СЛАВЧО ПОПОСКИ: СТРУМИЧАНИ – ПРЕТСТОЈНАТА НОЌ И УТРЕШНИОТ ДЕН (ВТОРНИК) НОСАТ УСЛОВИ ЗА ПОСЛАБИ ВРНЕЖИ ОД СНЕГ

Во текот на претстојната ноќ како и утре (10.01.2017) во Струмица времето ќе биде претежно облачно и МНОГУ СТУДЕНО со услови за повремени врнежи од снег со слаб до умерен, повремено и со умерен интензитет. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утре изутрина температурата се очекува да се спушти до околу -11 степени додека максималната ќе се искачи до околу -5 степени.   var addthis_config ...

Над 15 лица со скршеници од лизгавите струмички улици

Осумнаесет лица се здобиле со скршеници по пад на мраз, информираат од Одделението за ортопедија во Општа болница во Струмица. Според нив, 14 лица имале полесни скршеници, на кои лекарите им ставиле гипс и ги пуштиле на болничко лекуивање. -Четворица пациенти, поради комплицираноста на повредата, ги опериравме и тие се на болничко лекување. Меѓу пациентите се лица од сите возрасти, има ...

Царинската управа поднесе кривична против струмичанец

До ОЈО Струмица е поднесена кривична пријава против лицето Н. С. од Струмица, поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело повреда на права на индустриска сопственост и неовластена употреба на туѓа фирма, односно пуштил во промет производи што се предмет на заштита на правата од индустриска сопственост, со намера да измами купувачи. На 19 мај 2016 година во Ново Село, ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Ја очекуваат ли Струмица повторно врнежи од снег? Во текот на денот временска прогноза од метеорологот Славчо Попоски

По најавениот снег во Струмица минатата недела од дефинитвно најдобриот метеоролог во земјава, Славчо Попоски сега повторно најавува нови врнежи од снег. За тоа дали исто така и Струмица ја очекува нов снег ексклузивно по барање на нашите читатели Попоски и овојпат за струмичани ќе подготви временска прогноза за Струмица. Следете го нашиот портал, во текот на денот ќе ја објавиме ...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: ЕВЕ ДО КОГА ЌЕ ТРАЕ СТУДЕНИОТ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА

Студено време со утрински температури под нулата и до – 22 степени ќе потрае се до наредната недела во четврток. Според УХМР денес температурата ќе се движи од -19 до -8 степени, во недела од -22 до -10, понеделник од -19 до -7, вторник -17 до -7, среда -16 до -5 и во четврток од -13 до -3 степени. Дневните температури до вторник ќе бидат во негатива и ќе се движат утре од -11 до -6,  од -11 до -5 во недела, -10 ...

СЛАВЧО ПОПОСКИ: Првиот ден од Божиќ ни носи ПОЛАРНИ услови

Под влијание на ПОЛАРНА воздушна маса која се спушта од североисточните предели на Европскиот Континент денес (07.01.2017) времето во Македонија ќе биде променливо облачно и МНОГУ СТУДЕНО со сончеви периоди кој подолги ќе бидат во западните предели. Локално ќе има услови за провејување на слаб снег. Ќе дува умерен, на некои места ЗАСИЛЕН ветер од северен правец. Температурата ќе се движи ...

БАДНИК НА АВТОБУСКА: Заглавените струмичани празникот го минаа на станицата во Велес

Околу двесте патници  Бадниковата вечер и Божикното утро ги пречекаа на  велешката Автобуска станица.   Имено патниците од Скопје кои  патуваа за Струмица и Кочани, во вчерашното попладне  и вечер останаа заглавени во Велес, бидејќи магистралниот пат кон Штип беше завеан.  Информацијата ја потврдија и  од Автобуската станица. -Три автобуси беа за Кочани и два за Струмица првиот дојде ...

Честитајте го Божиќ со овие божиќни пораки

Божиќ несомнено е еден од најубавите христијански празници. Честитајте им го на вашите најблиски со збирка пораки подготовени од тимот на Струмица Денес: „На денешниот ден опрости им на твоите должници, подари им бакнеж на твоите ближни, помогни им на тажните. А на полноќ погледни кон небото и ќе видиш ѕвезда што оди тогаш тивко речи ХРИСТОС СЕ РОДИ!“ „Кога последната свеќа на бадник ...

Колку коледари Ве посетија денес?

Струмичките коледари и денес го најавија Христовото раѓање. На големиот христијански празник Бадник, малите деца одат по домовите во соседството, чукаат на вратите и пеат коледарски песни. Според традицијата, домаќините за тоа ги наградуваат со колачи, костени, ореви, јаболка и ситни пари. Околу бројот на коледарите, граѓаните со различни ставови. Според едни, бројот од година на година ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Во текот на денот очекувајте временска прогноза за Струмица од метеорологот Славчо Попоски

Човекот кој го погоди големото невреме во Скопје и човекот кој прв го најави поларниот бран во Македонија во текот на денешниот ден ексклузивно за струмичани преку порталот Струмица Денес ќе подготви временска прогноза за Струмица. За тоа дали Струмица ја очекуваат ниски температури и врнежи од снег, следете го нашиот портал.