(ВИДЕО) ГОРДОСТ: ВО СЕВЕРНА ГРЦИЈА преку илјада Македонци ја пеат „Ако умрам ил загинам“

Македонците во Грција ја негуваат македонската народна музика. Во еден глас, фатени на оро, преку илјада Македонци во северна Грција ја пеат една од најпознатите македонски песни – „Ако умрам ил загинам“. Преку стотина вакви видеа може да се најдат на Јутјуб од „собиранките“ на македонското население на северот на Грција. Погледнете, ќе ве наежи: var addthis_config = {"data_track_clickback":true,"ui_atversion":300,"ignore_server_config":true}; var ...

(ФОТОРЕПОРТАЖА) Еден ден на струмичките полиња

Плодни и зелени, полни со голема убавина и вредни работливи жители кои со голема љубов и внимание ја обработуваат својата земја! Со право би рекле дека секој од нас овде би го пронашол мирот и спокојот кој ни е потребен секојдневно. Така би ги опишале нашите струмички полиња кои сигурно се едни од најплодните во целата Македонија. Од здравата храна и плодовите кои излегуваат од оваа ...

(ФОТО+ВИДЕО) Најпознатите германски телевизии и весници пишуваат за струмичката гордост Кристиан Воденски!

Кристиан Воденски или „чудото од дете“ кое има потекло од Струмица не запира и продолжува да ги реди своите успеси се повеќе и повеќе. Инаку Кристиан Воденски, македонскиот млад и талентиран 11-годишен борач кој живее во Франкфурт, Германија беше номиниран за наградата „Чудо од дете“ во боречките спортови во земјата, а Воденски беше добитник на оваа награда пред две години! Овие ...

Италјанските медиуми пишуваат за фудбалскиот талент на струмичанецот Давид Стојанов

Поранешениот ученик на струмичката гимназија, кој уште во средношколските денови активно тренираше фудбал, со својот талент руши рекорди во Италија. Инаку Давид во моментот игра за ФК „Белинцона“ и во 14 натпревари има постигнато 14 голови. Инаку, ФК „Белинцона“ се наоѓа на врвот на табелата и се навистина среќни што Давид беше дел од нивниот тим. Рековме беше, затоа што Давид Стојанов ...

(ВИДЕО) Феноменална преработка на хитот „Lost on you“ од двајцата наши струмички таленти

Запомнете ги добро овие имиња: Столе Велков и Џејд Бинева. Вака звучат кога го изведуваат познатиот светски хит „Lost on you“. Со ваквата преработка нашите талентирани струмичани направија едно парче уметност, што претставува вистински мелем за душата. Нема да должиме многу, уживајте во феноменалната преработка:

СПОДЕЛУВАЈТЕ: Томче Илиев – Петгодишно дете од Струмица со тумор на мозокот итно треба да се лекува во Турција

Денес на социјалната мрежа Фејсбук насекаде се рашири веста која сите нас не потресе. Станува збор за Томче Илиев – малиот херој кој има само пет години а треба да извојува една голема битка за своите пет години. Томче има тумор на мозокот и итно му се потребни финансиски средства за да се лекува во Турција. Досега многу пати сме докажале дека ние струмичани сме навистина хумани, да ...

ИНТЕРВЈУ: Наде Петкова – Женски инструктор по возење во Струмица

Речиси една година во Струмица имаме женски инструктор по возење за Б категорија. Се работи за Наде Петкова која денес одвои дел од своето време да ни одговори на неколку прашања. Како ја донесе одлуката дека сакаш да работиш во оваа професија? Мојот сопруг е инструктор по возење веќе 13 години. Секојдневно гледајќи ги предизвиците со кои се соочува во оваа работа сфатив дека и јас би ...

НОВО ВО ГРАДОТ: Отворен првиот NUTRISHOP во Струмица лоциран во старата чаршија

Со мотото Bigger Better Stronger, брендот за суплементи Nutrishop ја прошири својата дејност во градот Струмица. Лоциран во старата чаршија, продажниот центар на Nutrishop го започна своето работење оваа сабота со денска забава на начин на кој се опишува нивниот бренд , протеински кетеринг и добра музика и гости кои се забавуваа во попладневните часови. Nutrishop на струмичани им ги нуди продуктите од повеќе ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Собрани 40.000 денари на хуманитарниот настан на Студио Даци

По повод велигденските празници, во вторник (18 април) во големата сала на Дом на АРМ се одржа хуманитарен хепенинг на Студио Даци. Настанот во форма на час по шминка кој веќе е тренд за сите светски makeup aртисти го привлече вниманието на женската популација од различни возрасти. Популарниот стилист покажуваше како може да се нагласат природните црти на лицето, покажуваше основни трикови ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Уживајте во ладна кригла пиво и добра музика во ново отворениот – Route 66

По повеќе од 4 месеци синоќа и официјално беше отворен нов паб во Струмица. Route 66 е местото каде отсега па натаму ќе можат сите да уживаат во ладна кригла пиво и добра музика. Route 66 се наоѓа до студиото Tattoo. INK на Даниел Ангелов, веднаш спроти основното училиште „Сандо Масев“. Повелете. Во продолжение погледнете ја фотогалерија што СТУДИО 38 ја подготви: