ВМРО-ДПМНЕ O.К Струмица: 12 години СДСМ ветува изградба на спортска сала во училиштето ,,Никола Вапцаров”

ВМРО ДПМНЕ – Струмица, денес одржа прес конференција на која како што истакна претседателот на УМС на ВМРО ДПМНЕ од Струмица , Владимир Ристов, актуелната локална самоуправа предводена од СДСМ веќе 12 години пред граѓаните ветува изградба на спортска сала. Учениците од училиштето „Никола Вапцаров“, спортските активности ги изведуваат во импровизирана училница.   Интегрален текст ...

Граѓаните револтирани – не знаат што содржи договорот со Бугарија

Македонските граѓани револтирани од фактот што ја знаат содржината на договорот за добрососедство со Бугарија кој периодов ја бранува јавноста. Премиерот Заев зад затворени врати вчера го презентираше пред пратениците, но официјалните влади се’ уште преговараат околу датумот кога ќе биде потпишан. Договорот за добрососедство со Бугарија ги изреволтира македонските граѓани, ...

ВМРО ДПМНЕ: Гаражата на Владата ја исчистија, но сметот во Куманово и Струмица не

Од животот во Македонија што го ветуваа СДС нема ништо. Се почнаа да реализираат само програмата што ја ветуваа им заостанува. Се што прават во моментот, прават надвор од ветеното и надвор од програмата. Гаражата на Владата ја исчистија, но затоа сметот по Куманово и Струмица колку и да се правдаат, не можат да го исчистат. Не е проблемот во тоа со колку капацитет на опрема располагаат, ...

Манчев: Како што ние струмичани се возиме по ветената жичара, така Заев ќе ве вози низ цела Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со низа реплики оценија дека предходната влада придонесе за раст и развој на економијата на Македонија.  Имаше голем број критики до новата влада за кратење на буџетот во проекти значајни за граѓаните Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Ванковер Манчев истакна : Доаѓам од центарот на Струмица, во истата зграда каде што е доселен Заев кој што дојде од Муртино, од неговото ...

Цветанка Иванова – нов генерален секретар на Собранието

Пратениците го разрешија досегашниот генерален секретар на Собранието, Жарко Денковски и на негово место ја изгласаа Цветанка Иванова, поранешна пратеничка од СДСМ.Како што досега го правеше тоа Денковски, и Иванова ќе има улога да ја организира работата на собраниските служби и да му помага на претседателот на Собранието, Талат Џафери во подготовките и организацијата на и за време ...

(ВИДЕО) УМС порача: ВМРО-ДПМНЕ никој нема да го скрши- продолжуваме да движиме напред, до нови победи!

Унијата на млади сили на ВМРО – ДПМНЕ под мотото „Движиме“ синоќа во Античкиот театар во Охрид ја одржа 26. Годишна конференција. Лидерот на партијата Никола Груевски пред присутните нагласи дека УМС е еден од клучните столбови на ВМРО – ДПМНЕ, а преку партијата низ годините и во државата. – Секогаш активна, храбра, подготвена, расадник на кадри, УМС низ годините само потврдуваше ...

Реакција на прес конференцијата на претседателот на ОК на ВМРО Дпмне – Струмица, Ванковер Манчев

Општина Струмица нема намера да навлегува во проблемите со кои се соочува ВМРО ДПМНЕ на државно и локално ниво, ниту сака да ги коментира причините, зошто поради влезот на мала врата на Ванковер Манчев во партиско-државните структури , „врие“ членството во струмичкиот Општински комитет на оваа партија, но кога истиот тој Ванковер Манчев се осудува да го критикува работењето на поранешниот ...

(ВИДЕО) Манчев: Нема ништо од подземната сообраќајница и жицарницата на Заев

Нема ништо од ветената подземна сообраќајница, но и жичарница од Програмата на Зоран Заев за локалните избори во 2013 година, истакна на денешната прес конференција, претседателот на ОК ВМРО-ДПМНЕ Струмица, Ванковер Манчев.   -Стоиме на местото каде што требаше да биде изградена подземна сообраќајница која ќе се протегаше до улицата Ванчо Китанов, ветена на страница број 40 во програмата ...

ОК ВМРО-ДПМНЕ СТРУМИЦА ГО ОДБЕЛЕЖА ДАТУМОТ НА СВОЕТО ФОРМИРАЊЕ

Вечерва ОК ВМРО дпмне Струмица го одбележа датумот на своето форморање на 8 ми јули 1991 година. На свечениот собир по повод 27 годишнината од основањето се обрати пратеникот Ванковер Манчев. Во обраќањето тој потенцираше дека и покрај притисоците и манипулациите на власта на СДСМ, народот и ВМРО ДПМНЕ ќе издржат заради зачувувањето на  името и унитарноста на Република Македонија. ...

(ВИДЕО) ДЕЛЕВ: Земојделците од струмичко се соочуваат со големи проблеми

Христијан Делев од ВМРО ДПМНЕ вчера беше во посета на неколку населени места во Струмичкиот крај каде земјоделството е главна гранка со која се занимава тамошното население. Тој истакна дека очигледни се маките на земјоделците за кои СДСМ не презема никакви мерки за да им помогне.