Милковски: Нови избори за разјаснување на ситуацијата на политичката сцена

Нови избори кои ќе доведат до многу појасна ситуација и добивање на јасно дефинирано парламентарно мнозинство е ставот на партијата ГРОМ по прашањето за решение од затегнатата ситуација на македонската политичка сцена. Претседателот на ОО ГРОМ од Струмица, Сашо Милковски, во гостување во емисијата Фокус на Телеканал А1, зборува за ставовите на партијата во однос на моменталните случувања ...

Јакимовски од Струмица: Го повикувам Заев да одговори дали бараше мито од 250.000 евра од австриска фирма

Ние ли сме сликани како бараме пари или ти Заев? Ние ли ги праќавме тие пари кај бате Вице или ти ги праќаше? Ние ли дававме тендери на бате и на чиче и на вујче? Каже се ама на клучното прашање не одговори: Ми бараше ли мене пари или не? Како тоа ние бандити кога ти мене ми бараше пари, истакна Стевчо Јакимовски, на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Струмица. – Повеќе од година ипол ...

ВИДЕО: ГРОМ – Струмица отвори нови простории на улицата „Ѓуро Ѓаковиќ“

Општинската Организација на ГРОМ – Струмица ги известува граѓаните за отварањето на новите простории како свое седиште кои се наоѓаат на улицата „Ѓуро Ѓаковиќ“ веднаш под Католичката црква.

ГРОМ: Зоран Заев да одговори за сомнежите за криминал

На денешната прес-конференција ГРОМ Струмица го повика градоначалникот Зоран Заев да одговори на прашањата поврзани со сомнежите за криминал во општина Струмица: „Господине Заев, ве повикуваме да се изјасните за сомнителните тендери во ЈПКД Комуналец, односно околу нарачката на фрапантна бројка споменици во период кога толку починати лица во Струмица нема. Кое е вашето објаснување ...

ГРОМ: За кого одработува Заев?

Од ГРОМ реагираа на прес-конференцијата одржана од страна на СДСМ. Во интегрална форма ви ја пренесуваме реакцијата на ГРОМ: ЗА КОГО ОДРАБОТУВА ЗАЕВ? Градоначалникот на Струмица Зоран Заев повторно се крие. Наместо да одговори самиот тој на обвинувањата за неговото работење и неработење како градоначалник, одговара СДСМ и тоа со клевети. ГРОМ одработувал за други?! Не, ние од ГРОМ одработуваме ...

ГРОМ: Струмичани, имаме ли градоначалник?

Политичката партија ГРОМ денеска одржа прес-конференција, на која претседателот Сашо Милковски истакна дека институциите на државата не смеат да молчат и да се кријат. Граѓаните на Струмица имаат право да ја знаат вистината за тоа дали постои криминал или не. ГРОМ ги повика институциите да се произнесат дали постои криминал со Комплексот Цареви кули, тендерите на ЈКП „Комуналец“, ...

ГРОМ: УЈП да изврши увид во книговодствените евиденции на комплексот „Цареви кули“

Политичката партија ГРОМ денеска одржа прес-конференција пред УЈП на која претседателот на ГРОМ од Струмица, Сашо Милковски побара од Управата за Јавни приходи да изврши увид и проверка на книговодствените евиденции на правниот субјект на сопственикот на објектот и на книговодствените евиденции на правните субјекти кои ги одржувале градежните работи на комплексот „Цареви кули“. ...

ГРОМ – Струмица го посети здружението на дистрофичари

Членовите на општинската организација ГРОМ – Струмица ги посетија децата со посебни потреби од здружението Дистрофија и им подарија новогодишни пакетчиња. Претседателот на ГРОМ од Струмица, Сашо Милковски истакна дека цел на оваа посета е дружење со ваквите дечиња, како и мал гест кој би донел радост во нивните срца Претседателот и членовите на ГРОМ поразговараа со нив за проблемите ...

(ВИДЕО) ГРОМ одржа трибинa со граѓаните од Струмица

На 16.12 се одржа трибина, односно средба на граѓаните од општина Струмица и политичката партија ГРОМ на која се дискутираше за актуелните прашања од внатрешната и надворешната политика. Претседателот на ГРОМ од Струмица, Сашо Милковски во својот говор истакна некои клучни прашања и проблеми со кои се соочува македонската јавност: „Почитуван претседателе на Граѓанската опција за ...

Милковски: Демократската диктатура на Заев

Претседателот на општинскиот огранок на ГРОМ во Струмица, вчера се соочи на суд со претседателот на СДСМ и градоначалник на Струмица, Зоран Заев. Заев најави тужба против Милковски по низата пресови на кој Милковски го повика Заев да си поднесе оставка поради видеото на социјалните мрежи за случајот ,,Поткуп”. (ВИДИ ЛИНК: Милковски: Зоран Заев да си поднесе оставка поради снимката ...