ЕКСКЛУЗИВНО: Струмица ОПЕН фестивал годинава од 3 до 13 август

Здружението „Културен забавен живот – КЗЖ Струмица“ го најави датумот за шестото издание на најголема летна културно-уметничка, едукативна и забавна манифестација во Македонија. По шести пат, од 3 до 13 август во текот на единаесетте фестивалски денови нашиот град ќе заживее со посебен дух кој го носат младите – организатори на сите настани. Овој македонски бренд станува гордост ...

Сузана Гавазова бомбардира со нови песни!

Познатата фолкерка, која откако се омажи се пресели во Шведска каде живее со сопругот Јасмин и ќерките Емили и Селена, во моментов е во родната Струмица, а престојот дома го користи и за да сними нови песни, па така по премиерата на баладата “Постела од тага”, Сузе деновиве ни претстави уште една музичка тема. Сузана Гавазова периодов бомбардира со нови песни. Познатата фолкерка, ...

(ВИДЕО) Слушнете ја „Најмило мое“, најновата песна на Александра Јанева

„Најмило мое“ е насловот на песната зад која стои победничкиот авторски тим од Макфест во 2013 и 2016 година. Музиката и текстот се на Ристо Самарџиев, а аранжманот на Владимир Дојчиновски. Александра со оваа поп композиција се претстави на овогодинешниот Охрид Фест. Не се сомневаме дека ќе прерасне во голем хит. Слушнете ја и оценете сами.

Ми­те Сто­ил­ков: Мо­е­то ср­це рас­те ко­га пе­ам

Два­е­сет и ед­но­го­диш­ни­от Ми­те Сто­ил­ков од Стру­ми­ца е по­бед­ни­кот на вто­ра­та се­зо­на на „Ѕвез­ди­те на Пинк“. Ка­ко и не­го­ви­от бра­ту­чед Трај­че Ге­ор­ги­ев, кој стиг­на до фи­на­ле­то на вер­зи­ја­та за пом­ла­ди та­лен­ти на ова му­зич­ко шоу, и Ми­те уште од пр­ви­от мо­мент ги освои сим­па­ти­и­те на це­ла­та бал­кан­ска пуб­ли­ка. Пред сѐ со сво­јот му­зич­ки ...

(ВИДЕО) Погледнете го настапот на Тина Русева на „Славјански базар“

Младата струмичанка Тина Русева го освои второто место на еден од најпознатите фестивали во светот (види линк – Струмичанката Тина Русева го освои второто место на „Славјански базар“). Таа на фестивалот настапи со песните „Врати ми го сонцето“, која ја отпеа Александра Јанева на „Макфест“, и хитот на Џенифер Хадсон „Само една ноќ“ (One night only). Не се сомневаме дека Тина и во иднина ...

Слушнете ја „Еволуција на секојдневие“, првата рап песна на младиот струмичанец Дако Стојков

Даниел Стојков е роден на 9-ти фебруари 1999-та година, неговото уметничко име е Дако. Со љубов кон рап музиката полека го трасира својот пат, а неодамна излезе и неговата прва песна насловена како „Еволуција на секојдневие“. За инструменталниот дел се погрижи Боро Би, продукција: Владо ‘Yo.

ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ ВО СТРУМИЦА: Музика за Исидора

На 22.06.2016, четврток во 21:00 часот во амфитеатарот на Струмица и на 24.06.2016, петок во 20:00 часот во концертната сала на Факултет за музичка уметност во Скопје, ќе се оддржат два хуманитарни концерти со наслов “Музика за Исидора“. Концертите се потпомогнати од Факултетот за музичка уметност, Општина Струмица и Младинскиот совет на Oпштина Струмица. На концертите ќе настапат студенти од вокално-инструменталните ...

Трет Јо-Јо фестивал на детски песни во Струмица

Третиот по ред Јо-Јо фестивал ќе се одржи во 20:00 часот во Домот на културата „Антон Панов“ По четиримесесчната аудиција, одбрани се вистински таленти, деца со право за учество на Јо-јо фестивалот. На фестивалот ќе може да се чујат 20 новокомпонирани песнички и ќе трае околу еден час. Повеќе слушнете од најавата на одржаната прес-конференција.

(ВИДЕО) „По патот на песната“ – нов проект на маестро Џорлев

Познатиот македонски музичар, виолинист, вокален изведувач, инструменталист, професор и директор на Танец – Ансамбл за народни игри и песни на Македонија. Синот на великанот на македонската народна песна Наско Џорлев, струмичанецот Зоран Џорлев. Човекот со богата кариера неодамна започна со снимање на неговиот нов проект „По патот на песната“.  Улица Македонија го најави вљубеникот ...