Бонева: Добив навреди, закани и некролози низ Струмица

Без да се знаат фактите и Законот, станавме мета на излив на бес на јавноста, посебно насочен кон мене, со клевети, лаги и шпекулации, пишува членот на ДИК, Силвана Бонева во оставката до парламентот. Со хајка е урнисано и достоинството на институцијата – Државна изборна комисија на Република Македонија, пишува во оставката адресирана до Собранието на Република Македонија, Силвана ...

Власис Влаикидис поднесе оставка, Струмица останува без тренер

Власис Влаикидис повеќе не е тренер на струмичкиот прволигаш. По серијата од шест порази во низа во исто толку одиграни натпревари, Гркот одлучи да си поднесе оставка. „Како прв тренер на Струмица, по лошите резултати оваа сезона, чувствувам морална одговорност да поднесам оставка. Сакам да им се заблагодарам на играчите и моите соработници за изминатиот период. Посебено сакам да ...

ДОКАЗ.MK: Марјан Даскаловски од Струмица си поднел оставка бидејќи го тргнале од кандидат за градоначалник

Денеска од одредени електронски медиуми објавена е уште една информација во врска со СДСM ОО Струмица. Имено, актуелниот претседател на организацијата Марјан Дскаловски си поднел оставка заради тоа што не е избран за кандидат за Градоначалник. Порталот Доказ утрово објави дека кандидат за Струмица ќе биде Д-р Коста Јаневски. До редакцијата на порталот наводно пристигнало писмо со ...

ВМРО ДПМНЕ од Струмица: Неотповиклива оставка на Заев поради празните ветувања

Неотповиклива оставка од градоначачникот Заев денеска побара Советничката група на ВМРО ДПМНЕ од Струмица. Два пати ветил реконструкција на градскиот пазар „Чешел“. Првото ветување го дал 2011-та година со завршница до 2012, а второто ветување било во 2012-та. Од последното ветување на струмичани за кое како што велат од советничката група сè уште се чека. Тие денеска се собраа во кругот ...

(ВИДЕО) Велосипедистите си го бараат ветеното од градоначалникот

Подолго време општина Струмица е без градоначалник. Сегашниот, Зоран Заев си глуми градоначалник, а си тера други агенди. Тој сами ги троши нашите пари, а во општината на виделина нема ништо, велат младите струмичани кои го прашаа Заев каде е велосипедската патека која им ја ветил. „Проектите кои ни ги ветуваше останаа на хартија, а каде завршија парите само тој знае. Го прашуваме Заев ...

Куклишани: Градоначалникот Заев е политичар кој не се придржува на дадениот збор и на кој не може да му се верува

Жителите на Куклиш денеска побараа одговори од Заев за тоа каде се прокетите кои тој ги ветил за време на изборите. Во изјава за медиуми пред некогашниот Дом на културата кој во 2013 година беше опожарен, за што како што самите велат градоначалникот Заев ветил да се направи нов и модерен културен дом во Куклиш, сепак и по две години, ништо од неговите ветувања. Тие додават дека Заев ниту ...

ВИДЕО: Револтирани струмичани побараа оставка од Градоначалникот

Расте притисокот врз струмичкиот градоначалник Зоран Заев да си замине од фунцијата и да распише предвремени градоначалнички избори. Наместо исполнети ветувања дадени во кампањата од локалните избори, струмичани немаат асфалт, дел од нив живеат во смет и прашини како во 19. Век. Притисокот врз струмичкиот градоначалник да си поднесе оставка расте. Откако вчера невладини организации ...

ВИДЕО: Невладини оргнизации од Струмица побараа од градоначалникот да си поднесе оставка и на есен да се организираат локални избори

Невладини оргнизации од Струмица, од кампот пред Општина Струмица, денес побараа градоначалникот да се повлече, односно да си поднесе оставка и на есен да се организираат локални избори. Според нив градоначалникот самиот признал дека не е во Струмица, туку се наоѓа во Скопје.  Како што самите рекоа Заев не е градоначалник на струмичани. Струмица е единствен пример каде при избран градоначалник, ...

Струмичани сметаат дека Заев не е градоначалник на Струмица, туку само е лидер на неговата партија

Зоран Заев треба да си замине од позицијата градоначалник , да се соочи со народот и да распише нови локални избори.  Со вакво барање денеска излегоа групата граѓани кои веќе подолг период протестираат пред општинската зграда во Струмица и кои му порачуваат на градоначалникот Заев да си даде оставка и да ја напушти фунцијата. Тие сметаат дека суштински Заев не е градоначалник на струмичани, ...

ВИДЕО: Шатори се повеќе, Заев го нема! Ѓраѓаните и денес побараа оставка од Градоначалникот

Подршката за граѓаните кои протестираат пред општинската зграда, во малиот парк, постојано расте и се поголем е бројот на струмичани, кои бараат Градоначалникот Заев да сноси политичка одговорност по објавувањето на контроверзната снимка на Јутјуб. Чуварите на демократијата и изборната волја се подготвени за долг престој престој пред Општината, и решени се да истраат во својата ...