ВИДЕО: Јана Бурческа кажа „ДА“ на Евровизија !

Јана Бурческа му кажа „да“ на момчето Александар Филиповски кое ја побара за жена за време на одржување на Изборот за песна на Евровизија. Јана и Александар, инаку гитаристот од нејзиниот бенд „Оф битз“, се заедно две години. Александар е во Киев и оттаму ја бодреше Јана. Вечерва, пред да почне гласањето тој ја побара за жена. Ова е прво запросување воопшто од кога постои изборот за ...

ВИДЕО: Светски настап на Македонија на Евровизија 2017

Јана Бурческа вечерва имаше блескав настап на втората полуфинална вечер на изборот за песна на Евровизија кој се одржува во Киев, Украина. Многумина сметаат дека првпат по подолго време Македонија има песна со која може да се пласираме во финалето на Евровизија. Финалето е во сабота, на 13 мај.

Џеј Ло може да и позавиди на оваа струмичанка

Полека, но сигурно младата струмичанка плови во модните води, а позирањето е изгледа нејзиното хоби.  Иако е посветена сопруга и предана мајка на две ќерки, таа знае како да ужива во животот. Љупка Митрова деновиве ужива на сонце и на песочните плажи, па и таму ја користи приликата да се фотографира и да ги покаже своите атрибути. Таа на социјалните мрежи објави фотографија од својот ...

10 работи кои секогаш се поврзани со средношколските екскурзии

Почна сезоната на средношколските екскурзии – родителите и учениците под полна пареа се подготовуваат за претстојното патување низ повеќе европски земји. Учениците од СОУ „Јане Сандански“ први тргнуваат, а една недела подоцна, ќе заминат и учениците од другите две средни училишта во градот. Во екот на нивните крајни подготовки, ви ги претставуваме десетте нешта кои секако се ...

СТОРИ МК – Кога струмичанка ќе облече тренерка и штикла!

Една од најпознатите и најубави струмичанки, модната блогерка Љупка Митрова, повторно ги тресе социјалните мрежи овојпат со необична комбинција која и прилега одлично. Љупка Митрова, на вчерашната хуманитарна акција организирана од Драган Гоцев блесна и ја изрази секспилноста.  

ДЕНЕС – Големо отворање на Route 66!

По повеќе од 4 месеци денес и официјално ќе биде отворен нов паб во Струмица. Route 66 е местото каде отсега па натаму ќе можат сите да уживаат во ладна кригла пиво и добра музика. Отворањето е вечерва после 19 часот, а Route 66 се наоѓа до студиото Tattoo. INK на Даниел Ангелов, веднаш спроти основното училиште „Сандо Масев“. Повелете.

Марјан Петров меѓу омилените инстаграм стилисти на балканските музичари

Околу 14 илјади следбеници на Инстаграм ја следат работата на струмичкиот стилист Марјан Петров. Тој преку работата во неговото студио MAGIC кое е едно од најпознатите во градот стана баран не само во Струмица туку и многу пошироко. Доказ за тоа се повеќето искуства со балканскте музички ѕвезди меѓу кои и Цеца, Јелена Розга, Анабела, Емина Јаховиќ, Гоца Тржан и многу други. Дружбата како ...

Оваа недела Стенд ап комедија во Ново Село

Оваа недела, поточно на 9 април во домот на културата „Јане Сандански“  во Ново Село познатиот стенд ап комичар Дејан Малзарков ќе има свое претставување пред публиката. Специјален гостин ќе биде Милан Анастасов а.к.а Џејмс кој атмосферата ќе ја збогатува со музика од акустична гитара. Настанот започнува во 19 часот, а цената на билетот е 100 денари.  

ЛЕГЕНДИ И ПРЕДАНИЈА: Што ли крие Беласица – ураниум, злато или гробот на Александар Македонски?

Скротена на југоистокот од државата, во близина на Струмица, една од најстарите планини во Македонија, но и на Балканскиот Полуостров, Беласица, немо крие голем број мистерии од пред стотици векови. Беласица е богата со планински пасишта на кои во летниот период доаѓааат бројни стада на пасење. Само највисоките врвови на Беласица се голи и каменити. Во подножјето на Беласица извираат ...

И Џамбо ги пречека Ивана и Ману на градскиот плоштад

По четиригодишно патување околу светот со мотор, Ивана Чолаковска и нејзиниот партнер Ману Торес се вратија во Скопје. Нивниот дочек го организираа македонските мотоклубови, а Ивана и Ману пристигнаа во придружба на клубот „Вепар“, но и со претставници од другите македонски клубови. На пречекот беше и струмичанецот Џамбо кој ја загреа атмосферата во музичкиот дел. Патувањето на ...