ЕКСКЛУЗИВНО: Васко Атанасов е нов тренер на Струмица!

По шест одиграни кола се случи првата тренерска смена во најсилната македонска кошаркарска лига. Екипата на Струмица, која заедно со Шкупи се единствени два тима без триумф, се раздели со грчкиот стратег Власис Влаикидис. Предводникот Блаикидис си поднесе оставка, а управниот одбор на клубот истата ја прифати. Неговиот довчерашен помошник, Васко Атанасов, е именуван за негов наследник. ...

„Спортска Среда“ на Телеканал А1 со тренерот на АДМИРАЛС – Васко Атанасов

Денеска во емисијата „Спортска Среда“ на Телеканал А1 којашто ја води Јанко Киров гостуваше добро познатиот Васко Атанасов. Струмичанец кој своите квалитети како тренер ги продолжи во кошаркарскиот клуб Адмиралс од Молдавија. Повеке за неговите почетоци и за неговата работа таму ќе може да проследите во емисијата што Телеканал А1 ја постираше на својот јутјуб канал. Уживајте!

Адмиралите стекнуваат искуство во пријателски натпревар против Украина

Кошаркарите од Адмиралс чиј тренер е Васко Атанасов, ќе игра пријателски натпревар со Украина. Минатиот викенд тимот беше во Одеса каде што играше со украинскиот тим „БК Одесса“ во спортската сала на Медицинскиот универзитет. Адмиралите го посетија и градот на југот и имаа пријателски натпревар со екипата на „БК Химик“ којшто се одржа во новиот спортски комплекс ФСК – Олимп. „Ова ...

Струмичанецот Васко Атанасов тренер на екипа Југ во Молдавија

Во All Stars Молдавија учествуваат две екипи Север и Југ. Кошаркарската Федерација на Молдавија го избра за Тренер на екипа Југ струмичанецот Васко Атанасов. За Струмица Денес тој изјави: – Во недела е all star натпреварот во кој учество земаат 34 најдобри играчи и 2-цата најдобри тренери според пласманот на екипите до сега. Голема чест за мене е да сум предводник на тимот кој ќе го претставува ...

После Васко Атанасов, Шајкаров постана „Адмирал“

Васко Атанасов почна да си ги подредува работите. Кога потпиша со „Admirals Basketball“, Атанасов со својата 21 година е најмладиот тренер на прволигашки тим во Европа. Васко Атанасов изјави дека одлично ги знае квалитетите новото засилување и дека одлично ќе се вклопи во целиот концепт на тимот. Шајкаров со својата 20 година, можеме да кажеме дека е еден од поискусните, земајќи предвид дека ...

Струмичанецот Васко Атанасов прв тренер на Адмиралс во Молдавија

Струмичанецот Васко Атанасов прв тренер на Адмиралс во Молдавија. Кошаркарскиот првенец на Молдавија оваа сезона за свој прв тренер струмичанецот Васко Атанасов кој има 21 година. Адмиралс последниве два дена одбележа две победи против клубовите кои минатата сезона го држеа второто место во лигата. Младиот тренер Васко Атанасов со уште помлад состав на екипата, летото ја подготвуваше ...

Васко Атанасов во „Атлети во акција“ на Охајо

Пред неколку месеци за Васко Атанасов тренерот на младинската школа за кошарка на КК Струмица на пет страници пишуваше ,,Атлети во акција,, – спортски печатен магазин на Сојузната држава Охајо од САД. Она што струмичани одамна го забележаа како талент посветеност и сериозна млада личност не остана скриена и го нагласија американските спортски медиуми и критичари. Васко е роден ...