(ВИДЕО) „Време и невреме“ – нова песна на Роберт Вукелиќ

Еден од поомилените пејчи на македонската поп-сцена Роберт Вукелиќ, послем долга пауза од 9 години , денеска во етерот ја пушти неговата најнова песна насловена : „Време и Невреме “, за кој сними и преубав видеозапис. Музиката и Аранжманот се дело на Ристо Апостолов , а текстот е на Роберт Вукелиќ. Спотот е снимен во Скопје , во продукција на „ДЕОСОЛ ДООЕЛ “ режија и монтажа. – Песната ...

Горан Кукиќ во петтиот круг на „Никад није касно“

Со „Остала си увијек иста“ од Мишо Ковач,  Горан Куќуќ ја воодушеви публиката и жирито во натпреварувачкото шоу „Никад није касно“. Нада Павловиќ, Дејан Петровиќ, Неда Куњевиќ и Саша Милошевиќ – Маре беа восхитени и упатија најдобри комплименти кон струмичкиот пејач. Со тоа тој сигурно влегува кон финалето на ова шоу. Присутни беа и членовите на бендот „Јупитер“ кои беа безрезервна ...

Rick SF e единствен струмички рапер кој рапува на струмички дијалект

Rick SF e единствен струмички рапер кој рапува на струмички дијалект. Позади себе има неколку демо песни и две официјално издадени на каналот на јутјуб. За продукцијата се има погрижено лично сам и моментално работи на албум. Во продолжение слушнете ги песните на RICK SF.    

Калиопи ќе пее осма по ред

Вечерва е второто полуфинале на кое настапува македонската претставничка Калиопи со песната “Дона”, чии автори се таа и Ромео Грил. Калиопи, облечена во црно-бела креација на Розе Трајчевска ќе пее осма по ред на македонски јазик. Таа ќе се најде на иста сцена со три соседни земји: Србија, Албанија и Бугарија, а истата вечер пее и претставничката на Словенија. Распоредот на втората ...

Калиопи подготвена да ја претстави Македонија на Евровизија

Нашата претставничка Калиопи ќе настапи утре, во втората полуфинална вечер, под реден број осум Во финалето на Евросонг 2016 година, на 14 мај во Стокхолм, освен „големата петорка“ ќе настапат и претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и на Малта. На овогодинешниот музички натпревар ќе учествуваат вкупно 41 земја од Европа и ...

Боро Би и Владо’Yo со заеднички дует насловен – Никогаш повеќе

Необично случување… Двајцата продуценти исто така и MCња, Владо’Yo и Боро Би од Струмица направија трака и почеток на албумот „СР-МАК-РАП“ за само 6 часа. После долга пауза на Боро Би еве го повторно на аудио запис. Инспирирани од неправдата што ги снашла и судбината што ги очекува зад решетките на нивните блиски, се потрудиле да ги утешат со ова парче убава музика, од душа, за душа. ...

Вака звучи „Стани моме да заиграш“ кога Џамбо Агушев и Слаткар ќе замешаат прсти

Струмичкиот трубач Џамбо Агушев и еден од најдобрите македонски хип-хоп изведувачи на сите времиња – Слаткаристика на свој начин ја изведоа добро познатата македонска песна „Стани Моме“ и сигурно ќе стане еден од најголемите хитови во ноќните клубови.

Нови субвенции за создавање музика: Ристо Вртев и Горазд Чаповски во категоријата ѕвезди

Фолк-пејачите Наум Петрески и Перо Христов, и рокерот Ристо Вртев ќе добијат по 9.000 евра, секој за по две песни. Тие се избрани во категоријата ѕвезди, на конкурсот за поддршка на домашната музичка продукција, кој на секои три месеци го распишува Министерството за култура. Во највисоката категорија ѕвезди субвенции доби и музичарот Горазд Чаповски, кој добива субвенции по вторпат. Тој ...

Освежување на сцената, спојка од тапани и DJ сет, Душко Манушев и DJ Popeye

Освежување на сцената, спојка од тапани и DJ сет, Душко Манушев (Струмица) и DJ Popeye (Велес). И двајцата моментално фокусирани и посветени максимално на проектот кој се планираше подолг период, конечно промоција се случи на 11-ти Март во Велес. Турнеата продолжи во Струмица, настап во Сцена 112 кај што снимија и промо видео: Душко Манушев, на сцената веќе 8 години, моментално работи со Wipe Out, ...

Започна аудицијата за Јо-Јо 2016

Започнува аудицијата за Јо-Јо фестивалот во основните училишта. Сите дечиња ќе бидат информирани во самите училишта а доколку ви треба повеќе информации слободно контактирајте  преку facebook страната на ЈО-ЈО, или пишeте  на info@kanalvis.com  за сите ваши прашања.