Легендите живеат вечно – 6 години без македонската музичка икона Гоце Арнаудов

На денешен ден пред 6 години почина Гоце Арнаудов, едно од најголемите музички имиња во Македонија. Во 2011 година на 6 декември неговото тело, на 52-годишна возраст, се предаде и ја изгуби битката со ракот на белите дробови.  Гоце Арнаудов почина во клиника во Франција каде и се лекуваше, а беше погребан во неговата родна Струмица. Најенергичниот пејач на естрадата и покрај болеста настапуваше ...

(ВИДЕО) Сопругата на Гоце Арнаудов по смртта на фолк легeндата за првпат го покажа семејниот дом

Пет години по смртта на македонската фолк легенда Гоце Арнаудов, неговата сопруга ги отвори вратите на семејниот дом и пред камерите на утринската емисија „Ја сакам Македонија“ евоцираше спомени од времето поминато со нејзиниот покоен сопруг. -Од дете сум со Гоце и сите спомени што имам да ги кажам се само Гоце, Гоце, Гоце… го почна разговорот госпоѓа Силвија. -Сакаше многу да ме гледа ...

Боемска средба на големите струмички уметници

Добрата музика, добрата капка и добриот муабет отсекогаш биле на врвот на задоволствата кај струмичани. Дека боемскиот дух постоел во стара Струмица, а постои и денес докажува оваа стара фотографија. Сигурно веќе ги препознавте, Гоце Арнаудов, миленикот на народот и човекот којшто ги испеја најлегендарните стихови и Никола Маџиров, номадот којшто го прошета целиот свет благодарение ...

Сеќавање на македонската фолк легенда Гоце Арнаудов

Пред точно шест години, на 6 декември 2011 година почина македонска фолк легенда, Гоце Арнаудов. Гоце Арнаудов е роден во Струмица на 19 август 1954 година. Тој уште на десет годишна возраст почнал да свири на гитара и да пее во групата на неговиот татко. По завршувањето на средното образование ја формирал групата „Крик“, со која настапувале низ цела поранешна Југославија. Гоце во Македонија се ...

ФОТО Сеќавање: Миг украден од вечноста на двете музички легенди

Постојат мигови кои вечно се паметат, а постојат и такви кои треба да се овековечат за да не се заборават. Еден од нив е и овој, миг украден од вечноста, миг исполнет со радост и песна. Најпознатите македонски музички легенди Гоце Арнаудов и Тоше Проески како одблесок на она што некогаш било, како гордост што не смее и не треба да се заборави. Две грла во ист ритам, две легенди, две вечности ...

ФОТО: Стилско потсетување на музичката легенда Гоце Арнаудов

Легендата на македонската народна музика Гоце Арнаудов, ќе остане запаметен по многу работи. Хитови кои и ден денес се пеат, се почитуваат од помладите генерации, а за неговиот лик и дело постојано се зборува. Дефинитивно една од работите по која ќе се памети Арнаудов е неговиот стил на облекување. Оспоруван, анализиран од модните критичари и можеби еден од најкоментираните на македонската ...

На денешен ден е родена струмичката фолк-легенда – Гоце Арнаудов

На денешен ден, 19 август, 1954 година е родена струмичката легенда – Гоце Арнаудов. Гоце долго ги веселеше струмичани со своите безвременски хитови. Не постои струмичанец кој не знае барем еден стих од неговите песни. Уште на 10 годишна возраст Гоце Арнаудов започнал да свири на гитара и да пее во групата на својот татко. Подоцна ја формирал својата група „Крик“ и со неа настапувал низ ...

Митко Тошев „го оживеа“ Гоце Арнаудов

Прекрасна слика од Гоце Аранудов, изработена од најпознатиот академскиот сликар и вајар од Струмица, Митко Тошев,  со димензии 100 см на 100 см, техника масло на платно. Сликата е изработена во 2012 година, и е дадена поклон на неговата фамилија.

Три години без музичката легенда Гоце Арнаудов

Три години поминаа од смртта на македонската легенда Гоце Арнаудов. Еден од најпознатите пејачи, легенда на македонската музика, Гоце Арнаудов почина на 52-годишна возраст. На еден ден пред неговиот роденден, во малиот градски парк во Струмица спроти неговиот дом е поставен негов споменик. Арнаудов е роден во Струмица на 19-ти август 1954. Тој има испеано повеќе од 200 песни, учествувал ...

People of Strumica – Гоце Арнаудов

Да беше меѓу нас, големата фолк ѕвезда Гоце Арнаудов денес ќе го прославеше 60-от роденден. Гоце Арнаудов е роден во Струмица на 19 август 1954 година. Тој уште на десет годишна возраст почнува да свири на гитара и да пее во групата на неговиот татко. По завршувањето на средното образование формира групата „Крик“, со која се претставувале низ цела поранешна Југославија. Гоце се враќа ...