Сеќавање на првата дама, доајен на струмичкото глумиште – Зора Георгиева

Зора Георгиева е родена на 26.04.1935 година. Од 1953 до пензионирањето во 1996 работела како актерка во струмичкиот театар. Има одиграно над 150 улоги. Добитничка е на лауреатите на Театарските игри „Војдан Чернодински“ во Прилеп за улогите: Тања (1967): Бланш Дибоа (1970): Баба ни Ева (1974): Јацинта (1975): Андромаха (1987). Во 1988 годинаод ревијата „Екран“ била прогласена за актер на годината. Во 1996 година ...

Успешната актерска приказна на Оливера Аризанова во ТЕА Модерна

Ова е мошне успешен период за актерката Оливера Аризанова. Неодамна ја доби првата награда на фестивал во Бугарија (види линк – Прва награда за монодрамата „Таа“ на Оливера Аризанова на фестивал во Бугарија), оствари успешни проекти, репремиери на монодрамата „Таа“, моментално е актуелна со претставата „Ни ќар ни зијан“ и тоа беше инспирација за магазинот ТЕА Модерна да одвои ...

Народниот театар „Антон Панов“ со комеморација за Зора Георгиева

Народниот театар „Антон Панов“ Струмица, во недела 1.06.2014 во 11 часот, во фоајето, ќе одржи комеморација за актерката Зора Георгиева, која по кратко боледување почина на 80-годишна возраст. Погребот ќе биде извршен утре, недела во 14 часот на Градските гробишта во Струмица.

Роденденско изненадување за актерката Оливера Аризанова – Мансбарт од нејзиниот сопруг

Оливера Аризанова-Мансбарт  е првата актерка во Македонија, со професионален маркетинг и сопствен веб-сајт. Денес, на денот на нејзиниот роденден (30 мај), официјалната веб-страница на www.akterka.com и  Фејсбук фан страната се официјално објавени. Од сега па понатаму, сите фанови на Оливера Аризанова -Мансбарт, како и сите љубители на киното и театрот ќе имаат можност да научат нешто ново за ...

Наташа Петровиќ за „Дневникот на Хулиганот“

Наташа Петровиќ, актерка, женската улога во “Дневникот на Хулиганот“ Зошто “Дневникот на Хулиганот“?-Затоа што сите ние постоиме за да љубиме, затоа што сите ние имаме големи соништа и носиме многу вистини по прстите и цели вселени по џебовите(како што би рекол Сашо Димоски). Затоа што сметам дека ,, Дневникот на хулиганот‘‘ е една исклучителна сублимација на сите љубови , на се што ...