Завршна приредба на дечињата од „Малото славејче“ во Василево

Дечињата од големата група од градинката „Малото славејче“ во с. Моноспитово која е клон на градинката „Прва радост“ од Василево ја одржаа својата завршна приредба. Пред своите родители, воспитувачките, директорката и градоначалникот на општина Васисилево, пеејќи ги најубавите песнички се збогуваа од градинката. Во знак на престој во градинката, сеќавање на деновите поминати ...

(ФОТО) Интензивно се гради кружниот тек кај Жито Струмица

Градежните работи за изградба на кружниот тек на крстосницата на булеварите „Климент Охридски“ и „Гоце Делчев“ кај Жито Струмица, а кои започнаа во неделата, се во полн ек. На ова ново сообраќајно решение во овој дел на градот се работи интензивно за побрзо надминување на проблемите со кои се соочуваат учесниците во сообраќајот. Општина Струмица апелира до граѓаните и сите учесници ...

Објавен тендерот за изградба на патот Чанаклија – Нова Маала

Деновиве, Центарот за развој на Југоисточниот плански регион објави јавен оглас (тендер) за за избор на компанија за изградба на дел од патот Чанаклија Нова Маала.  Понудите треба да се достават најдоцна до 28.06.2017 во 10:00 часот.  Заинтертесираните оператори,  огласот можат да го видат веб страната на Бирото за јавни набавки, на следниот линк: https://e-nabavki.gov.mk/PublicAccess/home.aspx#/dossie/b50fae24-c3d9-44da-8f25-b0b7236b6c97/1, ...

Струмица и Василево најтранспарентни општини во регионот ?

Општина Велес е најтранспарентна институција во земјава . Ова го покажуваат податоците на Центарот за граѓански комуникации за активната транспарентност на институциите за 2017. Со индекс од 83,6% на исполнетост на обврските Велес се најде на првата позиција на ова рагнирање. После неа е Битола, а на трето место Струмица. Од останатите општини во околината на нашиот град добра по транспарентност ...

Одбележана 73 годишнината од Пролетната Офанзива

Денес на спомен обележјето во Општина Ново Село, во близина на Ново Коњарево во чест на Пролетната офанзива која траела од 24ти април до 19ти jуни 1944 година, со пригодна свеченост се одбележи 73 годишнина. По овој повод цвеќе положија: Делегација од општина Ново Село на чело со градоначалникот г-дин Блажо Велков, Здружението на пензионери од општина Ново Село, ОУ Мануш Турновски, а најмладите ...

Општина Василево асфалтираше улица во Ангелци

Од денес инфраструктурата на населеното место Ангелци е збогатена со уште една асфалтирана улица чија должина изнесува 220  а ширината 4 метри. Средствата во висина од околу 1 150 000 ден. се обезбедени од општинскиот Буџет. На терен беше градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, кој информираше  дека сите активности планирани со Програмата за изградба, реконструкција ...

Ученици од ООУ „Гоце Делчев“ Василево наградени на државен натпревар

Осмоодделенецот Добре Митев од ООУ „Гоце Делчев, Василево го освои третото место на Државниот натпревар по биологија, што во организација на Македонското биолошко друштво се одржа на 20 мај годинава. Според информацијата од неговиот ментор, професорот Томе Китановски, на натпреварот учествувале 110 ученици од училишта од целата држава. Коментирајќи го успехот на Добре, менторот Китановски  ...

Одржана „Културна манифестација на песни и ора 2017” во с.Штука

И оваа година во населеното место Штука беше одржана третата по ред „Културна манифестација на песни и ора Кирил и Методиј – Штука 2015“. На оваа манифестација земаа учество повеќе културно уметнички друштва од земјава и КУД„Женска танцова група” од Бугарија.  

Во недела планинарски марш „По патеките на Мис Стон“

Во недела, 28.05 2017 година, во организација на ПАЕК „Маратон“ од Струмица и под покровителство на општина Василево ќе се одржи традиционалниот планинарски марш „По патеките на Мис Стон“.  Организаторите и покровителот упатуваат покана за учество до заинтересираните граѓани. Согласно Програмата на организаторот  поаѓањето од Струмица е во 07.00 часот  од пред ТЦ „Глобал“ со обезбеден ...