(ФОТОГАЛЕРИЈА) ВАСЕ НАКОВ – СТРУМИЧКИОТ РАКОМЕТЕН ТАЛЕНТ ЗА КОЈ ДОПРВА ЌЕ СЛУШНЕ СВЕТОТ!

Седумнаесет годишниот струмичанец Васе Наков, за кого сите велат дека е вонсериски талент „растура“ со својата игра како на клубско така и на државно ниво. Во РК ВАРДАР игра  десен бек, додека пак во македонската репрезентација до 19 години десно крило. Како што спомнавме на почетокот, тој е роден во Струмица и неговиот талент е забележан токму овде во РК СТРУМИЦА. Наков беше и најмладиот ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) УМЕТНОСТА НА КАФЕ НА СТРУМИЧАНЕЦОТ САШКО!

Младиот струмичанец Сашко Горгиев кој работи во КОНЦЕПТ КАФЕ ја има осовршено техниката за цртање на кафе. Тој кафинања во КОНЦЕПТ ги дизајнира на еден посебен и магичен начин. Да не должиме многу, во продолжение погледнете ги фотографиите:     

(ФОТО) Талентираниот средношколец Таше Пефќев со прва изложба на патрониот празник на СОУ „Димитар Влахов“

Талентираниот средношколец Таше Пефќев денеска во склоп на патрониот празник на СОУ „Димитар Влахов“ одржа своја прва изложба на која беа презентирани повеќе уметнички дела под менторство на проф. Љупка Галазска-Василев.   Таше во иднина без размислување со сигурност ни рече дека планира својот талент да го надоградува на еден од факултетите за уметност во Република Македонија. ...

(ФОТО) УШТЕ ДВА МЕСЕЦИ ДО НОВА ГОДИНА – ПОГЛЕДНЕТЕ ДЕЛ ОД ПОНУДИТЕ НА ТУРИСТИЧКАТА АГЕНЦИЈА МАЈ ТРАВЕЛ-СТРУМИЦА

Уште два месеци до новата година! Туристичката агенција МАЈ ТРАВЕЛ-СТРУМИЦА веќе им понудува на своите клиенти места на кои навистина би си поминале најубаво и тоа по најниски цени во градот. Да не должиме многу, еве дел од понудите: MyTravel Strumica работно време од 12:00 до 20:00 ч. ЦАНОВИ ООД Струмица, Маршал Тито 21 078 253 426 034 346490 +389 78 998 748 – Viber MK skype: fashiong1 email: mytravelstrumica@gmail.com 228 € – НОВА ГОДИНА 2018 ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ДОЧЕКАЈТЕ ЈА НОВАТА ГОДИНА ВО ПРЕКРАСНАТА ЦРНА ГОРА И ДУБРОВНИК ЗАЕДНО СО МАЈ ТРАВЕЛ-СТРУМИЦА!

228 € – НОВА ГОДИНА 2018 ЦРНА ГОРА И ДУБРОВНИК Потврдена програма! + ТРАНСФЕР ОД Македонија ДО БУГАРИJA ЗА 4 ЛИЦА 29.12 – 02.02.18 г. http://hotelpalma.me/index.php ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА: Трaнсфер Македониja Бугариja Транспорт со лиценциран автобус од Софија : 4 ноќевања со појадок и 3 вечери во хотел во Палма 4 *, Тиват, Црна Гора Целодневна посета на Дубровник со локален туристички водич на бугарски јазик Посета ...

(ФОТО) ЕКСКЛУЗИВНА ФОТОГРАФИЈА ОД ПОСТАВУВАЊЕТО НА СПОМЕНИКОТ НА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ ВО СТРУМИЦА!

Споменикот на нашиот револуционер Гоце Делчев, го краси истоимениот струмички плоштад. Неговата реализација започнала во 1973-тата година по повод одбележувањето на стогодишнината од раѓањето на Делчев, а завршила во 1976-тата. Погледнете како изгледало неговото поставување.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ПОГЛЕДНЕТЕ ДЕЛ ОД ФОТОГРАФИИТЕ ОД ПОЧЕТОКОТ НА РАБОТАТА НА СТРУМИЧКИОТ ТЕАТАР

Струмица отсекогаш била културен град. Уште од отворањето на Народниот театар во далечната 1949 година, до денес ја развива и негува нашата култура. Погледнете дел од фотографиите од почетокот на работата на театарот како и од премиерата на драмата „Бегалка“ од Васил Иљоски.

(ФОТО) СТАРАТА СТРУМИЧКА ЧАРШИЈА НЕКОГАШ И ДЕНЕС!

Старата чаршија до денес е препознатлив белег на Струмица. Некогаш омиленото шопинг место на струмичани, денес е само спомен на дамнешните времиња, кои го отсликуваат минатото на Струмица. Иако во руини, многубројните занаетчиски дуќани ги среќаваме до денес. Но, сепак, нивната автентичност е зачувана, по обнобувањето на фасадите. Погледнете како изгледала некогаш старата струмичка ...

МАЈ ТРАВЕЛ СТРУМИЦА СО НОВА ПОНУДА ЗА НОВА ГОДИНА БАНСКО ТЕРРА КОМПЛЕКС **** ПОПУСТ до 30.10.2017

НОВА ГОДИНА БАНСКО ТЕРРА КОМПЛЕКС **** ПОПУСТ до 30.10.2017 г. 10 % Цени сместување + Празнична Новогодишна Вечера и шоу-програма: 3 ноќевање – по лице во двокреветна соба со појадок и вечера – 293 € 4 ноќевања – по лице во двокреветна соба со појадок и вечера – 332 € 5 ноќевања – по лице во двокреветна соба со појадок и вечера – 365 € Цените на специјалниот пакет се во евра , по лице ...

ЕКСКЛУЗИВНО НАЈНИСКА ПОНУДА ВО ГРАДОТ НА МАЈ ТРАВЕЛ-СТРУМИЦА ЗА ДОЧЕКОТ НА НОВАТА ГОДИНА!

НОВА ГОДИНА БАНСКО ТЕРРА КОМПЛЕКС **** Цени сместување + Празнична Новогодишна Вечера и шоу-програма: 3 ноќевање – по лице во двокреветна соба со појадок и вечера – 293 € 4 ноќевања – по лице во двокреветна соба со појадок и вечера – 332 € 5 ноќевања – по лице во двокреветна соба со појадок и вечера – 365 € Winslow Infinity Hotel Цени сместување + Празнична Новогодишна Вечера и шоу-програма: 3 ...