Честитајте го Божиќ со овие божиќни пораки

Божиќ несомнено е еден од најубавите христијански празници. Честитајте им го на вашите најблиски со збирка пораки подготовени од тимот на Струмица Денес: „На денешниот ден опрости им на твоите должници, подари им бакнеж на твоите ближни, помогни им на тажните. А на полноќ погледни кон небото и ќе видиш ѕвезда што оди тогаш тивко речи ХРИСТОС СЕ РОДИ!“ „Кога последната свеќа на бадник ...

„Денови со Митко Маџунков“ се одржуваат во Струмица

Манифестацијата „Денови со Митко Маџунков“ за првпат во Струмица ќе се одржи на 9 и 10 ноември годинава. Манифестацијата има за цел да го популаризира делото на писателот и академик, струмичанецот Митко Маџунков, прозаист, драмски автор и есеист. Манифестацијата е произлезена од иницијативата на група културни работници, уметници од НУЦК „Антон Панов“ од Струмица. Првиот ден, на ...

5 работи кои и` недостигаат на Струмица

Денешната современа Струмица значително се разликува од некогашната, но дури и денес, постојат нешта  кои животот на Струмичани би го направиле поинтересен. Издвојуваме неколку од многуте предлози на Струмичани: Струмичко кино Гледањето филм во полна кино сала создава посебно чувство и многу се разликува од гледањето филмови пред компјутер или на телевизија дома. Би било добро доколку ...

5 познати струмички фрази

Не си бил во Струмица на улица ако барем еднаш не си ги слушнал неколкуте познати фрази: „Ој слики се на Бурчо“ „Да разгледаме и па ќе дојдаме, до колко работате?“ „Пет пара за сто дeнара“ „Ај ќе ооме на кафе.“ (иако честопати се нарачува се’ друго освен кафе) „Пука жега!“

Зијах Соколовиќ лауреaт на 24. издание на фестивалот ,,Ристо Шишков”

Зијах А. Соколовиќ со претставата „Мечка – претставата во десет сцени за џез-трио и актер“ е лауреат на на 24. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Од вкупно 14 претстави кои се натпреваруваат за наградата за актерско достигнување, комисијата во понеделник дури на полноќ реши босанецот Соколовиќ да го добие златниот медалјон со ликот на Шишков и 1.500 евра парична ...

Сузана Гавазова бомбардира со нови песни!

Познатата фолкерка, која откако се омажи се пресели во Шведска каде живее со сопругот Јасмин и ќерките Емили и Селена, во моментов е во родната Струмица, а престојот дома го користи и за да сними нови песни, па така по премиерата на баладата “Постела од тага”, Сузе деновиве ни претстави уште една музичка тема. Сузана Гавазова периодов бомбардира со нови песни. Познатата фолкерка, ...

Летната театарска школа при Д.К.С „ДУМОН“ јавно ќе презентира две претстави

За сите љубители на театарот и театарската уметност, на 03.09.2016 (сабота) и 04.09.2016 (недела) со почеток во 19 часот во Домот на Културата „Антон Панов“ Струмица – мала сцена ЛЕТНАТА ТЕАТАРСКА ШКОЛА при Д.К.С „ДУМОН“ јавно ќе ја презентира својата работа. За таа цел младите актери подготвија две претстави: ШОУ-ОТКАЧЕНИ ТАЛЕНТИ и РОМЕО И ЈУЛИЈА. Цена на билетот е 50 денари. Резервации на телефон: ...

(ВИДЕО) Слушнете ја „Најмило мое“, најновата песна на Александра Јанева

„Најмило мое“ е насловот на песната зад која стои победничкиот авторски тим од Макфест во 2013 и 2016 година. Музиката и текстот се на Ристо Самарџиев, а аранжманот на Владимир Дојчиновски. Александра со оваа поп композиција се претстави на овогодинешниот Охрид Фест. Не се сомневаме дека ќе прерасне во голем хит. Слушнете ја и оценете сами.

„Златна петорка“ ќе го затвори филмскиот фестивал „Браќа Манаки“

Филмот „Златна петорка“ ќе го затвори годинешното 37-мо издание на ИФФК „Браќа Манаки“ кој ќе се одржува од 10-17 септември 2016 година. Филмот е во продукција на „Револушн“ – Скопје, финансиран од Агенцијата за филм на РМ, а копродуценти се Македонската телевизија и Арт-попкорн од Белград. Партнер при снимањето беше Општина Струмица, а помагатели беа и Општините Босилово и Василево. Сценариото ...

Излезе од печат монографијата на Киро Урдин – „Планетаризам“

Уметничкото, духовното и интелектуалното патување на еден од најпознатите современи македонски уметници Kиро Урдин во светот и светот на културите, на 280 страници и повеќе од 1.000 фотографии во монографијата „Планетаризам“, излезе од печат во издание на „Магор“. – пишува Дневник. – Нескротливата љубопитност и истражувачкиот порив го одведоа Kиро Урдин на пет континенти, со сликарско ...