Обврската за носење зимска опрема за возилата почнува од утре – во спротивно ќе бидете казнети!

За возачите на автомобили, теренски возила и на лесни камиони е задолжително носење зимски гуми и синџири, а возачите на автобуси и на тешки камиони, покрај тоа, треба да поседуваат и лопата ако на погонските тркала не може да се постават синџири за снег. Санкционирањето во претстојната зимска сезона ќе биде во согласност со постојниот правилник за зимска опрема во автомобилите, со ...

Утре е Митровден – денеска во пресрет на празникот никако не го правете ова

Св. великомаченик Димитриј – Митровден се празнува на 08. Ноември. Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите, Димитрина, Митра… Свети Димитриј се роди во Солун, во третиот век. Беше син единец на солунскиот војвода. По смртта на татко му, цезарот Максимијан го постави Димитриј на истото место и посебно му препорача да ги гони христијаните. Меѓутоа, Димитриј ...

ЗА УТРЕ Е ЗАКАЖАНА ПРВАТА СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА СТРУМИЦА, ПОГЛЕДНЕТЕ КОЈ ЌЕ БИДЕ ДНЕВНИОТ РЕД!

За утре, вторник во 13.00 часот е свикана првата (конститутивна) седница на Советот на општина Струмица. со следниот ДНЕВЕН РЕД 1 Избор на претседател и членови на Верификационата комисија 2 Верификација на мандатите на членовите на Советот на општина Струмица. 3 Предлог – Решение за избор на Претседател на Советот. 4 Предлог – Решение за избор на Комисија за мандатни прашања, избор ...

Топло уште утре: УХМР најавува влажен и студен бран

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ:  30 Гевгелија, 27 Демир Капија, Струмица, 26 Скопје, Штип, 25 Прилеп, Скопје Петровец, Тетово, 24 Крива Паланка, Виница, Тополчани, 23 Берово, 22 Ѓуриште, 21 Охрид, 20 Пожаране, 19 Маврово, 18 Лазарополе. ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло, попладне во западните и северните делови со мала до умерена локална облачност. Дуваше слаб северозападен ветер. ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Сончево ...

ВАЖНО: ЗАБРАНЕТ ВЛЕЗОТ ДЕНЕС КОН ГРЦИЈА!

  Поради штрајк на грчките царински служби, денес ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција, освен за пешаци. Прекинот на сообраќајот е најавен по следниот распоред: ГП Богородица од 06.00 часот на 19.10.2017 до 06.00 часот на 20.10.2017 ГП Меџитлија од 06.30 часот на 19.10.2017 до 06.30 часот на 20.10.2017 ГП С.Дојран од 05.00 до ...

Во недела хуманитарна акција за собирање на училиштен прибор и октомвриски марш со децата со Даунов синдром во Струмица

29 септември 2017 – Во светски рамки, месец октомври е посветен на лицата со Даунов синдром, кога во различни земји, сфери и области се организираат активности за подигнување на свесноста за нивна инклузија во општеството. На самиот почеток на месецот, оваа недела – 1 октомври, одговорните мрдачи со прст заедно со Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов Синдром „Вера“ заедно ...

СОФ 2017: Утре започнува фестивалот направен со љубов

Шестото издание на Струмица ОПЕН фестивал – #направеносољубов ќе започне утре, 3 август на струмичкото корзо. Првата од шестте отворени фестивалски сцени ќе биде поставена пред ЛУ Библиотеката „Благој Јанков – Мучето“. Фестивалот ќе биде отворен во 21:00 часот со свеченост на која ќе бидат откриени муралите на ликовните уметници Никола Пијанманов и Ване Костуранов. „Прекрасните ...

Струмичките матуранти повторно ќе танцуваат „квадрил

Утре, точно напладне, на плоштадот „Гоце Делчев“, ќе се одржи традиционалниот „Матурски бал“, на кој учество ќе земат матурантите од струмичките средни училишта. Матурантите и годинава ќе танцуваат „квадрил“ по музиката од операта „Лилјакот“ од Јохан Штраус, и со тоа ќе ја испратат својата порака за ненасилство. Годинава покрај струмичките матуранти, синхронизирано ќе танцуваат ...

Дестабилизација на времето од утре

Попладне во планинските подрачја особено на северозапад и североисток ќе има услови за појава на дожд, краткотрајно и со пороен интензитет и со ретки грмежи. Максималната температура ќе биде во интервал од 24 до 32 степена, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Од утре ќе започне период во кој температурата ќе опаѓа, ќе се зголемува облачноста, а со северниот ветер ќе има и повремени ...

Утре во Струмица можност да се потпишете за лицата со посебни потреби

Над 6000 граѓани се потпишале на иницијативата за законски измени со кои треба да им се олесни животот на лицата со пречки во развојот. За оваа иницијатива да влезе во собраниска процедура, потребни се 10000 потписи. Денеска потписи во Скопје се собираат во Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби, кој се наоѓа во Аеродром, потоа на Широк сокак во Битола и на плоштадот во ...