„Стереотип“ на Дивизија меѓу најдобрите македонските песни за 2016 според REBORN

Од самата помисла за тоа како би изгледал процесот на состановување на домашна топ листа, доколку да речеме, би живееле во Австралија. За среќа, не живееме во Австралија. Иако звучи лесно како, што би рекле Британците, „парче торта“, составувањето на листа реално никогаш не е едноставно- пишува Реборн. Струмичка ДИВИЗИЈА со „Стереотип“ е меѓу најдобрите. var addthis_config = {"data_track_clickback":true,"ui_atversion":300,"ignore_server_config":true}; var ...

Конкурс за карневалска фотографија „Карневалски слики 2016“

Здружението на граѓани „Евро-визија“ го отвора годинешниот конкурс за карневалска фотографија „Карневалски слики 2016“ на кој може да учествува секој кој има да сподели со нас фотографија од последната (минатогодишна) едиција на карневалските денови во Струмица. Фотографиите можат да се испраќаат на email адресата на Здружението Евро – Визија [evro_vizija@yahoo.com] кое е формирано да промовира ...

ВЕ ПОЗДРАВИ СТРУМУЧАНЕЦОТ ОД МАКЕДОНСКИ НАРОДНИ ПРИКАЗНИ

Познатиот момок, слуга, сиромашен селанец од Македонските народни приказни Лазар Бараков, кој живее во струмичкото село Мокрино, се јави. И тоа од Мокрино, селото кое се споменува во македонските народни приказни.

ФОТО: Пукна цевка во подземната гаража

Предмалку до нашата редакција пристигнаа фотографии на кои се гледа како голема количина вода е насобрана во подземната гаража под градскиот плоштад „Гоце Делчев“ во Струмица. Според лицата кои ни ги испратија фотографиите најверојатно се работи за пукната цевка која предизвикала толку вода на местото каде голем дел од граѓаните ги паркираат своите автомобили. Дали е цевка во ...

Во среда ќе се оддржи граѓанска крводарителска акција во Струмица

На (18.01.2017) во службата за трансфузиона медицина ќе се оддржи граѓанска крводарителска акција на која се повикуваат сите граѓани да дојдат и да ја искажат својата хуманост да даруваат крв. Акцијата ќе започне од 08:30 а ќе траде до 14:00 часот.

Во тек е пријавувањето за „Водици 2017“ – Струмица

Се повикуваат сите заинтересирани православни христијани на возраст од 18 до 33 години од Струмица кои сакаат да земат учество во чинот на полагањето на Крстот во водите на градски базент ” Аквариус” во Струмица, најдоцна до 18 Јануари да се пријават во просториите на Храм ” Свети Кирил и Методиј” во Струмица. На 19.01.2017 – Богојавление во 12 часот Светиот Крст ќе биде спуштен ...

СЛАВЧО ПОПОСКИ СО ДЕТАЛНА ПРОГНОЗА ЗА ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ

Под влијание на серија влажни и студени воздушни маси (влажните од Медитеранот и студените од северните предели од Европскиот Континент) времето во Македонија во текот на претстојната ноќ ќе биде облачно и студено со повремени локални врнежи од снег кој повеќе ќе го има во западните и во јужните предели. Во текот на оваа ноќ ќе продолжи да дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен ...

(ФОТО) Струмичките Ајдуци вечерва од срце ќе навиваат за Македонија сплотени сите заедно на Леблебиџиската улица!

Вечерва Македонија го игра третиот а воедно и најважниот натпревар во склоп на светското првенство во ракомет коешто се оддржува во Франција. Нашите херои своите сили ќе ги одмерат против екипата на Словенија, по тој повод како и секогаш досега, струмичките Ајдуци повторно организираат собир за поддршка на македонската ракометна репрезентација во „Sub Club“. Натпреварот ќе започне ...

Во Струмица нема регистрирано Бездомни лица

  Територијата на градот Струмица нема регистрирано бездомни лица, вели за Телеканал А1  дирекоторот на Меѓуопштинскиот центар за социјални работи од Струмица Кирил Поп Трајков. Од таму велат доколку се сретнат со таков случај подготвени се да излезат во пресрет и да го сместат во соодветна установа со која имаат соработка.

(ВИДЕО) Едно семејство во Струмица е заинтересирано за згрижување деца

Во Македонија има над 210 згрижувачки семејства кои што вршат вонинституционална заштита на над 280 деца без родители и родителска грижа, деца со пречки во развојот, како и деца со воспитно социјални проблеми. Државната помош за згришувачките семејства во изминатиот период беше зголемена за 25 пороценти и од 8.500 сега изнесува 10.500 денари месечно по згрижено дете. А во Струмица само едно ...