Струмичанец со својот стартап ги руши секс табуата во Индија

Во конзервативното индиско општество, стартап во кој што ко – основач и главен за маркетинг е Блаже Аризанов од струмичко Борисово, им помага на љубовните двојки да си најдат хотелска соба за интимно дружење, пишува Капитал. Во Индија не е лесно да си двојка која што сака малку приватност. Во земја каде што традиционалното договарање бракови сè уште е секојдневие,  можноста на младенците ...

МОЖНОСТ ЗА СИТЕ МЛАДИ: Се најавува одличен музички фестивал за време на 1-ви Мај!

  За само една година постоење туристичката агенција „Ескејп“ овозможи младите да го почуствуваат новиот тренд на журки за време на летните одмори. Со таква журка овогодинешната сезона се отвора за време на продолжениот викенд за „1-ви Мај“. Сите заинтересирани млади коишто се ште се двоумат каде да го поминат викдендот од 28ми април до „1-ви Мај“ имаат можност да се журкат на ...

ФОТО: Сите ѕвезди на едно место, центарот е во MAGIC !

Голем број познати медиумски лица, балкански музичари со реноме, луѓе кои ја размрдуваат музичката сцена на нашите простори,  досега биле дел од работата на студиото MAGIC во Струмица. Вештите раце на струмичкиот стилист Марјан Петров многупати досега ги подготвувале познатите манекенки и пејачки за нивните настапи или престои во нашиот град. Сето тоа искуство, високи стандарди на разубавување, ...

(ФОТО) Струмичанката Марија Спасова има само 17 години, а веќе го издава првиот роман!

По објавата за неверојатните успеси на младата струмичанка Марија Спасова која беше најпосетувана во месецот кога  беше објавена, Тимот на Струмица Денес со големо задоволство и ексклузивно за прв пат преку нашиот портал, ја најавува и нејзината прва книга насловена „Магијата на Атафу“ која наскоро ќе излезе од печат. Лејла Нeр е тинејџерка од Даблин која го бара максимумот од ...

КВИЗ:Повеќето од прашањата за нашата земја нема да ги знаете

Ја знаеме ли доволно нашата татковина? Составивме краток квиз креиран од прашања поврзани со нашата земја. Иако на повеќето треба да одговорите со кратко ДА или НЕ,  убедени сме дека малкумина ќе успеат точно да го решат квизот. Фрлете се на решавање во продолжение, а одговорите можете да ги најдете нешто подолу… Матка 1.Дали во Македонија постои наоѓалиште на рубини? 2.Кое е најстарото ...

Честитајте го Божиќ со овие божиќни пораки

Божиќ несомнено е еден од најубавите христијански празници. Честитајте им го на вашите најблиски со збирка пораки подготовени од тимот на Струмица Денес: „На денешниот ден опрости им на твоите должници, подари им бакнеж на твоите ближни, помогни им на тажните. А на полноќ погледни кон небото и ќе видиш ѕвезда што оди тогаш тивко речи ХРИСТОС СЕ РОДИ!“ „Кога последната свеќа на бадник ...

Голем број бугарски туристички агенции со понуди за Струмичкиот карневал

Традиционално, како и секоја претходна година, бугарите се едни од најбројните гости од странство во Струмица за време на нашиот карневал. Почнувајќи уште од сега, бугарските туристички агенции креираат и нудат најразлични пакет аранжмани за Струмица, во кои се вклучени повеќе струмички хотели. Туристите ќе имаат и можност да ги посетат повеќето наши културни обележја, но и да посетат ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) „ASTERI COOKIES“: Безвременската единствена чоколадна бајка од Струмица

Во студените зимски денови, поминете наспроти малиот градски парк , застанете пред излогот на „Asteri Cookies“  и дозволете да бидете маѓепсани. Аромите на ванила, какао и карамела го привлекуваат секој кој поминува одовде и никој не останува рамнодушен. Станува збор за префинета чоколадарница, единствена од ваков тип во Струмица, со љубезен персонал кој нуди разни производи од богатата ...

Струмичанецот ,,Тhe Marshall” со Дисконектед и Тајзи ја снимија песната „Афтер“

Струмичанецот Петар Делев познат како диџеј ,,Тhe Marshall” и неговиот другар диџејот ,,Mario Eddie” кој го сочинуваат дуото ,,Disconnected” ја направија новата песна на раперот Тајзи со наслов ,,Афтер”. Аранжманот за песната е дело на Ивајо. Овае е голем успех за дуото ,,Disconnected” – двајцата надежни диџеи и продуценти кој за кратко време ја освои публиката ширум земјата. Во продолжение ...

ФОТО: За која струмичка ѕвезда станува збор?

Отсекогаш важел за миленик на македонската нација, особено кога ги затресува мрежите на неговите ривали. Уште како мал секојдневно бил со топката.Веќе знаете дека се работи за Горан Пандев.