Струмичка фирма хортикултурно ќе ја разубавува Македонска Каменица

Општина Македонска Каменица ќе инвестира околу 160 илјади денари за хортикултурно уредување на градот. Како што информира градоначалничката Соња Стаменкова, по спроведената јавна набавка потпишан е договор со фирма од Струмица за набавка на расаден материјал од декоративни зимзелени и листопадни дрвја и грмушки. – Планирано е да набавиме 175 садници декоративни четинари, како што ...

ОД ПОЛНОЌ НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА, БЕНЗИНОТ ПОСКАПУВА, А НАФТАТА СЕ НАМАЛУВА – НОВИТЕ ЦЕНИ ГИ ОБЈАВИ РЕГУЛАТОРНАТА КОМИСИЈА

  Регулаторната Комисија за енергетика со нови цени на нафтените деривати. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 0,50 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 22.01.2018 година и со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС- 95 изнесува 68,00 ден/лит. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98, не се променува, односно остануваат на исто, ниво како што била утврдена со ...

„Жикол“ ќе го доградува водоводот во Желино

Во конкуренција на 10 понуди доставени од компаниите, Министерството за транспорт и врски ја избра струмичката фирма „Жикол“ за изведба на третата фаза од идниот водоснабдителен систем во тетовската општина Желино. Проектот вклучува изградба на потисниот цевковод, дел од доводниот цевковод, дел од доводниот цевковод за селото Желино и резервоарот за вода. Како што се наведува во ...

ПОМЕЃУ СТРУМИЦА И БЕРОВО ЌЕ СЕ ГРАДИ ПРВИОТ КОМПЛЕКС ЗА ЗДРАВСТВЕН И РЕКРЕАТИВЕН ТУРИЗАМ ВО РЕГИОНОТ

Во Општина Берово покрај регионалниот пат Берово-Струмица во непосредна близина на отклонот за село Русиново ќе се гради првиот комплекс за здравствен и рекреативен туризам во регионот. Како што истакна Мишо Догазански од Одделението за урбанизам во Општина Берово, во тек е постапката за добивање одобрение за градба на комплексот. – Според проектот, комплексот ќе се протега на 5,5 ...

ПАТИШТАТА ОД СТРУМИЦА КОН БУГАРИЈА,БЕРОВО И ШТИП ЌЕ СЕ РЕКОНСТРУИРААТ ОВАА ГОДИНА!

Во 2018 година ќе бидат инвестирани 16.748.600.000 денари (272 милиони евра) за изградба, реконструкција, рехабилитација и одржување на патиштата низ нашата земја. Владата на последната седница ја усвои Годишната програма на Јавното претпријатие за државни патишта. За реализација на инфраструктурните зафати се обезбедени сопствени средства од буџетот, но и кредити од кинеската Ексим банка, ...

Од полноќ горивата поскапуваат за еден денар

Од ноќеска на полноќ горивата поскапуваат за еден денар по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Оттаму наведуваат дека со одлуката се врши зголемување на рафинериските и малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,57 односно за 1,71 отсто. Новата малопродажна цена на бензинот Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67,5 денари за литар, Еуросупер БС-98 ќе биде 69,5 денари ...

НОВО ПОСКАПУВАЊЕ: Бензинот над 70, дизелот над 60 денари за литар

Цената на нафтата на светските берзи минатата недела се зголемија за повеќе од три проценти, достигнувајќи највисоко ниво во последните три години, благодарение на намалената нерамнотежата помеѓу понудата и побарувачката. На берзата во Лондон цената на барел нафта порасна за 3,3 отсто на 69,87 долари, додека во Њујорк енергенсот поскапе за 4,7 отсто на 64,30 долари. Ова се највисоки цени ...

Струмица во топ трите градови најинтересни за стамбена градба!

Се намалува изградбата на нови станови во Скопје а инвеститорите се повеќе се насочени кон изградба на станови во другите градови во Македонија. Според статистиката, прв на листата на градови кадешто има најмногу одобренија за градба на станови е Прилеп со планирана градба на 67 стана.Потоа следи Струмица каде е предвидено да се градат 45 нови станови и Охрид со 40 нови станови, пишува ...

СТРУМИЦА:Со компостирање отпадот станува квалитетно ѓубриво

Отпадот не е проблем, туку на него треба да се гледа како на ресурс, рече директорката на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, Жулиета Ѓуркова. На пресот беа презентарани резултатите од проектот “Размислуваме за компостирање – посветени на одржување на органскиот синџир. Проектот се реализира од страна на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион и Асоцијацијацијата ...

ФАБРИКАТА НА АДИЕНТ ВО ЗОНАТА НА СТРУМИЦА ДОБИ НОВ УПРАВИТЕЛ!

Американецот Марк Антони Скониецзни е назначен за управител на Друштво за производство Адиент Аутомотиве ДООЕЛ Струмица, стои во објавата на Централниот регистар. Фабриката на Адиент (ПОРАНЕШЕН ЏОНСОН КОНТРОЛС) во слободната зона во Струмица беше отворена летово, а произведува навлаки за автомобилски седишта. Вкупната инвестиција е 20 милиони евра.