ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ „СВ 15 ТИВЕРИОПОЛСКИ СВЕШТЕНОМАЧЕНИЦИ“ ОРГАНИЗИРАН ТУРНИР ВО РАКОМЕТ!

На ден 10.12.2017 год. (недела) со почеток од 11:00 часот во салата на СОУ „Димитар Влахов“-Струмица, по повод празникот „СВ 15.ТИВЕРИОПОЛСКИ СВЕШТЕНОМАЧЕНИЦИ“ под мотото „Ракомет е мојот живот“ – Жрк Струмица-Геометрика од Струмица, организираат меѓународен турнир во ракомет на кој ќе земаат учество следниве екипи: ЖРК СТРУМА – Струмица ЖРК ХОНДА АЕП ПАНОРАМА – Солун Р. Грција ЖРК ...

Пионерките во Струмица ја прекинаа победничката серија

После три победи во пионерското првенство, вардарки од Струмица се вратија без бодови, откако мечот со Струма заврши со 13-10 (7-6) за домаќинот. Избраничките на Анжела Платон имаа убав старт на почетокот од натпреварот и во 5. минута имавме предност од 3-2, но потоа следеа 12 минути во кои успеаја да дадат само еден гол. Пауза која противникот ја искористи да го превземе водството со 6-4. Иако ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ВАСЕ НАКОВ – СТРУМИЧКИОТ РАКОМЕТЕН ТАЛЕНТ ЗА КОЈ ДОПРВА ЌЕ СЛУШНЕ СВЕТОТ!

Седумнаесет годишниот струмичанец Васе Наков, за кого сите велат дека е вонсериски талент „растура“ со својата игра како на клубско така и на државно ниво. Во РК ВАРДАР игра  десен бек, додека пак во македонската репрезентација до 19 години десно крило. Како што спомнавме на почетокот, тој е роден во Струмица и неговиот талент е забележан токму овде во РК СТРУМИЦА. Наков беше и најмладиот ...

Европското злато блесна на македонското сонце -МАКЕДОНИЈА на нозе за ШАМПИОНИТЕ!

Скопје е на нозе, за својот миленик Вардар кој го освои европското злато во Келн и првпат во историјата донесе за нашата земја шампион во машка конкуренција. Еуфоријата е голема, а славјето се најави уште на аеродромот „Александар Велики“. Фановите грмеа „Шампиони, шампиони“, а славјето продолжи на плоштадот „Македонија“.

ФИНАЛЕ! Вардарки го разбија европскиот првак!

Ракометарките на Вардар за првпат во својата историја ќе се борат за титулата европски првак, откако во полуфиналниот дуел славеа над сега веќе поранешниот шампион, ЧСМ Букурешт со 33:38. Избраничките на Ирина Дибирова ја одиграа можеби својата најдобра партија сезонава и од прва до последна минута си поигруваа со квалитетниот европски првак. Откако Пенезиќ отвори со гол за 0:1, најдоброто ...

Кире се „распука“, Борко се разбрани: Македонија на Раул го сруши Исланд!

Ракометната репрезентација на Македонија им се врати на победите во квалификациите за ЕП 2018 кое ќе се игра во Хрватска. Во скопскиот пекол во СЦ „Борис Трајковски“ падна селекцијата на Исланд против која момците на Раул Гонзалез славеа со 30-25 (15-13). Новиот селектор и ракометарите ја имаа играта под контрола во текот на двете полувремиња и имаа само еден мал пад, кога лошо го отворија ...

Астрион Струмица му нанесе пораз на Торо Спорт од Виница

HC Астрион Струмица му нанесе пораз на Торо Спорт од Виница со резултат од 23:18. Во дерби натпреварот пионерите на Астрион ја покажаа досега најквалитетната игра и заслужено го победија првакот во третата група. Честитки за Астрионците за борбената игра со која покажаа дека Струмица има голем потенцијал во ракометот.

ИНТЕРВЈУ: Голманскиот тандем на РК Струмица – Танев и Ристов иднината на македонскиот ракомет

„За голем успех потребно е да се игра од срце и со голема самодоверба“ така велат двајцата голмани на РК Струмица. Васко Танев и Мите Ристов се уште две ѕвезди на македонското ракометно небо кои во иднина сигурно ќе заблескаат во некои од големите македонски па и европски клубови! За нивните почетоци, за нивото на  македонскиот ракомет во Македонија и за идните планови, младите струмички ...

Згаснува МАКС Струмица, Металург Јуниор или Преспа ќе ја заменат во Супер лигата

Ракометниот клуб МАКС Струмица најверојатно ќе згасне, откако клубот ова лето остана без играчи, без спонзори, а ги проби и сите рокови од РФМ. Така наскоро ќе биде означен клубот кој ќе игра во Супер лигата на местото на струмичани. МАКС Струмица не се пријави за учество во следната натпреварувачка сезона, а немаат ни намера да го сторат тоа. По правилникот една екипа меѓу Металург ...

Со натпреварот Работнички – Макс Струмица се комплетира шестото коло

Со натпреварот Работнички – Макс Струмица се комплетира шестото коло во разигрувањето за титулата во ракометното првенство на Македонија. Последниот меч од оваа рунда во домашниот шампионат ќе се игра во салата Форца со почеток од 18 часот и ова е можност за домашниот состав конечно да ја забележи првата победа во продолжението од првенството. Првите две средби се одиграа вчера, ...