Голем пожар повторно го зафати Моноспитското блато

Пред околу 1 час час Моноспитското блато повторно го зафати голем пожар. Огност сеуште не е изгаснат и беснее по пределот на блатото. Противпожарната единица на Струмица е на терен. Засега причините за избувнувањето на пожарот се непознати. var addthis_config = {"data_track_clickback":true,"ui_atversion":300,"ignore_server_config":true}; var addthis_share = {}; var addthis_product = "wpp-5.3.4"; var wp_product_version = ...

(ФОТО) Најмасовен собир досега „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ во Струмица

  Македонскиот народ сам може да ја чува и брани Македонија, за тоа не ни требаат претставниците на ЕУ, порачаа вечерва од Струмица учесниците на протестот што го организира иницијативата „За заедничка Македонија”. Собрани пред споменикот на Гоце Делчев, упатија апел за зачувување на унитарноста и идентитетот на државата. Граѓаните ги прочитаа и пораките за зачувување на јазикот, ...

Денес Струмица со големо дружење и многу насмевки ќе се одбележи Светскиот ден на лица со Даунов синдром

Разбирање наместо предрасуди, прифаќање наместо сожалување и создавање на заедничко општество, градење на заедничка иднина! Лицата со Даунов синдром, подеднакво како и сите други луѓе, треба да имаат можност во целост и со иста мера да ги остваруваат своите права. Ова ја опфаќа и можноста во целост да учествуваат во својата заедница. Денес, 21-ви март, се одбележува Светскиот ден на ...

Струмичани со масовна поддршка За заедничка Македонија

Пораки за заедничка Македонија на сите граѓани упатија вечерва од градскиот плоштад група граѓани кои се вклучија во иницијативата „За заедничка Македонија“. Од пред споменикот на Гоце Делчев, говорниците порачаа дека народот ја чува Македонија и нејзиниот идентитет. Им забележаа на дел од албанските политичари за негирање на државотворноста на Македонија искажани при јкавни ...

Билка за секоја болка – совети од Баба Ванѓа!

Вангелија Пандева Гушчерова или како што уште ја нарекуваа сите додека беше жива – баба Ванѓа е родена во 1911 година во Струмица. На 12-годинит, таа го губи видот како последица на ненадејна бура. Од тој момент почнуваат да и се припишуваат пророчки способности. Со текот на годините многу луѓе од различни земји и со различни болки се кај Баба Ванѓа за совет. Нејзината дарба и помагала ...

ОТВОРЕНИ 200 РАБОТНИ ПОЗИЦИИ – ЗАРАБОТУВАЈ И ЗАБАВУВАЈ СЕ !

PERLA TOURIST е една од најистакнатите и најреномираните бугарски туристички агенции. Најголем дел од нивните аранжмани за време на летниот период се во соседна Бугарија каде агенцијата поседува хотели на црноморската ривиера поточно во градот Приморско, општина Бургас. Токму за тој ланец од неколку хотели тие ангажираат свои работници, а од ова лето мрежата на тимот професионалци се ...

Далвина од Струмица на Меѓународниот саем во Дизелдорф

Вкупно 11 винарии од Македонија, Тиквеш, Сковин, Стоби, Далвина, Бовин, Камник, Езимит, Попов, Мовино, Ројал и Сопот, учествуваат на годинашниот Саем за вино „ProWein“ во Дизелдорф, Германија, што се одржува од 19 до 21 март. Како што соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) кое го поддржа учеството, при претставувањето на македонските вина посебен акцент е ...

НТ „Антон Панов“ од Струмица и во Завод за рехабилитација и заштита „Бања Банско“ потпишаа меморандум за сооработка

НТ „Антон Панов“ од Струмица и во Завод за рехабилитација и заштита „Бања Банско“ потпишаа меморандум за сооработка каде театарот ќе гостува во Заводот со свои претстави за штитениците во Бања Банско. НТ „Антон Панов“ од Струмица гостуваше во Завод за рехабилитација и заштита „Бања Банско“ со претставата „Таа“ по Даниела Колева во режија на Васил Михаил а играше Оливера Аризанова ...

Почина најстариот Рокфелер – Ја доживеа 101-та

Познатиот американски милијардерски магнат Дејвид Рокфелер, почина денес на 101-на година. Дејвид Рокфелер се родил на 12-ти јуни, 1915-та година и беше банкар, а и јавно најистакнатиот и најстариот жив член на исклучително богатото семејство Рокфелер, кое своето богатство го должи на бизнис компанијата “Standard Oil.”Поради незаконското создавање на монопол, компанијата во 1911-та година ...

Противпожарната единица минатата недела имала 18 интервенции

Територијалната професионална противпожарна единица на Струмица минатата недела имала вкупно 18 технички и интервенции за настанати пожари. Најголем дел од интервенциите се гаснење на опожарена површина со сува трева, а се интервенирало и гаснење на дива депонија, отпаден материјал, гаснење на запалена електрична разводна табла во колективна станбена зграда, запален оџак во индивидуална ...