Општина Струмица распиша конкурс за за доделување на Годишна награда и животно дело на општина Струмица „Св. Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици”

Врз основа на член 10 од Статутот на Општина Струмица (“Сл. гласник на општина Струмица” бр. 5/06) и член 28 од Правилникот за начинот, условите и постапката за доделување на Годишната награда на Општина Струмица „Св.Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици” (“Сл. гласник на општина Струмица” бр. 19/07, 23/09 и 25/09), Комисијата за општествени дејности при Советот на општина Струмица, распишува: К ...

Фризерско козметичкиот салон UNIQUE STYLE од Струмица доделува ГРАТИС ТРЕТМАН НА ЛИЦЕ И РЕЛАКС МАСАЖА!

UNIQUE STYLE – е името на еден од меѓу најдобрите фризерско-козметички салони во Струмица па и пошироко! Она што овој фризерско-козметички салон се издвојува од останатите е самиот уникатен амбиент, квалитетната услуга и прекрасната љубезност на персоналот. Овојпат, UNIQUE STYLE реши да награди една личност со ГРАТИС ТРЕТМАН НА ЛИЦЕ И РЕЛАКС МАСАЖА за оној кој ќе го СПОДЕЛИ овој пост ЈАВНО, ...

Димитар Џорлев од ООУ „Видое Подгорец“ освои бронзен медал на Иранската геометричка олимпијада

Димитар Џорлев ученик во деветто одделение од основното општинско училиште „Видое Подгорец“ од Струмица под менторство на наставничката по математика Натка Гарванлиева освои бронзен медал во категоријата до 15 години на Иранската геометриска олимпијада. Наградите на најдобрите им беа врачени деновиве, а олимпијадата се одржа во септември во Скопје на Факултетот за електротехника ...

„Златна петорка“ освои Гран при за најдобар игран филм во Америка

На есенското издание на 36. Интернационален филмски фестивал во Њу Џерси македонскиот долгометражен игран филм „Златна петорка“, во режија на Горан Тренчовски, освои Гран при за најдобар игран филм. Претходно филмот го вреднуваше 15-члена комисија составена од академици, професионалци и новинари, кои од вкупно 377 наслови од целиот свет го вброија меѓу 17 финалисти. Вчера, пак, по завршувањето ...

ТИАНДЕ-СТРУМИЦА ЈА ДОДЕЛИ НАГРАДАТА КРЕМ ЗА ЛИЦЕ ОД ГОЏИ НА ДОБИТНИКОТ ЛУНА СТЕЛИНА

ТИАНДЕ на големата презентација во Домот на АРМ што се одржа на 15.09.2017г. ја извлече јавно наградата пред сите присутни. Задоволството беше огромно, бидејки добитникот беше присутен во публиката и подарокот го доби на лице место. d      

Награда за животно дело за Митко Маџунков

Во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп синоќа свечено е отворен 52. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На големата сцена од Домот на културата „Марко Цепенков“ традиционално прво на академик Митко Маџунков му беше врачена наградата за животно дело. Честитајќи му ја наградата, градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески истакна дека градот се гордее ...

GRAND PRIX за филмот Златна Петорка во Париз

Продолжуват да се нижат наградите на филомт Златна Петорка на Горан Тренчовски. По златниот Гифон, на филмскиот фестивал во Перуџа Италија ,по успешното преставување во Канада, и фестивалот во Берлин на филмскиот фестивал во Париз, Златна Петорка е прогласен за најдобар филм.

СОФ 2017: Фотографирај ја Струмица и добиј награда

Почитувани, Здружението Културен забавен живот го објавува првиот конкурс за фотографирање во склоп на претстојното шесто издание на Струмица ОПЕН фестивал 2017. Почнувајќи од 29 мај па сè до 10 јули струмичани ќе имаат можност да ги фотографираат највпечатливите обележја на градот и да аплицираат на конкурсот насловен „НАПРАВЕНО СО ЉУБОВ“. Сите заинтересирани може да испраќаат фотографии ...

(ФОТО) Струмичанката Елена Орцева меѓу најдобрите тројца оратори на конкурсот распишан на тема „Ја познавам ли доволно ЕУ“

Европското движење во Република Македонија кое дејствува во рамките на Меѓународното европско движење со седиште во Брисел, традиционално, од своето оформување во 1991 година, го одбележува Денот на Европското обединување, 9ти Мај. По тој повод се распиша Конкурс за натпревар во ораторство кој се одржа на 5 мај на УКИМ на тема: „Ја познавам ли доволно ЕУ?” Жири комисијата која ги оценуваше ...

Натпреварувај се за да бидеш во најдобрите 8 бизнис планови кои ќе добијат 3000 евра грант

Knowledge Center за потребите на Општина Струмица во партнерска соработка со Фондацијата Отворено Општество – Македонија, како дел од локалната Стратегијата за млади 2015-2020 на општина Струмица, со Акциски план за млади 2015-2017 година, во рамките на проектот „Поддршка на старт ап бизниси за млади” објавува: ЈАВЕН ПОВИК за пријавување на кандидати за учество на едукативни обуки за млади за ...