Сузана Гавазова бомбардира со нови песни!

Познатата фолкерка, која откако се омажи се пресели во Шведска каде живее со сопругот Јасмин и ќерките Емили и Селена, во моментов е во родната Струмица, а престојот дома го користи и за да сними нови песни, па така по премиерата на баладата “Постела од тага”, Сузе деновиве ни претстави уште една музичка тема. Сузана Гавазова периодов бомбардира со нови песни. Познатата фолкерка, ...

Летната театарска школа при Д.К.С „ДУМОН“ јавно ќе презентира две претстави

За сите љубители на театарот и театарската уметност, на 03.09.2016 (сабота) и 04.09.2016 (недела) со почеток во 19 часот во Домот на Културата „Антон Панов“ Струмица – мала сцена ЛЕТНАТА ТЕАТАРСКА ШКОЛА при Д.К.С „ДУМОН“ јавно ќе ја презентира својата работа. За таа цел младите актери подготвија две претстави: ШОУ-ОТКАЧЕНИ ТАЛЕНТИ и РОМЕО И ЈУЛИЈА. Цена на билетот е 50 денари. Резервации на телефон: ...

(ВИДЕО) Слушнете ја „Најмило мое“, најновата песна на Александра Јанева

„Најмило мое“ е насловот на песната зад која стои победничкиот авторски тим од Макфест во 2013 и 2016 година. Музиката и текстот се на Ристо Самарџиев, а аранжманот на Владимир Дојчиновски. Александра со оваа поп композиција се претстави на овогодинешниот Охрид Фест. Не се сомневаме дека ќе прерасне во голем хит. Слушнете ја и оценете сами.

„Златна петорка“ ќе го затвори филмскиот фестивал „Браќа Манаки“

Филмот „Златна петорка“ ќе го затвори годинешното 37-мо издание на ИФФК „Браќа Манаки“ кој ќе се одржува од 10-17 септември 2016 година. Филмот е во продукција на „Револушн“ – Скопје, финансиран од Агенцијата за филм на РМ, а копродуценти се Македонската телевизија и Арт-попкорн од Белград. Партнер при снимањето беше Општина Струмица, а помагатели беа и Општините Босилово и Василево. Сценариото ...

Излезе од печат монографијата на Киро Урдин – „Планетаризам“

Уметничкото, духовното и интелектуалното патување на еден од најпознатите современи македонски уметници Kиро Урдин во светот и светот на културите, на 280 страници и повеќе од 1.000 фотографии во монографијата „Планетаризам“, излезе од печат во издание на „Магор“. – пишува Дневник. – Нескротливата љубопитност и истражувачкиот порив го одведоа Kиро Урдин на пет континенти, со сликарско ...

(ВИДЕО) Погледнете го саундтракот „Рубин“ за филмот „Златна петорка“

Во киното „Милениум“ беше промовиран саундтракот со наслов „Рубин“ за долгометражниот игран филм „Златна петорка“, во продукција на „Револушн“ и во музичка изведба на групата „Баклава“. Филмот „Златна петорка“ е во продукција на „Револушн“ – Скопје, финансиран од Агенцијата за филм на РМ, а копродуценти се Македонската телевизија и Арт-попкорн од Белград. Партнер при снимањето ...

Ќе се промовира саундтракот за „Златна петорка“

Во четврток, (25 август) со почеток во 12 час. во Кино „Милениум“ ќе се промовира саундтракот за долгометражниот игран филм „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски, во продукција на „Револутион“. Станува збор за спотот „Рубин“ во изведба на музичката група „Баклава“. Наскоро ќе бидат објавени и датумите и термините за есенскиот циклус на промотивни проекции на филмот „Златна ...

Излезе од печат монографијата „Сеќавање на една уметност“

Излезе од печат монографијата за петте ликовни уметници Василка Христова, Атанас Мучев, Момчило Петровски Момо, Стојан Пачов и Стојче Гоцков. Во монографијата, покрај нивните биографии и фотографии, застапени се и педесет репродукции од нивното творештво во боја. Куратор на изложбата и автор на текстот во монографијата е ликовниот уметник Никола Пијанманов. Книгата ќе биде промовирана ...

Отворен Летниот музички камп – Струмица 2016

Во Домот на културата „Антон Панов“ Струмица, свечено се отвори Летниот музички камп – Струмица 2016. 1.Благој Атанасов, труба Н.Русев*Бурлеска 2.Пандорка Јанакиева, флејта Г.Форе*Фантазија 3.Никола Трајковски, хорна Л.Керубини*Соната бр.1 4.Стефан Илиев, труба А.Арутуњан*Концерт II,III став 5.Богдана Бушевска, флејта П.И.Чајковски*Арија на Ленски 6.Благоја Василевски, хорна Л.Керубини*Варијации 7.Тамара ...

Струмичанката Данче Азманова победник на ораторската вечер организирана од Претседателот Иванов

Струмичанката Данче Азманова е годинашната победничка на ораторската вечер на Школата за Млади лидери која е иницијатива на Претседателот на Република Македонија, Ѓорги Иванов. Вкупно 9 учесници на седмата по ред Школа за млади лидери беа дел од Ораторската вечер, што се одржа во Охрид, a Претседателот Иванов, денес лично ја додели пофалницата на Азманова. Школата за млади лидери ...