Јаневски: Преку Локалниот совет за превенција се грижиме за безбедноста на граѓаните

„Јас како градоначалник и општина Струмица остануваме силен партнер во Локалниот совет за превенција и со сите расположливи капацитети ќе го даваме својот влог во безбедноста на граѓаните“, рече градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, на денешната работилница на тема „Локален совет за превенција – улогата на градоначалникот“ која што се одржа во хотелот „Вила парк“. ...

ДУКА: СТРУМИЦА НЕ НУДИ БЕЗБЕДНОСТ!

„Како Федерација силно се противиме на одлуката мечот на 5 септември да се игра во Струмица, но тоа е одлука на УЕФА и ние мора да ја почитуваме“ вели Арманд Дука, првиот човек на Албанската Фудбалска Федерација Првите луѓе на Фудбалската Федерација на Албанија и натаму негодуваат дека квалификацискиот меч меѓу Македонија и Албанија на 5 септември ќе се игра во Струмица а не во Скопје. Покрај ...

Реализирана обука за следење на состојбата на безбедноста на сообраќајот на патиштата со примена на индикатори

Во организација на Републички совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, со поддршка на општина Струмица преку Општинскиот совет за БСП, за претставници од општините кои се во надлежност на регионот на МВР-СВР Струмица, во просториите на Домот на АРМ, се одржа обука за примена на индикаторите за следење на состојбата на безбедноста на сообраќајот на патиштата. Според презентираните ...

Општина Струмица во проект за зајакнување на мирот и безбедноста

Македонско женско лоби подржано од Амбасадата на Обединетото Кралство во Македонија спроведува проект „Зајакнување на жените и девојчињата за зачувување на мирот и градење доверба” во кој учествува и општина Струмица. Проектот има за цел да придонесе за развивање на свеста за заложбите на НАТО алијансата кон регионалната безбедност, градењето на мирот и довербата при имплементирање ...

Како да се заштитиме од крадците? Совети од СВР Струмица за поголема безбедност

Секторот за внатрешни работи (СВР) Струмица, отсек за превенција доделува летоци со кои ги информира граѓаните како подобро да се заштитат од крадци и провала. Новиот пристап на полициска работа ги насочува полициските служби да вложуваат максимален напор проактивно да одговорат на потребите и очекувањата на граѓаните. Од СВР Струмица апелираат:  ● Сите врати и прозорци треба да ...

Во Струмица во тек е кампањата: „Почитувај ги правилата – Почитувај го животот“

Месеците април и мај традиционално се месеци на почетокот на поголемо раздвижување на сите категории на учесници во сообраќајот, а особено на пешаците, велосипедистите и мотоциклистите. Подобрувањето на безбедноста на сите учесници во сообраќајот, а посебно на децата и младите е приоритет во програмите за работа на институциите кои директно ја опфаќаат оваа област. Општина Струмица ...

Најмладите учеа за безбедноста во сообраќајот

Во општинското основно училиште „Видое Подгорец“ се одржа општинскиот натпревар по сообраќај за учениците од основните училишта „Детски семафор“. Според Зоран Узунов, претседател на Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, годинава во натпреварот учествуваа десет училишта и тоа 20 ученици во големата и 40 ученици во малата група.

Безбедно во сообраќајот

Предвесниците на пролетта, на денот на шегата продефилираа низ улиците на Струмица. Децата од ЈДОУГ „Детска радост“-Струмица, денес како најмали учесници во сообраќајот ги одбележаа и денот на шегата и денот на пролетта. Безбедно, со прописно поминување на пешачкиот премин преку булеварот „Ленинова“, децата стекнаа нови искуства и сознанија за движењето во сообраќајот, го искористија ...

Струмичанец сакал да прегази полицаец

РЦ за ГР Југ поднесе кривична пријава против А.М.(40) од Струмица, за сторено кривично дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“. На 07.03.2015 година, на м.в. „Авлак“ од страна на полициски службеници од ПС за ГП и ГН „Богородица“ е сопрено патничко возило „форд галакси“ управувано од пријавениот, при што тој го стартувал возилото кон полицискиот службеник, поради ...

Во Струмица на улица, кола со два покриви

Фотографиите се преземени од ФБ групата „Ѕид на сообраќајниот срам“. Како што е наведено во насловот, колата „има“ два покриви. Дали ја загрозува безбедноста на останатите учесници во сообраќајот проценете сами.