Завршна приредба на дечињата од „Малото славејче“ во Василево

Дечињата од големата група од градинката „Малото славејче“ во с. Моноспитово која е клон на градинката „Прва радост“ од Василево ја одржаа својата завршна приредба. Пред своите родители, воспитувачките, директорката и градоначалникот на општина Васисилево, пеејќи ги најубавите песнички се збогуваа од градинката. Во знак на престој во градинката, сеќавање на деновите поминати ...

Објавен тендерот за изградба на патот Чанаклија – Нова Маала

Деновиве, Центарот за развој на Југоисточниот плански регион објави јавен оглас (тендер) за за избор на компанија за изградба на дел од патот Чанаклија Нова Маала.  Понудите треба да се достават најдоцна до 28.06.2017 во 10:00 часот.  Заинтертесираните оператори,  огласот можат да го видат веб страната на Бирото за јавни набавки, на следниот линк: https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie/b50fae24-c3d9-44da-8f25-b0b7236b6c97/1, ...

Струмица и Василево најтранспарентни општини во регионот ?

Општина Велес е најтранспарентна институција во земјава . Ова го покажуваат податоците на Центарот за граѓански комуникации за активната транспарентност на институциите за 2017. Со индекс од 83,6% на исполнетост на обврските Велес се најде на првата позиција на ова рагнирање. После неа е Битола, а на трето место Струмица. Од останатите општини во околината на нашиот град добра по транспарентност ...

Општина Василево асфалтираше улица во Ангелци

Од денес инфраструктурата на населеното место Ангелци е збогатена со уште една асфалтирана улица чија должина изнесува 220  а ширината 4 метри. Средствата во висина од околу 1 150 000 ден. се обезбедени од општинскиот Буџет. На терен беше градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, кој информираше  дека сите активности планирани со Програмата за изградба, реконструкција ...

Ученици од ООУ „Гоце Делчев“ Василево наградени на државен натпревар

Осмоодделенецот Добре Митев од ООУ „Гоце Делчев, Василево го освои третото место на Државниот натпревар по биологија, што во организација на Македонското биолошко друштво се одржа на 20 мај годинава. Според информацијата од неговиот ментор, професорот Томе Китановски, на натпреварот учествувале 110 ученици од училишта од целата држава. Коментирајќи го успехот на Добре, менторот Китановски  ...

Во недела планинарски марш „По патеките на Мис Стон“

Во недела, 28.05 2017 година, во организација на ПАЕК „Маратон“ од Струмица и под покровителство на општина Василево ќе се одржи традиционалниот планинарски марш „По патеките на Мис Стон“.  Организаторите и покровителот упатуваат покана за учество до заинтересираните граѓани. Согласно Програмата на организаторот  поаѓањето од Струмица е во 07.00 часот  од пред ТЦ „Глобал“ со обезбеден ...

Состанок на Стојанов со претставници на Адиент Аутомотиве Струмица

Градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов имаше работен состанок со дел од менаџерскиот тим на фирмата Адиент Аутомотиве Струмица поранешен Џонсон Контролс. На состанокот се разговараше за можност за вработување на граѓани од општина Василево во оваа реномирана странска компанија. Фирмата Адиент Аутомотиве Струмица поранешен Џонсон Контролс нуди можност за вработување ...

(ФОТО) ООУ „Атанас Нивичански“ од Нова Маала го одбележа својот патрон празник

Со полагање свежо цвеќе пред бистата на патронот и културноуметничка програма подготвена од учениците, денес ООУ „Атанас Нивичански“ од Нова Маала го одбележа својот патрон празник. За ликот и делото на патронот, војводата Атанас Нивичански, зборуваше директорката на училиштето, г-ѓа Соња Ничева. Присутните ги поздрави и градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, ...

Детската градинка во Василево доби донација играчки од Мани ДООЕЛ

Од денес дечињата во детската градинка „Прва радост“ во Василево ќе си играат со новите играчки – донација од фирмата Мани ДООЕЛ. Двете  огромни кутии преполни со секави играчки беа причината поради која денес дечињата беа посебни среќни. За миг секое од нив си одбра своја омилена играчка и сите заедно, радосни заради подарокот „запловија“  во детската игра. Благодарност до донаторот ...

Одбојкарите на ООУ„Гоце Делчев“, Василево – државни прваци

Одбојкарите на ООУ „Гоце Делчев“ од Василево се државни прваци во одбојка, машки 2016/2017. На неодмана завршеното државно првенство за основни училишта што се одржа во Пробиштип, во финалето ја совладаа екипата на ООУ  „Климент Охридски“ од Битола со резултат 2:1 во сетови, со што заслужено се закитија со титулата државни прваци во одбојка во училишната спортска лига. Горда на постигнатите ...