„Комуналец“ го обновува детското игралиште во паркот

Децата од градот ќе добијат уште едно прекрасно катче во големиот детски парк. Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ деновиве почна со обновување на детското игралиште на кое играчките беа веќе дотраени. Според Ленче Гудева, раководител на единицата „Зеленило“ ќе бидат поставени вкупно 18 нови разновидни играчки наменети за деца од помала возраст. Во близина на ...

Општина Струмица на завршен настан од Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието

Во рамките на Проектот на УСАИД за меѓуетничка интеграција во образованието, имплементиран од Македонскиот центар за граѓанско образование од Скопје, општина Струмица преку учеството на учениците и наставниците од основното општинско „Маршал Тито“ од Струмица, претставници од сите основни и средни училишта од општина Струмица и општинскиот просветен инспектор од општина Струмица, ...

Парталов: Не е точно дека се работи за една улица туку се работи за четири посебни улици

Интегрален текст од прес конференција на секретарот на општина Струмица, Кирил Парталов, а по повод соопштението од Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Почитувани, Ниту една конструкција на сваровски судството на фамилијата, нема да ги спречи промените во Република Македонија, што ќе донесат правда и живот и за граѓаните на Струмица и за сите граѓани ...

Со прекрасниот концерт на „Тримери“ завршија карневалските празнувања во Струмица

Со концертот на ансамблот „Тримери“ кој што се одржа синоќа во големата сала во домот на АРМ, заврши богатата програма на струмичкиот карневал 2017. Салата беше преполна со луѓе кои уживаа во прекрасниот настап на членовите на овој ансамбл кои ги испочитуваа и тримерските обичаи. На концертот на ансамблот „Тримери“ присуствуваа и претседателот на Советот на општина Струмица, Јосиф ...

Промовиран Водич низ услугите и постапките на општина Струмица

Во салата на Советот на општина Струмица, денеска, беше промовиран Водич низ услугите и постапките на општина Струмица. Овој Водич се реализираше како последна активност на Центарот на заедницата на општина Струмица за 2016 година, а беше изработен со цел полесно снаоѓање низ администрацијата на општина Струмица и разбирање на општинските услуги, како и намалување на бирократските ...

Во денешната акција заловени се десет кучиња скитници

Денеска беше спроведена третата акција на заловување на кучиња скитници во општина Струмица во која беа заловени 10 кучиња, а кои согласно Законот за заштита и благосостојба на животните, истите ќе бидат хумано третирани. Заловувањето го врши АД ветеринарно сточарски центар „Тодор Велков“ од Куманово со кое согласно тендерската постапка општина Струмица склучи договор за заловување ...

Библиотеката ги додели наградите по конкурсот на тема Карневал

Денеска во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ беа доделени наградите по распишаниот конкурс на тема „Карневал“. Според директорката Тања Гошева, во библиотеката пристигнале вкупно 109 литературни творби. Во категоријата ученици од основните училишта од 1-5 одделение 46 творби, во категоријата ученици од основните училишта од 6-9 одделение 30 творби, во категоријата ученици од средните ...

Заменик градоначалникот Костадин Костадинов си поднесе оставка

Костадин Костадинов, заменик градоначалникот на општина Струмица си поднесе оставка и повторно се врати како советник на општина Струмица. Оваа вест беше соопштена  уште на почетокот  на 50-та седница на Советот на општина Струмица.

Утревечер ќе се избираат најдобрите во спортот за 2016 година

Традиционалната манифестација „Спортист на годината 2016“ на општина Струмица ќе се одржи в среда (15.02.2017г.) со почеток во 19 часот во просториите на домот на АРМ во Струмица. Покровител на оваа спортска манифестација која што се одржува над 30 години е општина Струмица, а организатор Општинскиот сојуз на училишен спорт на Струмица. На утрешната манифестација ќе бидат прогласени најдобрите ...

Во 18 часот ќе се одржи Отворен ден со Комисијата за еднакви можности

Во канцеларијата на Центарот на заедницата на општина Струмица (Дом на АРМ) попладне со почеток во 18.00 часот, ќе се одржи Отворен ден со Комисијата за еднакви можности. Поканети сите членови на Советот на општина Струмица, вработените во општинската администрација, претставници на граѓанскиот сектор, претседателите на месните и урбаните заедници на општина Струмица, а истиот ќе биде ...