За 10 години бројот на невработени во Струмица е речиси преполовен од владините мерки

За десет години бројот на невработени лица во Струмица е речиси преполовен. Статистиката на агенцијата за вработување покажува дека во 2006 година бројот на невработени во струмичкиот регион изнесувал 20 053 лица. Десет години подоцна оваа бројка паднала на 11 253 или 8800 лица помалку што претставува намалување за над 43%. Во исто време бројот на вработените се зголемил за над 40%. ,, Бројот на ...

Струмичани заинтересирани за греење на пелети

Загаденоста на воздухот главно се должи на греењето на домаќинствата со користење на цврсти горива. И покрај тоа што Струмица не спаѓа во групата на градови со висок степен на загаденост, сепак грејната сезона донесе одредено загадување на воздухот, но со промоцијата на проектот за греење со пелети досега 700 домаќинства во општината покажале интерес за греење на овој начин. Родне ...

Нови цени на горивата, ќе заштедите ако наполните до полноќ

Бензините и дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за два денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 7,01, односно за 4,46 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 68,5, ...

Затвор за газдите кои нема да исплатат или ќе го бараат назад К-15

Сојузот на синдикати на Македонија потсети дека до крајот на годината во приватниот сектор треба да се исплати регресот за годишен одмор односно К-15. Од Синдикатот истакнуваат дека регресот за годишен одмор се исплаќа во висина од најмалку 40 проценти од основицата, под услов работникот да работел најмалку шест месеци во годината кај ист работодавач. За работодавачите кои нема да ...

Нашиот „ЖИКОЛ“ стана дел од соѕвездието на „Superbrands“

7 – ца, Anhoch, Backstage, City Радио, Даути, Дуки Дасо, Дуна, Еурофарм, Еуролинк, Капитал, Комеерцијална банка, Круна МС, Љубојна, Плива, Пофикс, Пропоинт, Проспера, Семос, Скопски Саем, Солета, Специјал, Теа Модерна, Телеком, Трансмет, УТМС, Жикол и Жито се брендовите кои станаа дел од соѕвездието на Superbrands. Најголемата ѕвезда која го доби признанието за Superbrand беше најдобриот македонски и интернационален ...

Погледнете кои ќе бидат новите цени на бензините

Вистинска новогодишна „честитка“ ќе ни испорача Регулаторната комисија во понделник. Цената на нафтата на светските берзи, гарантира дека од идниот вторник ќе возиме значително поскапо гориво. За помалку од две недели, нафтата на берзата во Лондон е поскапа за повеќе од 5 долари во однос на цената врз основа на која регулаторот ја формираше малопродажната цена на 12 декември. По Договорот ...

Обновени фасадите на два објекта во Старата струмичка чаршија

Во рамките на Акцискиот план на Министерството за култура за обнова на фасади на објекти со стара градска архитектура, во oпштина Струмица завршија работите за обнова на фасадите на два објекта. Од Министерството за култура соопштија дека станува збор за објекти изградени во почетокот на 20 век, со впечатлива староградска архитектура, лоцирани во Старата струмичка чаршија на улица ...

Осовременување на комплексната постојана поставка во Завод и музеј Струмица

Со поддршка на Министерството за култура, во тек се активности за осовременување на комплексната постојана поставка во Заводот за заштита на спомениците и музеј Струмица, во која се изложени неколку стотици предмети од археолошки, историски и етнолошки карактер кои ги отсликуваат културата, историјата и традицијата на овој регион. Градежните работи опфаќаат: поставување 22 нови ...

„Струмица табак“ нема бонитет, но тутунот ќе се откупи

Две од десетте компании во земјава имаат проблеми со роковите за почетокот на откупот на тутунот до 15-ТИ декември. „Струмица табак“ не ги отвори пунктовите, за другата компанија ќе решава инспекторатот, кој уверува- тутунарите да не стравуваат, ќе се купи и ќе се пати целиот род. Досега се откупени 11.000 тони по цена од 193 денари за килограм. „Струмица табак“ ги загуби роковите за откуп ...

Откупена половина од родот на тутунот

Kомпанијата „Струмица табак“ до законскиот рок за почеток на откупот на тутунот, 15 декември, вчера, не достави бонитет, ниту ги отвори откупните пунктови во земјава, па договорениот тутун од оваа компанија ќе го преземат и ќе го платат другите лиценцирани откупувачи во Македонија, информира Државниот инспекторат за земјоделство. Според директорот на Инспекторатот Цветан Трипуноски, ...