Кривична пријава за докторот кој со возило влечеше куче во Струмица!

Сектор за внатрешни работи Струмица поднесе  кривична пријава против К.З.(61) од Струмица, за сторено кривично дело  „мачење животни“.  Според полицијата, на 26 ноември, тој од село Борисово до продавнца во селото Мокриево, со метален синџир го врзал своето куче за задната страна на возилото и додека го управувал возилото го влечел домашниот миленик. Случајот го пријавија граѓани, како ...

СВР СТРУМИЦА ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА И ПРОТИВ ПОРАНЕШНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ВАСИЛЕВО – ВАНЧО СТОЈАНОВ

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица, поднесе кривична пријава против  В.С  (50) од с.Едрениково и Л.Н (44) од Василево, поради постоење на основано соменение дека првопријавениот сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“ чл.353 ст.1 од КЗ на РМ, додека второпријавениот  сторил кривично дело „Злоупотреба на службена ...

Кривични пријави за одење по невеста со противпожарно возило

Секторот за внатрешни работи Струмица – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство во Радовиш, поднесе кривична пријава против Г.К.(47)  од Радовиш и A.К (40) од с.Јаргулица, радовишко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „послужување во службата“. Г.К., командир на Територијалната противпожарна единица Радовиш, ...

Струмичанец извршил нелегални трансакции

СВР Струмица поднесе кривична пријава против С.Н. (34) во Ново Село поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем. На 24 март оваа година пријавениот од банкомат во Ново Село, со платежна картичка, сопственост на З.И., направил две успешни нелегални трансакции во износ од 1.300 денари и 13.000 денари. На тој начин пријавениот ...

Струмичанец заедно со поголема група без повод и причина физички нападнале четири лица

НК за КР Гевгелија поднесе кривична пријава против М.П. (53) од Струмица и против уште две непознати лица пради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „телесна повреда“ и „тешка телесна повреда“.  На 30.04.2017 година околу 21.00 часот на плажа во Стар Дојран пријавениот заедно со уште 10 до 15 непознати лица, без повод и причина, физички нападнале четири лица удирајки ги во пределот ...

СТРУМИЧКАТА ПОЛИЦИЈА СО ПОЛНИ РАЦЕ: Уште една кривична пријава за фирма од Ново Село

СВР Струмица поднесе кривична пријава против фирма од с.Ново Село и против А.С. (42), сопственичка и управител на фирмата, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „фалсификување и уништување на деловни книги“. Во периодот од 01.01.2013 година до јануари 2017 година пријавените, со цел да одбегнат целосно или делумно плаќање на данок на што се обврзани со закон, во книговодствената ...

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против државјанин на Грција

СВР Струмица поднесе кривична пријава против К.А. (48), државјанин на Р.Грција, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на безвизниот режим со државите членки на Европската унија и на Шенгенскиот договор“. Во 2014 година пријавениот го наговарал Ќ.И. од Струмица заедно со неговата сопруга и нивните три малолетни деца да заминат во Германија и да се пријавата ...

Фирма од Ново Коњарево заработи кривична пријава

СВР Струмица поднесе кривична пријава против фирма од  с. Ново Коњарево и Б.С. (23) од с.Ново Коњарево, управител без ограничувања во наведеното правно лице, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „даночно затајување“ и „фалсификување и уништување на деловни книги“. Пријавените, за деловната 2016 година, не пресметале и неуплатиле персонален данок на доход во вкупен ...

СВР Струмица поднесе кривична пријава против жител на Дрвош

СВР Струмица поднесе кривична пријава против Т.М. (52) од с.Дрвош, вработен како референт во ЈП „Македонски шуми“ Скопје,  ПШС „Беласица“ поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. На 18.09.2016 година на локалниот пат с.Свидовица-с.Куклиш, од страна на полициски службеници од ПС ОН Струмица во содејство со Шумска полиција, ...

СВР Струмица поднесе кривична пријава за ширење на детска порнографија

СВР Струмица поднесе кривична пријава против 34-годишен штипјанец. К.Ш. злоупотребил малолетничка и ги искористил нејзините фотографии. Тој преку лажен профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ побарал од малолетно девојче да му испрати фотографии со интимна содржина по што ги дистрибуирал и ги направил достапни за други лица. Случајот, како што денеска соопшти МВР, се случил во јули ...