ТЕПАЧКА НА КВАНТАШКИ ПАЗАР ВО СТРУМИЦА, СТРУМИЧАНЕЦ ТЕШКО ПОВРЕДЕН!

СВР Струмица поднесе кривична пријава против З.А. (26) поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешка телесна повреда“. На 14.09.2017 година околу 02.45 часот на кванташки пазар во Струмица, пријавениот со дрво го удрил М.Б., при што му нанел тешка телесна повреда.

(ФОТО) ШТО СЕ СЛУЧУВА НА НЕБОТО НАД СТРУМИЦА?

  Наш читател ни  ги испрати овие фотографии направени денеска во Струмица. Интересни се трагите од авионите на небото над целата земја ишарано во правилни форми. Многумина зборуваат дека станува збор за Хемтреилс, односно за хемиски траги. На пример, фрлањето на траги и честици од Бром ја намалува температурата, а испшуштен Алуминиум значи затоплување на атмосферата. Но, дали ...

Коста Јаневски го отстапува своето пратеничко место на Костадин Костадинов

По завршувањето на вториот круг од локалните избори на 29 октомври, Собранието на Република Македонија ќе работи во променет состав. Ќе има најмалку пет нови пратеници, а постојат шанси овој број да се зголеми и на 11. Можни се и промени во централната власт бидејќи двајца актуелни министри влегоа во вторниот круг од локалните избори.  Петмина пратеници од актуелниот состав станаа градоначалници ...

Во Струмица изложба за Мери Метјус и Американското училиште за девојки во Битола

  Заводот и музеј во Струмица вечерва во 18 часот ќе ја отвори изложбата „Мери Л. Метјус и Американското училиште за девојки во Битола 1888-1920“, што ја организира Пеги Хенсон, внука на Мери Метјус. Изложбата содржи историски документи и фотографии, сопственост на нејзината фамилија. Тие се хронолошки приказ на животот на Мери Метјус, како мисионерка во Американското училиште за девојки ...

Фудбалски тренинг на најмладите струмичани дел од проектот „Дали девојките играат фудбал“

Шеесетина момчиња и девојчиња на возраст од 6-12 години денеска имаа заеднички тренинг како дел од Проектот „Дали девојките играт фудбал“ на Женскиот фудбалски клуб „Тиверија“ од Струмица, поддржан од мрежата ФАРЕ. – Самата мрежа ФАРЕ, се има за цел да ги отстрани нееднаквостите од фудбалот, односно се бори против дискриминацијата и расизмот кои не смее да ги има во фудбалот. Заинтересираноста ...

Сообраќајка на патот Валандово – Струмица

Патот Валандово – Струмица беше во прекин поради сообраќајна несреќа што се случила утрово во 07:40 часот на влез на селото Раброво, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Со повеќе детали ќе ве известиме во текот на денешниот ден. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по суви коловози.

АЛЕКСАНДАР ДОНЕВ: ВМРО-ДПМНЕ ЈА ПОЧИТУВА ВОЛЈАТА  НА  НАШИТЕ  СОГРАЃАНИ  И  ИМА  ДОБЛЕСТ ДА ИМ ЧЕСТИТА НА ПОБЕДНИЦИТЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ ВО СТРУМИЦА

ПОЧИТУВАНИ, ВО ИМЕТО НА ОПШТИНСКИОТ КОМИТЕТ СТРУМИЦА ИМ БЛАГОДАРИМЕ  НА СИТЕ ГРАЃАНИ КОИ   СВОЈОТ ГЛАС ГО ДАДОА  ЗА  ВМРО-ДПМНЕ И КОАЛИЦИЈАТА   И,  ИМ ЧЕСТИТАМЕ НА ДОБЛЕСТА  ДА  ПРЕПОЗНАТ  ВИСТИНСКА  ОПЦИЈА. ВАШИОТ ГЛАС ЗА НАС ЗНАЧИ ЧЕСТ И ОБВРСКА ВО ПРЕТСТОЈНИОТ ПЕРИОД  ДА РАБОТИМЕ ЦЕЛОСНО ПОСВЕТЕНИ ЗА ДОБРОТО НА СТРУМИЦА И РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА. ИАКО Е ПРЕМНОГУ  РАНО ЗА АНАЛИЗИ ...

Погледнете кои се новите членови во Советот на Општина Струмица

1. Марјан Даскаловски – СДСМ 2. Александар Донев – ВМРО-ДПМНЕ 3. Јосиф Христов – СДСМ 4. Томе Лазаров – ВМРО-ДПМНЕ 5. Наташа Хаџи-Еленова – СДСМ 6. Ели Панова – ВМРО-ДПМНЕ 7. Зоран Костадинов – СДСМ 8. Сашо Милковски – ГРОМ 9. Славјанка Михајловиќ – СДСМ 10. Бобан Малинов – ВМРО-ДПМНЕ 11. Митко Бонев – СДСМ 12. Ирена Бабамова Стојчева – ВМРО-ДПМНЕ 13. Нада Бајрактарова – СДСМ 14. Ѓорге Јовов – Социјалистичка ...

Ревија на Македонски народни носии во Струмица

Ве покануваме на настанот ,,Приближување на македонските народни носии преку мелосот на македонските музички инструменти”.На истиот ќе имате прилика да се запознаете од близу со Македонските народни носии од повеќе етнички предели на Република Македонија како и со карактеристични инструменти за секој од пределите. Носиите се од приватната збирка на авторот и колекционер Антонио ...