За комплетно уживање во оваа зимска вечер – Александра Јанева и пријателите во живо!

Вечерва FB LIVE на Александра Јанева со струмичките полуфиналисти од Casting talent show. Македонската поп-пејачка Александра Јанева и во новата година ја продолжува комуникацијата со својата публика преку опцијата видео во живо на Фејсбук. Гостите ќе бидат новитет на нејзиното шесто концертно видео на социјалните мрежи. Како први гости се најавени струмичките полуфиналисти на Casting talent show – ...

Во Струмица деновиве пукнале над 100 водомери

Деновиве имаме и енормно зголемена потрошувачка на вода, што е невообичаено за овој период од годината. Граѓаните континуирано пуштаат да течат чешми за да не дојде до замрзнување на надворешните линии, вели Андреј Тошев. Над сто водомери на домаќинства од Струмица пукнале поради поларните температури. Како што велат во ЈПКД „Комуналец“, до денеска е заокружена работата кај 80 отсто ...

Македонската поп-пејачка Александра Јанева и во новата година ја продолжува комуникацијата со својата публика преку опцијата видео во живо на Фејсбук

Гостите ќе бидат новитет на нејзиното шестто концертно видео на социјалните мрежи. Како први гости се најавени струмичките полуфиналисти на Casting talent show – проект наменет за потрага на таленти кои ќе учествуваат на мјузиклот за Тоше „Тајно моја“. Ангела Илиева, Ана Цамбулева, Ристе Гавровски и Јовче Пандев се четворицата струмичани кои успешно ги поминаа двата круга од аудициите ...

Левица Струмица – Чистењето на снегот во градот погубно за асфалтот

Чистењето на снегот од патот со багер заврши погубно за асвалтот на булеварот Маршал Тито, кој подоцна, нормално ќе биде саниран со нови потполнувања на дупките и нови тендери – пишува на својата ФБ Страна огранокот на партијата Левица од Струмица. ЛО на Левица од Струмица апелира до Општината да се инвестира во соодветни машини за чистење на снегот, модерни и европски, како што ...

Врнежи од слаб снег во Струмица, сообраќајот се одвива отежнато

Врнежи од слаб снег има во Куманово, Струмица, Петровец и на планинскиот превој Ѓавато. На коловозите низ патиштата во државата има остатоци од кашест снег поради што се апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Јавното претпријатие „Македонија пат“ информира дека нивните екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци ...

Кол Центарот на ФЗОМ Струмица во постојан контакт со хронично болните

Реализацијата на проектот на Владата „Фондот се грижи за хроничните болни“ се одвива според планираната динамика, соопштија од Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Преку телефонски јавувања, смс пораки и е-пошта, ФЗОМ досега контактираше 68.502 осигуреници со дијабетес, кардиолошки и бубрежни заболувања, како дел од проектот за грижа на хронично болни. Од ФЗОМ ...

Маскирани лица ограбиле бензинска пумпа во Муртино

На 17.01.2017 година околу 02,50 часот во с.Муртино-струмичко поточно на бензинска пумпа на Макпетрол, две непознати маскирани лица извршиле разбојништво над еден вработен при што физички го нападнале и му одзеле  сума на пари од околу 60.000 денари, по што го напуштиле местото на настанот. СВР Струмица превзема мерки за пронаоѓање на сторителите како и целосно расчистување на случајот .

Снежна бура и се заканува на Македонија – Интензивни врнежи од снег од вечерва

До четврток нашето подрачје ќе се задржи под влијание на влажна и релативно студена воздушна маса што ќе услови времето да биде облачно со повремени врнежи од снег, а само на крајниот југоисток од дожд и снег.  Денес ќе има повремен слаб снег, а на југоисток повремен слаб дожд. Кон крајот на денот врнежите ќе се интензивираат.  Во следните два дена врнежите ќе бидат пообилни, особено ...

В четврток влечење трупци со коњи во Василево

На 19.01.2017 година, во организација на Панче Ников од Василево и под покровителство на локалната самоуправа, по седми пат ќе се одржи натпревар во влечење на трупци со коњи. Коњите ќе се натпреваруваат во влечење на дрвен трупец со тежина од околу 500 килограми, во времетраење од 3 минути.  Победник е коњот кој за определеното време ќе помине најдолго растојание влечејќи го трупецот. За ...