УХМР: Од утре пороен дожд и снег на планините!

Во Македонија од утре до петок се очекуваат обилни врнежи од дожд кои најинтензивни ќе бидат во јужните и западните делови каде локално може да наврнат и до 70 литри на метар квадратен. Во јужните делови ќе има услови за пороен дожд и ретки грмежи. Според УХРМ, најмалку врнежи се очекуваат во крајните источни делови. Во четврток и петок на повисоките планини ќе има и врнежи од снег. Веќе ...

Вечерва зголемна облачност со локален пороен дожд и грмежи

Зголемување на облачноста, и локален пороен дожд со грмежи, особено во северозападниот дел од земјава се очекува од денеска кон крајот на денот и во ноќните часови. Утре во Македонија ќе биде променливо облачно со локален дожд. Наместа ќе биде пороен проследен со засилен ветер и грмежи. Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 21 до 29 степени. Во Скопје слично време, ...

ОБИЛНИ ДОЖДОВИ: Струмица рекордна со 71 литар на метар квадратен

Ноќеска врнеше во цела Македонија. Најмногу дожд падна во Струмица, односно 71 литар на метар квадратен. Наврнаа 8 литри дожд на метар квадратен во Крива Паланка, 14 во Штип, 16  во Битола, 17 во Дебар, 18 во Скопје, Берово, Охрид, 19 во Прилеп, 20 во Виница, 21 во Гевгелија, 22 во Тополчани, 23 во  Демир Капија, 24 во Маврово, 25 во Претор, Крушево, 26 во Тетово, 28  во Куманово, Лазарополе, 32 во Пожаране, 35 ...

Зголемено нивото на реката Струмица поради врнежите

За 30 сантиметри е зголемен водостојот на реката Струмица во Сушево поради интензивните врнежи дожд во текот на вчерашниот ден, соопшти УХМР. Нивоата на останатите реки во Македонија не се драстично променети и генерално се под просекот за мај. Речиси четири пати понизок е водостојот на Вардар кај Јегуновце и изнесува 34 сантиметри за разлика од мајскиот просек кој е 116, додека Црна ...

Снежните врнежи во јануари предизвикаа вкупна штета од над 7 милиони денари

Комисијата за проценка и утврдување на висината на штетата настаната од природни непогоди и други несреќи при општина Струмица го заврши извештајот за штетите предизвикани од снежните врнежи ноќта помеѓу 19 и 20 јануари оваа година. По временската непогода до Комисијата беа поднесени 94 барања за проценка на штетата од кои 55 од населеното место Куклиш, 10 од Муртино, 12 од Баница, 5 од ...

Претпладне сончево, попладне со локален пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност, а попладне со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринските температури ќе се движат од 7 до 15 Целзиусови степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 18 до 30 степени. Во Струмица и околината слично време со дневна температура до 27 степени. УВ индексот ќе изнесува ...

Најавените обилни врнежи можат да ги покачат водостоите

Во текот на денешниот ден под влијание на влажна воздушна маса од запад се очекуваат врнежи од дожд кои најпрво ќе започнат од западните делови на земјата за потоа во попладневните часови да преминат на исток и да ја покријат целата територија Република Македонија, велат од Секторот за хидрологија при Управата за хидрометеоролошки работи. Водостоите на реките моментално се во границите ...

Какво време не очекува за први МАЈ?

Со оглед на тоа дека наближува Први Мај, Денот на трудот кој е неработен ден кој сите го очекуваме, важно е и каква ќе биде временската прогноза на почетокот на наредниот месец. За Први мај времето малку ќе се поремети, па за жал оваа година ќе има дожд.

Во Струмица наврнаа 18 литри дожд на квадрат за едно деноноќие

Во последните 24 часа во Струмица наврнаа 18 литри дожд на метар квадратен, потврдуваат од Управата за хидрометеоролошки работи во Скопје. До крајот на денот нè очекува облачно и свежо време со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат со послаб интензитет. Особено ќе бидат застапени во источните делови на земјава. Преку денот ќе има и кратки сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер ...

На повидок нов пад на температурата и нови врнежи

Во наредните денови, заклучно со сабота, во Македонија се очекува температура на воздухот која ќе биде над просекот за овој дел од годината. Според Метеопро максималната температура во поголем дел од земјава, ќе има вредности кои ќе бидат во границите од 30°С до 36°С.  Најтопол, од оваа „серија“ на денови, ќе биде петок. Во сабота се очекува мал пад на температурата, но и покрај истиот, ...