Вонредна временска прогноза: Еве што УХМР најавува за викендов

Под влијание на циклонска активност со центар над јужна Италија до петок ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд. Денес врнежите ќе бидат послаби и повеќе застапени во западните и северните делови, а ќе се интензивираат во втората половина на ноќва. Во овие денови на повеќе места врнежите ќе бидат обилни и се очекува да наврнат над 40 л/м 2 . Најобилни врнежи ќе има во јужните и ...

КОЛКУ ДОЖД НАВРНА ВО СТРУМИЦА ВО ОВИЕ 24 ЧАСА?

Насекаде низ Македонија утринава врне дожд, а пообилни се врнежите во југоисточните и централните делови. Во крајните источни делови времето е само облачно и нема врнежи од дожд. Најмногу дожд до седум часот наврнал во Демир Капија околу 100 литри на метар квадратен, а најмалку во Крива Паланка два литри на метар квадратен. Во Гевгелија наврнале 96 л/м2, во Дојран 81, Петровец кај Скопје ...

УХМР: Од утре пороен дожд и снег на планините!

Во Македонија од утре до петок се очекуваат обилни врнежи од дожд кои најинтензивни ќе бидат во јужните и западните делови каде локално може да наврнат и до 70 литри на метар квадратен. Во јужните делови ќе има услови за пороен дожд и ретки грмежи. Според УХРМ, најмалку врнежи се очекуваат во крајните источни делови. Во четврток и петок на повисоките планини ќе има и врнежи од снег. Веќе ...

Наредните денови дожд и пониски температури

Променливо облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет и услови за магла наутро по котлините ќе продолжи во наредниот период.  Пообилни врнежи и пад на температурата се очекуваат во среда и четврток, кога на планините врнежите ќе преминат во снег. Утре и задутре врнежи ќе има во планинските региони и кои ќе бидат со локален карактер, а кон југ можна е и појава ...

(ФОТО) Силен дожд проследен со ветер, град и грмежи ја зафати Струмица

Невреме проследено со силен дожд, град и грмежи, денска попладне ја зафати Струмица. Во моментот невремето во Струмица престана, а од УХМР информираат дека силно невреме ќе има и во текот на вечерта низ цела Македонија!

Попладне дожд со грмежи

Краткотраен дожд со грмежи, особено во јужните делови од земјата, се очекува денес и утре во попладневните часови, најави УХМР. До петок ќе се задржи претежно сончево и многу топло време. Македонија ќе биде во портокалова фаза во однос на опасноста од високи температури. Во сабота во текот на денот ќе има зголемување на облачноста и ќе дува засилен југозападен ветер, но дневната температура ...

Денеска најтопло, но еве кога не очекува дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло. УВ индексот ќе има вредност 9. Утринската температура ќе се движи од 14 до 24 степени, а дневната од 35 до 42 степени. Во Скопје ќе биде сончево и многу топло. Утринската температура ќе достигне до 20, а девната до 41 степен. До четврток подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса, што ќе услови да продолжи ...

Погледнете какво време не очекува до крајот на неделата

Денеска околу пладне, во западните делови се очекува нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а попладне нестабилно ќе биде и во југоисточните делови. Минималната температура ќе се движи од 11 до 20 степени, а максималната од 23 до 32 степени. УВ инкексот ќе биде 6. Позначителна нестабилност повторно се очекува во петок попладне и во текот на ноќта кон сабота. За време на викендот ќе дува ...

Поради поројните врнежи од дожд поројот „Крушевска Република“ пред излевање – поплавени куќи и улици

Невремето кое деновиве владее на Балконот, не ја одмина Струмица. Поплавени куќи, улици и поројот „Крушевска Република“ се само дел од сликите кои денес може да се забележат низ Струмица поради поројните врнежи од дожд. Сообраќајот во градот се одвива отежнето од насобраната вода на улиците. Според метеролошките наоди и наредните денови не очекува вакво време.