(ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) УНИЈА НА ЖЕНИ НА ВМРО-ДПМНЕ СТРУМИЦА, ДОНИРАА ЗА ОПОЖАРЕНАТА КУЌА НА СЕМЕЈСТВОТО ТЕНКОВИ

СО ДОНИРАЊЕ НА ГРАДЕЖЕН МАТЕРИЈАЛ ЗА ОБНОВУВАЊЕ И МАЛТЕРИСУВАЊЕ НА ВНАТРЕШНИОТ ДЕЛ ОД КУЌАТА, УНИЈАТА НА ЖЕНИ НА ВМРО-ДПМНЕ ОД СТРУМИЦА СИНОЌА ГО ПОСЕТИ СЕМЕЈСТВОТО ТЕНКОВИ ОД КОСТУРИНО ЧИЈА ШТО КУЌА ЈА ЗАФАТИ ПОЖАР КОЈ НАСТАНА НА 2ЈУНИ ОВОЈ МЕСЕЦ ОД УДАР НА ГРОМ.   ТЕНКОВИ НИЗ СОЛЗИ РАСКАЖУВААТ ЗА КОБНАТА ВЕЧЕР ВО КОЈА ОД ПОЖАР ТИЕ ГО ЗАГУБИЈА СВОЈОТ ПОКРИВ НАД ГЛАВАТА, А ВОЕДНО ...

(ФОТО) Изложба на Едукативниот центар Хајленд и студио Арт Смарт

Синоќа во фоајето на АРМ беше отворена Завршната изложба на учесниците од Едукативниот центар Хајленд заедно со ликовното студио Арт Смарт. Изложбата содржи креативно-јазични изработки на учениците од курсевите по англиски јазик како и ликовни дела изработени во различни сликарски техники од рацете на младите креативни деца- редовни учесници на детското ликовно студио АРТ СМАРТ. ...

ВИКЕНД ЗАБАВА: Зоран Илиев во ПЕТОК а МИА БОРИСАВЛЕВИЧ во САБОТА во СЕЛЕКТ!

Во петок, штипјанецот кој со своите настапи веќе ги има освоено срцата на струмичани(посебно на струмичанки), со својот бенд, ќе биде одличен вовед за викендот што следи и она што ќе се случува во сабота …. Дами и господа, Зоран Илиев & Виктори Бенд!   А во сабота не очекува вистинско лудило, една од најпопуларните звезди на Балканот гостува во СЕЛЕКТ. Дами и господа оваа Сабота ...

(ФОТО) Без проширени вени ова лето – По алтернативен начин само во ТианДе-Струмица

Еден од проблемите на современиот човек е варикозно проширување на вените или – Хронична Венска Болест (ХВБ) . 🌎50% од луѓето се погодени од оваа болест. Повеќето се жени! Причините за неговото настанување се неколку: – тесните чевли, – љубовта кон високите потпетици, – седентарен начин на живот или – обратно: работата, вишокот килограми, нестабилниот хормонален статус, ...

ПОЗИТИВ НА ДЕНОТ: ВИЕ ЦВЕЌИЊАТА ГИ УБИВАТЕ, ДАЛИ РАЗБИРАТЕ?

Во продолжените погледнете како децата ја штитат природата. Русија, извор Комсомолска правда 16.06.2017 (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_GB/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Как дети защищают природу: трогательное видео читателя «КП» Устами младенца глаголет истина. Поэтому, может, стоит прислушаться ...

МАЛИОТ ВАСКО ОД СТРУМИЦА – ПРИКАЗНА СО СРЕЌЕН КРАЈ

Вистински Дела На Љубезност Real acts of kindness: И оваа наша сторија беше запазена од јавноста со голем интезитет. Иако се работи за дисфункционално семејство со контраверзна историја, тоа не беше причина да се остават на дното, посебно кога се работи за најмладите членови. Пред да се направи објавата, еден период нашите волонтери од Струмица им помагаа на семејството со донации во храна, ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: СВЕТСКИОТ ТРЕНД ПРИСТИГНА ВО СТРУМИЦА – ОТВОРЕН ПРВИОТ BARBER & BAR – ВТОРНИК

Во Струмица во вторник на 13ти Јуни на старата струмичка чаршија се отвори едно ново и оригинално место.Станува збор за „Бербер и бар – Вторник“ место за вистински мажи, место што ќе ја негува урбаната култура во градот.

6-ти роденден на Мото Клубот Tzar Tower Riders MCC!

Пред  шест  години на големиот христијански празник Св.Ѓорѓи Победоносец е формиран струмичкиот Мото Клубот TZAR TOWER RIDERS MCC. Светецот е заштитник и патрон на клубот, а името и главниот симбол на клубот е земено од познатиот археолошки белег на Струмица – Царевите Кули, знаменитост која симболизира цврстина, отпор и долговечост. Клубот  е промотор на безбедното возење, популаризација ...

Струмичката алпинистката Билјана Серафимовска отвори свој блог

Струмичката алпинистката Билјана Серафимовска отвори свој блог. Веб Страната bilyanka.com ги содржи сите информации, податоци и фотографии за нејзините достигнувања, но и за сите наредни подвизи. Младата струмичанка  е член на ЗСКК “Но Лимитс” – Струмица, a со спортско качување и планинарење се занимава од нејзината шеста годинa.Билјана неколку години по ред беше шампионка во спортска ...