ВО ЖИВО: Пред стадионот „Младост“ во Струмица се слави враќањето на ФК „БЕЛАСИЦА“ во втора лига!

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_GB/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Оваа година во Втора Лига, следната година да ја гледаме ФК Беласица во Прва Лига. ⚽️🥇💙💙🥇⚽️Браво момци, горди сме на вас…💪💪💪🏆 Posted by ФК Беласица FC Belasica on Friday, 26 May 2017 var addthis_config = {"data_track_clickback":true,"ui_atversion":300,"ignore_server_config":true}; var ...

ФК Академија Пандев утре го крева шампионскиот пехар

Утрешниот ден ќе биде мошне важен за струмичкиот фудбал. Клубот од овој град Академија Пандев официјално ќе биде промовиран во прволигаш и ќе го добие пехарот наменет за најдобриот тим во Втората македонска фудбалска лига. Свеченоста ќе се одржи за време на натпреварот од последното коло против Скопје кој, исто како и Академија Пандев, од идната сезона ќе настапува во македонската ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Струмичките „ѓаволи“ го прославија триумфот на Јунајтед во ЛЕ и порачаа – „Ве чекаме во Скопје!“

Екипата на Манчестер Јунајтед е првиот патник на УЕФА Суперкупот во Скопје затоа што тимот на Мурињо ја освои Лигата на Европа, а триумфот на најтрофејниот англиски клуб предизвика емоции кај навивачите на „ѓаволите“ во нашата земја кои за првпат ќе имаат можност во живо да ги гледаат своите херои. Армијата на навивачи го следеше натпреварот во ЛЕВЕЛ во Струмица и заедно го прославија ...

СТРУМИЧКАТА ГОРДОСТ ФК „БЕЛАСИЦА“ СЕ ВРАТИ ВО ВТОРАТА ЛИГА!

Екипите на Беласица и Локомотива од наредната сезона ќе играат во Втората фудбалска лига. Беласица доминантно дојде до трофејот во Третата лига – Исток, додека Локомотива во Третата лига – Север во битката за првото место беше поуспешна во дуел со Гоблен Јуниор. Во Третата лига – Запад шампион е Гостивар, додека во Третата лига – Југозапад најдобра е екипата на Струга.

(ФОТО) Струмичани во Велес на дружба со фановите на Ливерпул

Педесет годишниот Тани Дексон од Лондон со уште петмина негови пријатели од Англија, вчера, недела 21 мај, гледаа преку телевизиски пренос натпревар на својот омилен клуб „Ливерпул“ од Велес заедно со фанови од Македонија. Англичаните дојдоа специјално за ова дружење организирано од фановите на „Ливерпул“ во Велес. Кафетеријата „Драма“ вчера беше домаќин на дружбата и на гледањето ...

ВИДЕО: Пред седум години на „Бернабеу“ се вееше македонското знаме – Пандев ја освои ЛШ!

На денешен ден пред седум години Горан Пандев стана третиот Македонец кој успеа да го освои трофејот од Лигата на шампионите, откако во финалето во Мадрид неговиот Интер славеше победа од 2-0 над германскиот гигант, Баерн Минхен. Тогаш Интер беше предводен од Жозе Мурињо, а нашиот капитен иако беше новајлија во тимот, беше еден од клучните играчи во таа сезона на „нероазурите“. Во финалето ...

(ФОТО) СТАДИОНОТ „МЛАДОСТ” КАКО НИКОГАШ ДОСЕГА

НАТПРЕВАРОТ ОД ФИНАЛЕТО НА КУПОТ ПОМЕЃУ ШКЕНДИЈА И ПЕЛИСТЕР БЕШЕ ЕДЕН ОД ПОСЛЕДНИТЕ ТЕСТОВИ. На 5 Септември на стадионот “Младост” најверојатно ќе биде одигран натпреварот од квалификациите за Светското Првенство во Русија помеѓу Македонија и Албанија. Исполнети се речиси сите услови. Тревнатиот терен е во одлична состојба, соблекувалните и подтрибинскиот простор ги исполнуваат ...

Струмица го положи тестот, на „Младост“ ќе се игра и дуелот Македонија – Албанија

Натпреварот од квалификациите за Светското првенство во Русија помеѓу Македонија и Албанија најверојатно ќе се игра во Струмица. Финалето на Купот меѓу Шкендија и Пелистер беше и своевиден тест и на 5 септември веројатно стадионот „Младост“ ќе биде поприште на уште еден голем дуел. Струмичани ги исполнија сите услови, тревнатиот терен е во одлична кондиција, подтрибинскиот простор ...

Пелистер и европските мечеви ќе ги игра во Струмица?

Пелистер по четврти пат ќе ја претставува Македонија во Лига Европа (поранешен Куп на УЕФА), а вторпат тоа ќе го направи како победник на Купот. Битолчани имаат еден голем хендикеп за јулските мечеви од квалификациите, а тоа е податокот што нема да играат како домаќини во Битола. Стадионот под „Тумбе кафе“ е во фаза на реновирање и ваков каков што е ни од далеку не ги исполнува критериумите ...

Пелистер го освои купот – Шкендија поразена после пенали!

  Финалето во купот на Македонија стадионот Младост во Струмица. Во првото полувреме не беа затресени мрежите. Имаше десет минутен прекин во вториот дел поради навивачите на двата клуба. После прекинот Захов одбрани зицер, а шутираше Илијоски. После 90 минути игра резултатот беше 0:0 и победникот мораше да биде одлучен по продолжение. Напаѓачот на Пелистер, Илијоски во првото продолжение ...