На одбележувањето беше промовирана книгата со наслов „95 ГОДИНИ ФК БЕЛАСИЦА“, како и химната за ФК БЕЛАСИЦА. На прославата присуствуваа голем дел од поранешните фудбалери и легенди на овој клуб, поранешни и сегашни членови на управниот одбор, соработници, ...

ОДЛОЖЕНО ТРЕТОТО ИЗДАНИЕ БЕЛАСИЦА КУП 2018

Изминатите 2 години , ФК Беласица организираше меѓународен турнир за млади категории до 12 години. И двете изданија на турнирот се одржаа кон крајот на месец ноември 2015 година и 2016 годиниа. Третото издание на турнирот, кое требаше да се одржи изминатиот месец го одложивме за наредната година поради непредвидливи временски услови и ладни денови во овој период. „БЕЛАСИЦА КУП 2018“ ќе се ...