Генералка на градот Струмица пред новогодишните празници!

Од денес до 24 декември во Струмица ќе почне еко акција пред новогодишните празници, која се спроведува во соработка на локалната власт и Јавното комунално претпријатие “Комуналец”. Градоначалникот Коста Јаневски вели дека покрај редовната работа на комуналните служби, четири пати во годината ќе реализираат и вакви еко акции. – Целта ни е машински и рачно да ја исчистиме секоја ...

СТРУМИЦА ВТОР ГРАД ВО МАКЕДОНИЈА КОЈ ПЛАЌА НАЈСКАПА ВОДА!

Струмица се наоѓа во групата на градовите заедно со Пробиштип, Охрид, Свети Никлоле и Велес кои плаќаат најскапа вода во Македонија, од 40 до 45 денари за метар кубен, додека најскапа вода плаќаат граѓаните на Кочани од 55 денари за метар кубен. Триесет Јавни претпријатија од целата Maкедонија чекаат од Регулаторната комисија да им одреди која е максмалната, а која е минималната цена по ...

Цветните површини во градот се обновуваат со летни цвеќиња

Вработените во единицата „Зеленило“ при Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, деновиве, започнаа со обновување на цветните површини во градот. Замената на зимското со летно цвеќе започна на булеварите „Гоце Делчев“ и „Маршал Тито“, а ќе продолжи на сите цветни површини. Според Ленче Гудева, раководител на единицата „Зеленило“ ќе бидат засадени околу десет ...

Доаѓа невреме со грмежи и град, погледнете кои градови ќе бидат најпогодени

До утре ќе се задржи стабилно, сончево и топло време со мала до умерена локална облачност, информираат од УХМР. Од таму велат дека вo среда попладне и кон крајот на денот ќе има зголемување на облачноста и услови за краткотраен локален дожд со ретки грмежи. Во четврток на повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,  кога ќе има и услови за локално појава ...

Од 10 до 12 часот ќе биде прекинато водоснабдувањето на четири улици во градот

Поради дефект на водоводна линија во периодот од 10 до 12 часот ќе биде прекинато водоснабдувањето на улицата „Ѓуро Ѓаковиќ“ на потегот од улицата „Маршал Тито“ до улицата „Димитар Влахов“, на улицата „Димитар Влахов“ на потегот од улицата „Јајце“ до улицата „Ѓуро Ѓаковиќ“ и на улиците „Дојранска“ и „Белградска“. Од ЈПКД „Комуналец“ информираа дека работат на отстранување ...

Дојран е македонски град на културата за 2016 година

Дојран е избран за град на културата за 2016, соопштија од Министерството за култура. На конкурсот на Министерството за финансирање на проектот „Град на културата за 2016 година“, покрај Дојран аплицирале и градовите Битола, Берово, Струмица и Тетово. „Програмата на Дојран содржи широк спектар на конкретни, квалитетни и разновидни културни содржини од сите дејности, проекти кои ја афирмираат ...

Trip Advisor: Струмица меѓу најпосетените македонски градови од страна на странски туристи

Листата на македонските градови кои странските туристи најмногу ги посетуваат се Скопје, Охрид, Битола, Струга, Тетово и Струмица. Во Охрид туристите се најмногу воодушевени од Охридското Езеро и од црквата Св. Јован Канео, како и националниот парк Галичица, покажува најпознатата светска страница за информирање на туристите, Trip Advisor. Во Струга која е на четвртото место, најомилен за ...

НЕСКАФЕ: „НајFrappé“ град – Струмица

Нескафе, по трет пат, бира „НајFrappé“ град  во Македонија. Во рамки на кампањата тимот на Нескафе во саботата беше во Струмица. – „Ајде да видиме кој град е НајFrappé град и кои Frappé фанови се најпопуларни фанови? Tагнете се на сликите и поканете ги вашите пријатели да гласаат! 10 слики со најмногу лајкови ќе ги наградиме со пакети NESCAFÉ Classic за секого на сликата (кој учествува во напреварот ...