СТАТИСТИКА: Бројот на новороденчиња во Струмица се намалува

Во Македонија се намалува бројот на родени деца, а бројот на починати расте. Бројот на живородените деца во првото тримесечје од 2017 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 3.6% и изнесува 5 340 живородени деца. Бројот на умрените лица во првото тримесечје од 2017 година бележи зголемување од 11.6% во споредба со истото тримесечје од 2016 година и изнесува 6 132 лицa, ...

Печурката на бесмртноста „реиши“ се одгледува во Колешино

Семејството Бељмезови од Струмица веќе седум години се занимава со одгледување на таканаречената „печурка на бесмртноста“ – „реиши“ (ганодерма луцидум), пишува „Утрински весник“. Во селото Колешино, на прекрасната планина Беласица, со чиста изворска вода, тие ја произведуваат оваа несекојдневна печурка во специјализирана одгледувачница и со компјутерски надзор. Оваа печурка ...

Која е девојката со која Душко ја изневери Јелена Карлеуша?

Фудбалерот на Бешикташ и српски репрезентативец Душко Тошиќ осамна во турските медиуми со анонимна бринета во ноќен провод.Како што пренесуваат турските медиуми, журката била развратна, а Душко не криел колку му е убаво во друштво на засега анонимната девојка.Како што известуваат турските новинари, сопругот на Карлеуша клубот го напуштил околу 5 часот наутро, а со него во автомобилот ...

Атанас од Босилово е новиот Милионер ЏЕК ПОТ – уште не знае како ќе ги потроши парите!

На 13 мај Државна Видеолотарија го доби  43 МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ добитник. Атанас Мишев во Спорт Лаф во село Босилово, освои добивка вредна 1.554.657 денари. Скромен, во присуство на пријатели и девојката, најновиот МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ добитник, Атанас Мишев ни ја раскажа својата приказна. Ни откри дека често игра на видеолотариските терминали на ДВЛМ. Добивката не ја очекувал, иако ја посакувал. ...

Гитарстите од „Боро Џони“ на меѓународен натпревар во Ниш

Од 18-20 мај ќе се одржи 13ти по ред меѓународен натпревар по гитара во Ниш, Србија каде секоја година се пријавуваат огромен број на ученици и студенти од Балканот. Натпреварот трае 3 дена и е поделен во повеќе категории во зависност од возраста на натпреварувачите. И оваа година дел од стручното жири ќе биде м-р Васко Пиличев кој со своите ученици ќе се обидат да ги освојат највисоките ...

РЕСТОРАН ШАЛОМ – Златен медал за Шеф Зоран Андонов на натпревар во Словенија

Шефот на кујната на наjдобриот ресторан во Струмица и пошироко „Шалом“, Зоран Андонов се закити со уште една голема награда што е всушност признание и за угоистителскиот објекот во кој работи. На меѓународниот кулинарски натпревар во Крајнска Гора, Словенија тој го освои златниот медал во конкуренција со повеќе истакнати готвачи ширум регионот вклучувајќи ги и членовите на ММЦЦ- ...

Јавноста се збогува со струмичанецот Зоран Маџиров- емотивни пораки од познатите

„Патувај Зоки, свири им таму да се веселат, да играат, нозете да ги болат. Не го дочекавме 50. роденден заедно :((((( “- напиша композиторот Валентино Скендеровски во својата проштална порака на социјалната мрежа „Фејсбук“. Познатите личности веќе неколку часа се простуваат од светски познатиот музичар Зоран Маџиров кој почина денес, седум месеци по сообраќајната несреќа која се случи ...

ФЗОМ го плати лекувањето на Томче Илиев – Потребни се средства за престој на неговите родители додека трае лекувањето

По објавата ( ВИДИ ЛИНК ) за потребните средства за лекување на малиот петгодишен херој Томче Илиев, предмалку до нашата Редакција стигнаа одлични вести. Државата односно ФЗОМ донела позитивно решеније со што го одобрило лекувањето во странство на малиот Томче Илиев во Универзитетската Клиничка болница во Истанбул каде тој во текот на утрешниот ден во придружба на специјален тим ...

СПОДЕЛУВАЈТЕ: Томче Илиев – Петгодишно дете од Струмица со тумор на мозокот итно треба да се лекува во Турција

Денес на социјалната мрежа Фејсбук насекаде се рашири веста која сите нас не потресе. Станува збор за Томче Илиев – малиот херој кој има само пет години а треба да извојува една голема битка за своите пет години. Томче има тумор на мозокот и итно му се потребни финансиски средства за да се лекува во Турција. Досега многу пати сме докажале дека ние струмичани сме навистина хумани, да ...

ФОТО- По реакцијата и апелите санирани штетите на металните бандери

По објавениот текст на нашиот портал со наслов (фото) ВНИМАВАЈТЕ: Оголени метални бандери во центарално градско подрачје во Струмица  за само неколку часа санирани се оголените метални бандери во централното градско подрачје во Струмица. Во меѓувреме демант испратија од надлежните од ЈП Паркиралишта